Dům s vypůjčeným výhledem

Dům s vypůjčeným výhledem

Tisk

dum perexDům s vypůjčeným výhledem je románovou prvotinou české autorky Martiny Leierové (*1967). Nejedná se však o její první vydaný text – M. Leierová se velkou část svého života věnovala publicistice a její příspěvky jste mohli najít třeba v Lidových novinách či v Respektu. Ale zpět ke knize. O čem to vlastně je?

Tento román vypráví o novinářce jménem Zoa, která se rozhodne vycestovat do zahraničí a nějaký čas tam pobýt. Do cesty se jí postaví zajímavá výzva – odhalit padělatele jistého obrazu. Aby Zoa zjistila pravdu, vydává se nejprve do USA a posléze též do Japonska, kde se děj začne ubírat nebezpečným směrem…

Přiznám se, že na tuto knihu nemám jednoznačný názor. Hned zkraje jsem si totiž vypěstovala určitou averzi vůči hlavní hrdince a nebyla jsem schopná jí fandit. Možná si řeknete, že antihrdinové jsou přece „in“ a je jimi prošpikovaná celá současná literatura. V čem je tedy problém? Inu v tom, že Zoa antihrdinkou být nejspíše neměla. Nevím to jistě, ale zdálo se mi, že cílem autorky bylo naopak vykreslit sebevědomou ženu, která ví, co chce, a jde si za tím… Na mě však bohužel Zoa působila především sebestředně a arogantně. Nesympaticky. Tak třeba - na začátku knihy se dozvídáme, že Zoa chodí již druhým rokem s jistým Adamem. Pak se prostě zcela nezávisle rozhodne, že odjede do zahraničí, protože „ji to tam táhne“. Neví, kam. Neví, na jak dlouho… A co si o tom myslí Adam, to je jí celkem fuk (alespoň to tak vypadá). A když po nějaké době vztahu na dálku dostane od přítele „kopačky“, uzavírá dotyčná situaci slovy (i když jen pro sebe a trochu opilá): „Se klidně poser, Adame.“ (str. 133) Podobných pasáží s egocentrickým podhoubím jsem našla po víceru – zvláště v první polovině knihy. Druhá část textu pak byla v tomto směru sice výrazně přívětivější, ale svůj náhled na hlavní hrdinku jsem už zkrátka nedokázala přehodnotit.

Na druhou stranu musím knize přiznat kultivovaný jazykový základ a rovněž vyjádřit potěšení z toho, jakým způsobem autorka příběh obohatila o japonské reálie. Martina Leierová totiž v této zemi strávila čtyři roky svého života a její postřehy jsou tudíž původní, vypozorované na místě samém. A protože jde o českou autorku, je schopna vypíchnout právě to, co zaujme českého pozorovatele (a japonskému pozorovateli by to třeba připadalo všední, nezajímavé). Tohle považuji za dosti podstatnou přidanou hodnotu a mám pocit, že už jenom kvůli těmto japonským perličkám bych knize měla připsat hned několik bodů navíc.

Objektivně vzato tedy musím říct, že Dům s vypůjčeným výhledem za přečtení stojí. Vychutnáte si napínavý příběh a jako bonus se vám rozprostře před očima pohled na japonskou kulturu zasvěcenýma očima zvídavé Češky. Ze subjektivního hlediska jsem sice nadšená méně – s tak iritující hlavní hrdinkou už jsem se tedy dlouho nesetkala. Ale možná, že někdo jiný si třeba Zou nakonec oblíbí. Kdo ví?

 

dum obalka


Dům s vypůjčeným výhledem
Autorka: Martina Leierová
Žánr: beletrie
Grafické zpracování obálky: Veronika Kopečková
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2017
Počet stran: 351
ISBN: 978-80-7577-190-2


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Tomáš Savka – Osmý světadíl je pro mě mimořádné dílo

savka 200Tomáš Savka si již tuto sobotu, 14. prosince v pražském Divadle V Rytířské, zazpívá spolu se svými hosty v rámci koncertu „Swinging Christmas“ písně Karla Hály, Waldemara Matušky, Sammy Davise jr., či Franka Sinatr...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Z archivu...

Čtěte také...

Kniha léta – Čekání na kocoura

cekani na kocoura klevisovaPříběhy o kočkách a jejich lidech - Slunce, vůně moře, deka či lehátko a dobrá kniha. Pro většinu z nás ideální představa, jak strávit letní den. Předkládáme vám tip na novou knihu ´Čekání na kocoura´, je...


Divadlo

Nová sezóna Divadla Spejbla a Hurvínka zahájena: Na diváky čeká na podzim zážitkový Klub Hurvajz i premiéra nové hry Hotel Spejbl

spejbl200Od začátku září otevřel své brány nový zážitkový KLUB HURVAJZ pro všechny fanoušky Divadla S+H. Tento klub umožní divákům nevšední setkání s loutkoherci, účast na workshopech divadla nebo třeba účast na premiéře zbrusu nové hry HOTEL SPEJBL. Premiéra...

Film

Dobové detektivní drama Úsvit má plakát z dílny hollywoodské designérky Desi Moore

plakát ÚSVIT film (2)Několik dní před světovou premiérou, která se odehraje 1. července v Hlavní soutěži 57. MFF Karlovy Vary, tvůrci zveřejňují plakát k filmu Úsvit. Autorkou plakátu je renomovaná hollywoodská designérka Desi Moore. Ve filmové...