Fleishman má průšvih

Fleishman má průšvih

Tisk

Leda Fleishman perexPříběh ambiciózního manželství, chytrá i humorná love-story o sexu a životě, naději, smutku, ztrátě, bolesti i lásce. Soudobý americký román, prvotina, která hodně převyšuje zavedené řemeslníky této branže.

 

Debut newyorské novinářky Taffy Brodesser-Akner, který vydává nakladatelství LEDA v překladu Vlasty Hesounové, bývá přirovnáván k románům Philipa Rotha nebo Johna Updikea, ale je mnohem víc než jen další rádoby velký americký román.

Román Fleishman má průšvih je o Tobym Fleishmanovi, hepatologovi po čtyřicítce, který po 14 letech prochází hořkým rozvodem se svou ženou Rachel, úspěšnou talentovou agentkou. Toby je zodpovědný, odborně zdatný lékař, který umí léčit pacienty, ale se sebou samým si neví rady.

Leda Fleishman kniha

Rachel vyrostla bez peněz a bez blízké rodiny, ale s mnoha sny. Pak se odhodlaně vydala vstříc životu s Tobym Fleishmanem, lékařem s velkou a milující rodinou. Rachel vede úspěšnou agenturu, dětem platí špičkové školy, zažívá všechny výhody privilegovaných, ale není nijak šťastná. Prostě taková normální dvojice, která "dokáže oddělat i manželského poradce".

Když Rachel odejde, původně jen na delší pobyt s jógou, opouští nejen svoji rodinu, ale i reálný svět. Zprotivila se jí pachuť jejích vlastních rozhodnutí. Nabízí život vždy méně, než jsme očekávali? Není celý problém jen v tom, že ne každý se dovede včas přizpůsobit?

Leda Fleishman 3

Rudolf Červenka čte ukázky

Ze života normálních lidí, kde ne všechno je fér

Vypravěčka Libby, kamarádka Tobyho už od studií, trochu autorčino alter ego, je chytrá, vtipná, výmluvná. „To máte jako s demokracií,“ tvrdí o manželství Libby, "je to nejlepší ze všech špatných možností". Její popisy jsou přiléhavé, čtenáři, kteří znají New York, se vracejí do reálného prostředí, a ti, kteří tam nikdy nebyli, si ho mohou živě představit.

Sama autorka popisuje svůj styl jako „tanec v každé větě“. Využívá k tomu spoustu inteligence, hodně zloby, skvělý smysl pro humor a zcela novou variaci na kouzla, která fungovala už v její časopisecké tvorbě. Výsledkem je skvělé i šílené, znepokojivé mistrovské dílo, a ano, na konci budete dojati a nevysvětlitelně vděční.

Leda Fleishman 2

O hudební doprovod na křtu se postarala Andrea Slížková

Román není sága, nýbrž výsek ze života uvěřitelných normálních lidí. Časové linie se lehce prolínají ve vzpomínkách, "ne každý se chová podle pravidel, ne všechno je fér". A čtenář se v každém okamžiku těší, jak to bude dál. Výsledná směs je hluboce návyková a optimismus nechybí. Je to návod na život: "Žijme jedinečně příjemně... přece s lidmi, které milujeme." Ten román vás dostane.

O autorce

Taffy Brodesser-Akner (*1975) je americká novinářka a spisovatelka. Pracovala na volné noze a jako přispěvatelka pro GQ a The New York Times. Její profily celebrit jí vynesly New York Press Club Award a Mirror Award. Fleishman má průšvih je její první román, byl dobře přijat odbornou kritikou i čtenáři. Lze důvodně předpokládat, že o autorce ještě hodně uslyšíme.

Leda Fleishman 4

Fleishman má průšvih (Fleishman Is in Trouble)
Autor: Taffy Brodesser-Akner
Překlad: Vlasta Hesounová
Ilustrátor / grafik: René Senko
Žánr: román ze současnosti
Nakladatelství: LEDA, spol. s r. o.
Rok vydání: 2024
Počet stran: 416

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=953


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ludmila Bakonyi Selingerová: Vysoká citlivost umí hodně brát i dávat

Ludmila Bakonyi SelingerováLudmila Bakonyi Selingerová (*1987) alias Pohádková Lída je autorka knížek pro děti, předškolní pedagog, publikuje v časopisech pro děti a spolupracuje na tvorbě vzdělávacích projektů. Ve své knižní tvorbě se hravý...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Rozložíš paměť Marka Torčíka je smutným obrazem české společnosti nultých let

Rozložíš paměťRozložíš paměť je autobiografický román stylizovaný do autofikce. Marek Torčík zde popisuje, jaké je to dospívat v průmyslovém Přerově, v sociálně slabé rodině. Vyrůstá s matkou samoživitelkou, která splácí dluhy svého manžela. Celý román...


Literatura

Constantin Kinský o svém dětství, předcích a milovaných lesích

všechno je dar perex
Útlá knížka se životními názory Constantina Kinského a jeho vnitřní filozofií vznikala po dobu dvou let při rozhovorech s Natálií A. Rollko. Ukazuje, jak na malém prostoru se dá vyjádřit filozofie člověka tak, až...

Divadlo

V disco-operním muzikálu Pudl a pudr představí Geisslers fantastické počátky divadla v Čechách

pudl a pudr 200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede v neděli 25. září 2022 v Divadle VILA Štvanice pražskou premiéru autorského nově-barokního muzikálu Pudl a pudr. Představení roztančené v rytmu disco-opery je inspirováno pražskými divadelními ...

Film

HBO GO přináší třetí řadu Temného případu!

TP TP perexHBO GO aktuálně napíná diváky Temného případu. První dva díly třetí série rozhodně dobře nalákaly a čekáme na další. Znovu je úspěch dán výběrem bezvýhradně charismatických herců v roli detektivů, kteří se v každé sérii dostávají divákovi pod k...