Tajnosnubná Astra
Banner

Tajnosnubná Astra

Tisk

Astra perexJaká vlastně je Astra Brineová, hlavní hrdinka románového debutu kanadské spisovatelky Cedar Bowersové? V lidech, které během svého života potkává, dokáže vzbuzovat nadšení pro svou osobu, touhu být jí nablízku a pomáhat jí. Proč však tyto vztahy dříve či později skončí rozčarováním Astřiných protějšků? Co si přitom Astra myslí? Jak na ni rozchody působí? Čím je tak neodolatelná a zároveň v delším vztahu podivně nesnesitelná?

 

Obraz Astry Brineové si čtenář postupně skládá z vyprávění deseti lidí, se kterými se Astra v průběhu svého života setkává. Po dětství prožitém v „místě plném nezodpovědných snílků, jako jsou naši rodiče, a opuštěných dětí jako jsme my“, Astra odchází z farmy v zapadlém koutě Britské Kolumbie do Calgary, kde se pokouší najít vlastní cestu. Před životem na ulici jí zachrání cizinec, který se však potýká s vlastními běsy. Po pár týdnech odchází k jinému muži. Nakonec z Calgary uteče se svým nemanželským synem Hugem do Vancouveru, k přítelkyni své zesnulé matky. Ani u té nevydrží nastálo, po pár letech se opět stěhuje. Přijímá pozici au pair v domě ženy, které se hroutí manželství. Ani tento na počátku zdánlivě idylický vztah nevydrží, Astra s Hugem opět střídá bydliště a vymění i lidi kolem sebe. Po velmi krátké známosti se provdá za dalšího neznámého. V posledních dvou kapitolách se dozvídáme, jak vnímá Astru její syn Hugo, kdo vlastně je jeho otec a jaké trauma stojí za Astřinou křivolakou cestou životem.

Nedosycenost láskou
Ze střípků vyprávění se vyloupne Astřino osamění a citové strádání v dětství. Matka zemřela při porodu a otec, tvrdošíjně realizující svůj sen o životě v komuně, ji vedle sebe strpěl jen z nezbytí. Nepostaral se o dceřino vzdělaní, dokonce ani o její bezpečí (v útlém dětství ji poranila puma, v dospívání nedbal, že ji jeho kamarádi sexuálně obtěžují). Astra je zvláštní směsicí protřelosti a egoistické vychytralosti (obojí potřebuje, aby na farmě vůbec přežila) a naivní opravdovosti a nezkaženosti. Chybějící rodičovskou lásku se snaží nahradit vztahy s jinými lidmi, ve kterých bez patřičných životních vzorů více či méně selhává. Spektakulárně nezvládne vztah s otcem svého dítěte, přesto ji nelze odsoudit, určitě to není proto, že by se upřímně nesnažila. Svoje citové zmatky přenáší na další generaci.

Viděna z různých úhlů pohledu se nám chvíli jeví jako láskyplná a milováníhodná, aby vzápětí působila podivně necitlivě a ploše. Vábivě září jako hvězdy (astra), ale její vnitřní světlo nezahřeje. Bowersová si mistrně pohrává s naším hodnocením hrdinky – do samého konce si čtenář není jistý, jestli má Astru rád nebo spíše ne, do závěrečných stránek nás napíná, jestli Astra překoná svoje hendikepy a dokáže se vymanit z traumatu, jehož obrysy jen tušíme.

Vyprávění Bowersové se odvíjí v pomalejším tempu, často nechá prostor delším popisům. Přesto nás dokáže udržet v napětí, nedočkavě obracíme stránky, abychom se konečně dozvěděli, s kým máme tu čest. Ačkoliv se v závěru mnohé nitky spojí, knihu odkládáme s pocitem, že Astra dál zůstává tajemná. Autorka nám brilantně připomíná, že je těžké někoho doopravdy poznat, stejného člověka může jeho okolí vnímat velmi odlišně. Nenásilně nás vede k zamyšlení, jak naše intimní vztahy ovlivňují nevyslovené věci a jaké mocenské boje vedeme s našimi nejbližšími.

Astra

Astra
Autor: Cedar Bowersová
Žánr: román
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 90 %

https://www.jota.cz/astra


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Temperamentní tango na nádvoří historického pivovaru v Dalešicích

Quintet perexMezinárodní hudební festival Petra Dvorského nabídne ve svém jubilejním 20. ročníku svým posluchačům temperamentní tango. Abychom se o tangu a jeho protagonistech z Escualo Quintetu dověděli více, položili jsme několik otázek Jakubovi Jedl...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Udělejte si doma nějakou vietnamskou specialitu

vic nez jen vietnamska kucharka200Vydavatelství CPress vydalo nedávno knihu s názvem Víc než jen vietnamská kuchařka. Jak vypadá a co vše v ní najdete? To vám prozradí tato recenze.

 


Divadlo

Pohled z mostu: Mimořádné lidské drama o spalující vášni

Pohled z mostu200Arthur Miller je jistě vedle Eugena O’Neilla, Tennesseeho Williamse a Edwarda Albeeho vrcholným americkým dramatikem 20. století – a jedním z mála nesporných moderních dramatických klasiků. Z jeho významných her už diváci Městského d...

Film

Karel Schinzel Člověk, který obarvil svět. Podpořte výrobu dokumentu na Startovači

schnitzel perexV sítnici lidského oka je zhruba 7 000 000 čípků umožňujících vnímat člověku 10 milionů barev kolem sebe. Pro běžného člověka je to samozřejmost a nevnímá tak složitý mechanismus, ale s nástupem éry černobíle fotografie vzniká logická o...