Když kvůli péči o bratra musíte podvádět a krást

Když kvůli péči o bratra musíte podvádět a krást

Tisk

Vzdycky prijde noc perexVe svém šestém románu Willy Vlautin vypráví příběh třicetileté Lynette, žijící se svou matkou a mentálně postiženým bratrem v Portlandu. Hrdinka pracuje do roztrhání těla, chce ušetřit dost peněz, aby rodina získala půjčku na koupi zpustlého domku, který mají desetiletí v nájmu. Když tento plán díky nezodpovědnosti matky selže, Lynette se během jedné noci pokusí získat chybějící peníze. Ve starém autě křižuje město, aby vymohla svoje pohledávky.

 


Oduševnělý thriller o bezduché gentrifikaci
Hlavní hrdinka zápasí se změnami, které vytlačují pracující třídu z města, chudé dělnické čtvrti se přeměňují na bydlení pro bohaté. Lynette se snaží získat vládu nad svým osudem, chce si zajistit klid a bezpečí, urvat pro sebe kousek amerického snu. Ocitá se v paradoxní situaci – aby se stala zodpovědným vlastníkem nemovitosti a mohla pečovat o bratra, musí podvádět a krást. Během divoké noci se setkává s lidmi, kteří žijí na hraně, někteří za hranou zákona. Vlautin přes vedlejší postavy kritizuje krutý společenský systém, jež na mnoho lidí úplně zapomíná a ve kterém jeden chybný krok může znamenat osobní bankrot, vězení nebo smrt.

Lynettino noční dobrodružství je napínavé a plné působivých zvratů, ale sílu jejího příběhu více vystihují běžné denní starosti. Dostanu půjčku, abych zaplatila zálohu? Udržím si obě zaměstnání, abych utáhla splátky? Nastartuje auto? Co se to děje s mým městem? „Připadá mi, že mě město pronásleduje,“ říká Lynette přítelkyni. „A všechna ta nová místa, ty velké budovy mi jen připomínají, že jsem nic, že jsem nikdo.“

Klopýtavé tempo, mělké charakteristiky
Závratnému tempu nočních událostí protiřečí dlouhé a těžkopádné monology, ve kterých postavy sdělují, co přesně si myslí. Všichni protagonisté mluví stejně, jeden každý říká druhému „prostě poslouchej“ a pak celou stránku, někdy i víc, rozebírá svůj životní příběh stále dokola. Postavy, s výjimkou hlavní hrdinky, jsou vykresleny mělce, nemají vnitřní život. Obzvlášť patrné je to u Lynettiny matky, těkající s věčně zapálenou cigaretou mezi elektrickou dečkou a sklenicí čokoládového mléka. Lynettin bratr postrádá životnost, v příběhu slouží jen jako další balvan na krku hrdinky.

Pro Vlautina typické pomalejší tempo a melancholické vyznění najdeme především v návratech do hrdinčiny temné minulosti. Autorův jazyk je živý, popisy vtahující. Přes všechny výhrady se Vlautinův román plný akce čte dobře. Budete dychtivě obracet stránky v naději, že nakonec se dobrá věc podaří. Lynette, dojemně věrná svým etickým zásadám, je hrdinka, na kterou jen tak nezapomenete.

Vzdycky prijde noc

Vždycky přijde noc
Autor: Willy Vlautin
Žánr: sociální thriller
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 316 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 70 %

www.jota.cz/vzdycky-prijde-noc


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Žáček a Born – tandem, ktorý nám závidia nielen v Čechách, alebo o Adolfovi Bornovi s Jiřim Žáčekom

zacek perexIch knihy stoja za to, aby boli v našej knihovničke. Upútajú prostým a krásnym literárnym obsahom a rovnako skvelou ilustráciou, ktorými nás očaria už od prvej stránky. Pre deti páčivé a nadčasové pre dospelých. Obsahovo vždy reflektujú prejav a k...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Harlan Coben tentokrát poodhalí zločiny z prostředí šlechtické rodiny

Říkejte mi Win 200Harlan Coben se během let stal jedním z nejoblíbenějších autorů kriminálních románů nejen u nás. V jeho nejnověji česky přeloženém přírůstku s názvem Říkejte mi Win budete opět svědky napínavé zápletky s možná nečekaným koncem.


Literatura

Ladislav Karpianus úspěšně zdolává vysoké pracovní nasazení i v letních vedrech

200 litLetošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod slunečními...

Divadlo

Divadlo Archa: Kdo je srab a kdo je hrdina aneb představení Vadí-nevadí.cz

arc 200V září a říjnu můžete zavítat do divadla Archa na dokumentárně divadelní inscenaci Vadí–nevadí.cz od autorů Jany Svobodové a Philippa Schenkera. Ti spolu s hudebníkem Janem Burianem a videoartistou Jaroslavem Hrdličkou postavili na náměstí...

Film

Atlas mraků: touha po svobodě, důstojnosti a pravdě ovlivňuje lidský život

atlas mrakuU počátku filmu Atlas mraků stála mnohovrstevná kniha Davida Mitchella, která nyní vyšla také u nás, dokonce již ve druhém vydání. Film stejně jako kniha souběžně splétá celkem šest příběhů, časově i...