Rodinné trauma v románu Sedmihlas

Rodinné trauma v románu Sedmihlas

Tisk

sedmihlas perexČtvrtý román Rebeccy Kaufmanové sleduje útržky ze života devítičlenné farmářské rodiny v letech 1911-1959. Krátké, nesekvenční příběhy zachycují postavy během důležitých okamžiků jejich životů. Zaměřují se na jednotlivce, ale postupně se odkrývá obraz Shawovy rodiny – vztahy mezi rodiči a dětmi, sourozenecká spojenectví a rivality. Kapitoly psané z perspektivy jednotlivých členů tvoří, díky precizně promyšlené struktuře, jednotný celek. Informace dostává čtenář v postupných dávkách, aby vynikla ústřední záhada knihy – zda předčasná smrt psychicky nemocné matky byla nešťastnou náhodou nebo sebevraždou. Každý ze sourozenců se s traumatem vyrovnává po svém, nechronologickým řazením vyprávění se působivě střídá pohled dítěte a dospělého.

 

Tíživá mlčenlivost
Všudypřítomné mlčení v rodině je nejen produkt doby (raná dvacátá léta minulého století) a místa (venkovská Virginie), ale taky tajnůstkářství všech dětí odpozorovaného od otce. Mlčení je zdůrazněno i strukturou románu – hledisko klíčových postav přichází na řadu až v druhé půli románu. Obraz, který si složíme skrz vidění sourozenců, se překvapivě mění. Autorka se snaží zdůraznit, jak málo jsme pro druhé poznatelní, jak často naši nejbližší, kteří nás znají nejdéle a v celé naší zranitelnosti, záměrně přehlížejí, co nechtějí vidět.

Hlas jednotlivce
Postavy nejsou důkladně prokresleny, ale o ně nejde, jde o to, jak spolu tvoří jeden celek – rodinu. Hlas jednotlivce dává smysl až zapojením do sboru. Teprve pak vidíme rodinu, která je komplikovaná a má vady na kráse, ale kterou drží dohromady vzájemná láska. Kaufmanová věří v její hojivou moc. V závěru, po smrti otce, shromáždí protagonisty a jejich rodiny o Vánocích na rodné farmě. Finále postrádá jakékoli napětí mezi sourozenci, jako by na svátky všichni odložili svoje ega a svoji zranitelnost. Autorka tím chce podtrhnout uzdravující sílu rodinného společenství, jehož členové neztratili schopnost milovat a odpouštět. Nepravděpodobná situace dává vyniknout hlavnímu tématu knihy – naděje tváří tvář zoufalství.

sedmihlas

Sedmihlas
Autor: Rebecca Kaufmanová
Žánr: román
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2022
Počet stran: 240, pevná s přebalem

Hodnocení: 80 %

www.jota.cz/sedmihlas


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ale já žiji v radosti, mám kolem sebe skvělé lidi, říká pěvkyně Dagmar Pecková

dagmar 200Moře krásné práce má za sebou i před sebou mezinárodně proslulá mezzosopranistka Dagmar Pecková. Zatímco na hudebním trhu má stále ještě aktuální a zcela unikátní album Hříšnice, jehož dramaturgii si dělala sama, pomalu už připravuje další projekt Wa...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Kniha, na které si „pochutnáte“ – Café museum

Cafe museum 200Můžete mi věřit, je to stoprocentní pravda. Polský publicista, gurmán a spisovatel Robert Makłowicz nás provede zeměmi střední Evropy – pohybuje se po území někdejšího mocnářství, otvírá okénka do historie, představuje nám...


Literatura

Přemýšlejte o tom!

Gaarder To  je otazka200Tak málo slov a přitom tolik tajemství. Útlá knížka s názvem To je otázka, kterou napsal norský autor Jostein Gaarder (*1952), poskytuje nekonečný prostor pro přemýšlení. Téma lidské e...

Divadlo

Festival Apostrof zve milovníky evropského divadla

altJiž čtrnáctý ročník divadelního festivalu nezávislé a amatérské tvorby startuje poslední červnový den. Celkem devět představení ve čtyřech dnech se odehraje v Divadle Na Zábradlí a v experimentálních prostorech NoDu. Objeví se ...

Film

Duchařina ze Severu

necro200Pokud máte chuť na film ve stylu finského Heavy Trip, Severská filmová zima letos nabízí komediální horor Mrtvé nechte spát. Ponořte se do tajů života po životě za zvuků metalové hudby.

...