Komorní opera Hudební fakulty JAMU uvede komediální operu Albert Herring

Komorní opera Hudební fakulty JAMU uvede komediální operu Albert Herring

Tisk

herring 200V tuzemsku nejuváděnější operu britského skladatele Benjamina Brittena nastudovali studenti Hudební fakulty JAMU. Komorní opera brněnské umělecké akademie nabídne novou inscenaci díla Albert Herring ve dvou premiérách 20. a 21. listopadu v 19 hodin. Čtyři reprízy potom ve školním Divadle na Orlí odehrají 22., 24., 25. a 26. listopadu.

 

Komediální opera Albert Herring se odehrává se v malém městečku, kde každoročně volí májovou královnu ctnosti. Protože zde však chybí mravně čisté dívky, je zvolen králem chlapec z chudé zelinářské rodiny, jehož jméno nese název hudebního díla z roku 1947. Téma je podle režisérky Jany Tajovské Krajčovičové neustále aktuální. „Jde o střet světa umělých autorit a reálného světa, stejně jako dnes se také tady někdo či něco staví na piedestal. A velké plus z tohoto pohledu představuje nejen hudebně veliká barevnost díla.“ K současnosti podle režie také přiléhá zpodobňovaná rádoby vysoká morálka, pokrytectví a přetvářka, které nevymizely ani ze dnešních dnů. „Jak jinak s tímto vším lze bojovat než nadhledem, humorem a mladickou svěžestí ducha,“ komentuje Jana Tajovská Krajčovičová. Inscenaci však celý tým nehodlá nijak násilně aktualizovat, zůstane jí naopak dobový odér. Dílo však inscenátoři poněkud zkrátili a výsledkem bude dvouhodinové představení s přestávkou.

Podle dirigenta Ľubomíra Zelenáka je Brittenova komorní hříčka v historii opery jedinečná: „Hudba je tak přehledně zkomponovaná, že dává vyznít námětu a ději. Staví na psychologii a proměnách jednotlivců.“ Jak mladý dirigent doplňuje, posluchači se v komické hudební stránce díla mohou těšit na pohyblivou basovou linii vystřiženou z barokní sonáty, klasicistní finále s fugatem a koloraturami nebo třeba i valčíkové rytmy. Britten napsal operu pro třináct zpěváků a pro stejný počet hráčů v orchestru. Ve studentském Divadle na Orlí však bude orchestr zredukovaný; originální anglické libreto zazní v českém překladu Evy Bezděkové. „Uvažovali jsme, který jazyk více vyhovuje potřebám komické opery založené na konverzaci, a proto jsme volili češtinu,“ vysvětlila režisérka. I s malým orchestrem však čeká posluchače velmi pestrá zvuková paleta, v níž uslyší kupříkladu smyčce, bicí, klavír nebo harfu.

herring 1

Hlavní postava Albert Herring je mladík z chudé rodiny zelinářů a stojí na rozcestí. Je poslušný své matce, v dospívání mu ale nikdo nepomáhá. Pro děti okolo je starý, mezi dospělé nezapadá. „Často si uměle vytváříme představy, co je správné a co ne. Pak se ale objeví kouzlo nechtěného, které ukáže, že život funguje úplně jinak. A musíme se v tom naučit plavat. Náhoda zamotá děj opery i Albertův život. Vznikne z toho něco velmi zábavného i poučného," sdělila režisérka. Všechny postavy v této studentské inscenaci budou alternovány.

V titulní roli se představí kupříkladu Michal Kuča. Zamilovaný pár a původce dějové zápletky zase ztvární František Sliž v roli řezníkova asistenta Sida a Bedřiška Ponížilová coby pekařka Nancy. Komická role šlechtičny Lady Billows ve středním věku připadla Haně Kuželové. „Byla to pro mě velká výzva. Michal se v roli Alberta vrací do dětství, které už prožil. Já se musím posunout o třicet let dál, s čímž osobní zkušenost nemám,“ uvedla sopranistka. Sliž kupříkladu dodává, že je jako jeho Sid citlivým klukem, který to ale nedává najevo.

Komickou operní inscenaci představil Benjamin Britten v roce 1947 na Glyndebourne Opera Festival. Námětem byla Brittenovi povídka francouzského spisovatele Guy de Maupassanta. V Česku dílo poprvé zaznělo v roce 1958 v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. Celkem se u nás dočkalo už sedmi nastudování.

herring 2

http://divadlonaorli.jamu.cz/index.php?a=repertoar-pripravujeme/albert-herring


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

David Stránský: V Laterně magice se podařilo uskutečnit projekt, na který můžeme být všichni po právu hrdí!

stransky perexU příležitosti premiéry inscenace Human Locomotion, která vznikla v únoru na Nové scéně Národního divadla pod hlavičkou souboru Laterny magiky, jsme se rozhodli podívat na tento nový projekt a práci v divadle jako takovou o...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Švandovo divadlo představuje dramaturgický plán pro sezónu 2022/2023. V premiéře uvede Kabaret Winton, 1984 podle Orwella i aktuální inscenaci tvůrce z Ukrajiny

svandovo divadlo 200Premiéru původní české hry Srpnové světlo Martina Františáka, uvedení dlouho očekávaného titulu Kabaret Winton, na jehož scénáři spolupracovala spisovatelka Kateřina Tučková, drama 1984 podle slavného románu George Orwella v režii...


Literatura

Nejslavnější detektiv severu se vrací

Zizen perexHarry Hole is back. Tato zpráva pro Vás jistě není žádnou novinkou. Právě dnes totiž vychází nejnovější díl ze série o slavném detektivovi, kterou má na svědomí norský spisovatel Jo Nesbø. Její název je Žízeň.

Divadlo

Petr a Lucie: Štěstí je tu a všechno ostatní je tam

petr a lucie 200Městské divadlo Zlín převedlo na velkou scénu novelu Romaina Rollanda, a to v muzikálové podobě. Za jejím vznikem stojí zajímavý příběh, protože toto dílo vzniklo díky náhodně objevené nahrávce slovenského muzikanta Deža Ursinyho a na je...

Film

Matt Damon je pryč, přichází Renner a Bourneův odkaz

Bourneův odkazTrilogie sledující osudy Jasona Bourna si získala velký obdiv kritiků i diváků. Tajný agent se vynořil z moře se ztrátou paměti a postupně začal zjišťovat, čeho se účastnil a kým vlastně je. Jeho napínavou akční pouť ...