Tajnosnubná Astra

Tajnosnubná Astra

Tisk

Astra perexJaká vlastně je Astra Brineová, hlavní hrdinka románového debutu kanadské spisovatelky Cedar Bowersové? V lidech, které během svého života potkává, dokáže vzbuzovat nadšení pro svou osobu, touhu být jí nablízku a pomáhat jí. Proč však tyto vztahy dříve či později skončí rozčarováním Astřiných protějšků? Co si přitom Astra myslí? Jak na ni rozchody působí? Čím je tak neodolatelná a zároveň v delším vztahu podivně nesnesitelná?

 

Obraz Astry Brineové si čtenář postupně skládá z vyprávění deseti lidí, se kterými se Astra v průběhu svého života setkává. Po dětství prožitém v „místě plném nezodpovědných snílků, jako jsou naši rodiče, a opuštěných dětí jako jsme my“, Astra odchází z farmy v zapadlém koutě Britské Kolumbie do Calgary, kde se pokouší najít vlastní cestu. Před životem na ulici jí zachrání cizinec, který se však potýká s vlastními běsy. Po pár týdnech odchází k jinému muži. Nakonec z Calgary uteče se svým nemanželským synem Hugem do Vancouveru, k přítelkyni své zesnulé matky. Ani u té nevydrží nastálo, po pár letech se opět stěhuje. Přijímá pozici au pair v domě ženy, které se hroutí manželství. Ani tento na počátku zdánlivě idylický vztah nevydrží, Astra s Hugem opět střídá bydliště a vymění i lidi kolem sebe. Po velmi krátké známosti se provdá za dalšího neznámého. V posledních dvou kapitolách se dozvídáme, jak vnímá Astru její syn Hugo, kdo vlastně je jeho otec a jaké trauma stojí za Astřinou křivolakou cestou životem.

Nedosycenost láskou
Ze střípků vyprávění se vyloupne Astřino osamění a citové strádání v dětství. Matka zemřela při porodu a otec, tvrdošíjně realizující svůj sen o životě v komuně, ji vedle sebe strpěl jen z nezbytí. Nepostaral se o dceřino vzdělaní, dokonce ani o její bezpečí (v útlém dětství ji poranila puma, v dospívání nedbal, že ji jeho kamarádi sexuálně obtěžují). Astra je zvláštní směsicí protřelosti a egoistické vychytralosti (obojí potřebuje, aby na farmě vůbec přežila) a naivní opravdovosti a nezkaženosti. Chybějící rodičovskou lásku se snaží nahradit vztahy s jinými lidmi, ve kterých bez patřičných životních vzorů více či méně selhává. Spektakulárně nezvládne vztah s otcem svého dítěte, přesto ji nelze odsoudit, určitě to není proto, že by se upřímně nesnažila. Svoje citové zmatky přenáší na další generaci.

Viděna z různých úhlů pohledu se nám chvíli jeví jako láskyplná a milováníhodná, aby vzápětí působila podivně necitlivě a ploše. Vábivě září jako hvězdy (astra), ale její vnitřní světlo nezahřeje. Bowersová si mistrně pohrává s naším hodnocením hrdinky – do samého konce si čtenář není jistý, jestli má Astru rád nebo spíše ne, do závěrečných stránek nás napíná, jestli Astra překoná svoje hendikepy a dokáže se vymanit z traumatu, jehož obrysy jen tušíme.

Vyprávění Bowersové se odvíjí v pomalejším tempu, často nechá prostor delším popisům. Přesto nás dokáže udržet v napětí, nedočkavě obracíme stránky, abychom se konečně dozvěděli, s kým máme tu čest. Ačkoliv se v závěru mnohé nitky spojí, knihu odkládáme s pocitem, že Astra dál zůstává tajemná. Autorka nám brilantně připomíná, že je těžké někoho doopravdy poznat, stejného člověka může jeho okolí vnímat velmi odlišně. Nenásilně nás vede k zamyšlení, jak naše intimní vztahy ovlivňují nevyslovené věci a jaké mocenské boje vedeme s našimi nejbližšími.

Astra

Astra
Autor: Cedar Bowersová
Žánr: román
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 90 %

https://www.jota.cz/astra


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Olomouc

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Bratříček

bratricek200Bratříček je první tištěná kniha mladého autora Marka Hnily, na základě které si založil i své stejnojmenné nakladatelství s plánem vydávat novinku ročně. Jaká je tato prvotina?

 


Literatura

Nová kniha Blanky Faltové Nezvi si vraha do života

NezviSiVrahaDoZivotaKniha Blanky Faltové Nezvi si vraha do života je označená jako kniha plná napětí a erotiky. Pod tím bych si představila úplně něco jiného, než ve skutečnosti je. Napětí je celkem jasné – občas se ráda bojím....

Divadlo

Mnoho nápadů láme Pitínskému dudákovi vaz

dudak perexNic nesluší historické budově Národního divadla tolik, jako inscenování českých klasických dramat a oper. Z tohoto důvodu připravila činohra Národního divadla ve své 131. divadelní sezoně pro svou první scénu návrat Tylova Strakonického dudáka a ...

Film

FILM POD NADVLÁDOU IDEOLOGIE A POLITIKY

FILM film-a-politika perexDávný bonmot praví, že film šíří politiku, i když dává okatě najevo, že s politikou nemá nic společného. Stačí si vybavit české protektorátní komedie, které dodnes rozdávají zábavu plnými hrstmi. Zejména ty zasazen...