Teroristou snadno a rychle

Teroristou snadno a rychle

Tisk

terorista 200V nakladatelství Vyšehrad spadající pod Albatros Media vyšla kniha Terorista ukazující, jak se z nenápadného člověka stane pachatel teroristického činu.

 

 

 

 

Kniha Terorista má velmi povedenou obálku, se kterou jsem se ještě nesetkala. Jsou na ní lidé v davu v různých odstínech šedé protkaní jakoby kulkami. Ty jsou perforované tak, že je skrze ně vidět název Terorista na bílém podkladu. Zvláštně symbolicky působí i poslední kulka s červeným kruhem a celkově je tento přebal velmi působivý a promyšlený.

Hlavním hrdinou, nebo chcete-li anti-hrdinou je Libor, který sympatizuje s extrémní pravicí. Jeho dětství bylo složité, nikdy si neudělal moc přátel, útěchou mu byly knihy a úspěchů dosáhl až se svou facebookovou stránkou nazvanou Obrana dědictví národa českého. Sice si kolem sebe vybudoval nějakou komunitu, ale posléze se mu to zdálo málo a vymyslel Plán. Jeho cílem bylo odhalit pravou podstatu levice a její přetvářky: „Jestliže společnost není ochotná vidět, jak jsou všichni tihle dobrose*ové nebezpeční, tak jim otevřu oči já. Na oplátku budu muset položit na oltář dějin nejvyšší oběť ze všech. A nemám na mysli svůj život. Obětí bude muset být mé jméno.“ (str. 22)

Libor posléze vstupuje do jedné Ratolesti, jedné z významných neziskovek, kterou vnímá jako původce zla. Zde se angažuje zprvu pomalu, chodí na akce a pomáhá jim, ale později píše do časopisu, spřátelí se s ostatními členy a stává se výraznou osobností. Hraje to však na více stran a stává se součástí ještě jiné skupiny. Jeho hlavním cílem je provést jménem dané neziskovky teroristický útok a tím vyburcovat společnost…

Terorista je velmi zajímavý literární počin, kde se čtenář nestačí divit. To, co zpočátku vypadá jako nevinné tlachání mladých u piva dostává později velmi výrazné obrysy a mění se v nepěknou trestnou činnost. A přitom stačí tak málo, jeden člověk, jeden pohled na svět… Navíc je to o to děsivější, že je autor historik a dobře ví, o čem píše. Toto dílo nebylo úplně jednoduché, ale rozhodně šlo o návykové (i poučné čtení) a myslím, že se k němu ještě někdy vrátím.

Mikuláš Pešta (*1988) je historik přednášející dějiny dvacátého století na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Těžištěm jeho badatelského zájmu je politické násilí v poválečném světě, dějiny studené války a československé vazby k zemím třetího světa. Je autorem odborné monografie a řady dalších studií ve vědeckých časopisech a kapitol v kolektivních monografiích a sbornících. Ze své odbornosti čerpá i při psaní prózy. Napsal několik scénářů k amatérským filmům (např. Prach a broky), je spoluautorem řady dramatických interaktivních her a autorem divadelních vystoupení a skečů. 

terorista

Terorista
Autor: Mikuláš Pešta
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Vyšehrad (Albatros Media)
Rok vydání: 2021
Počet stran: 216
Hodnocení: 82 %

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/64074759/terorista/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Portico Quartet: Praha je úžasné město. Má bohatou historii hudby a kultury a ty holky…:-)


mladi ladi jazz 200Na festivalu Mladí ladí jazz, který započal už v neděli v Praze, se v pátek 4. dubna představí anglická skupina Portico Quartet. Do Prahy se vrací po dvou letech a my jsme je u této příležit...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Kiosek na pláži - dědictví za všechny prachy

Kiosek perexVybíráte-li si knihu na dovolenou a zároveň dáváte přednost románům s poněkud závažnějším tématem, než je plážová romantika, může být Kiosek na pláži Felixe Booma tou pravou volbou pro vás.

...

Literatura

Zimní sestra – sesterské pouto přetrvá i po smrti

zimni1Sestry Persefona a Sylvie drží při sobě v dobrém i zlém a spojují je jejich malá tajemství. A to i přesto, že jejich matka se k nim chová naprosto odlišně – Sylvii upřednostňuje, kdežto Persefonu naprosto přehlíží. Když Persefona, začne chodit s Benem, musí sv...

Divadlo

Kniha džunglí ožívá na prknech Divadla Kalich

200divSlavný příběh Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti Mauglím, kterého vychovala džungle, se stal dobrým tahem a námětem pro muzikálovou verzi, kterou do hudební podoby přepracovali Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

...

Film

Ženy v běhu pobaví i dojmou

ženy v běhu 1

Komedie mají v našich končinách dlouhou tradici. Bohužel v poslední době vychází celá řada špatných zástupců tohoto žánru, které se nebojím nazvat až za trapné. Naštěstí se čas od času objeví i snímek, který má naději...