Vláda teroru Hillary Clintonové

Vláda teroru Hillary Clintonové

Tisk

Vlada teroru perexV nakladatelství Euromedia Group vychází politický thriller Vláda teroru (State of Terror) hvězdných spoluautorek Hillary Rodham Clintonové a Louise Pennyové v překladu Libuše a Luboše Trávníčkových.

Do Bílého domu nastupuje nová administrativa s nově zvoleným prezidentem Douglasem Williamsem a jeho ministryní zahraničních věcí Ellen Adamsovou, kteří spolu nemají zrovna nejlepší vztah. V Evropě dojde k sérii bombových útoků na autobusy a ohrožena je i Amerika. Ti dva budou muset spolupracovat. Inspirace skutečnými událostmi, etické kompromisy, politické intriky, špionáž, ženské přátelství, rodina i čiré zlo, to vše tvoří příběh čtivým, zábavným a nezapomenutelným. Ellen Adamsová, neskrývané alter ego Hillary Clintonové, je zároveň hlavní hrdinkou románu.

Hlavní hrdinka jako robot s mozkem Einsteina

Po počátečním selhání, které však v knize není specifikováno, se z ministryně Adamsové stává robot s mozkem Einsteina, odvahou a výdrží postav hraných S. Stallonem a A. Schwarzeneggerem, psychologickými schopnostmi Freuda a čestností Mirka Dušína. I většina dalších postav v románu je od počátku do konce jasně definovaná na škále padouch - kompars - hrdina. Jak se dá očekávat, prvně jmenovaným vévodí předchozí prezident Eric Dunn a jeho ruští a terorističtí přátelé.

Neprokreslenost postav a to, že v pětisetstránkovém románu nedochází k jejich postupnému vývoji, je větším nedostatkem, než jednoznačná ideologická linie, kterou čtenář od H. Clintonové může očekávat. Knize chybí politický nadhled a břitkost, jak to uměl například Joseph Heller, viz jeho Gold za všechny peníze, kde autor politiku glosuje, ale čtenáři nevnucuje svůj názor, a dosáhne tím lepšího účinku.

Námět na hollywoodský scénář?

Kniha má jasnou strukturu jako z učebnice (expozice, kolize, krize, peripetie, katarze), vždyť zkušená spoluautorka Louise Pennyová je oceňovanou autorkou detektivních bestsellerů přeložených do více než 30 jazyků. V roce 2017 obdržela za zásluhy o kanadskou kulturu nejvyšší civilní vyznamenání země, Řád Kanady. A nepochybně své řemeslo umí, dialogy jsou živé a uvěřitelné, popisy věcné a výstižné a celý román je čtivý, přitáhne a udrží pozornost čtenáře. Skoro se může zdát, že kniha už byla koncipována jako námět na hollywoodský scénář.

Za pozitivní přínos Hillary Clintonové lze považovat znalost prostředí vrcholných jednání, protokolu i zákulisí. "Inspirace skutečnými událostmi je zřejmá, ale tato verze je mnohem zábavnější", říká na přebalu knihy citát z Entertainment Weekly. Negativem je poštěkávání na politické odpůrce, které vypadá jako dodatečně dopisované do hotového textu Pennyové.

Kniha je dobře zpracovaná i po formální stránce, text neruší chyby ani překlepy. Jediná výtka jde na vrub korektora: "...na severovýchodě státu Washington...dvacet minut...od Bílého domu" (str. 226), protože stát Washington opravdu není Washington D.C.

Vláda teroru si své čtenáře najde, je to ideální kniha na dovolenou k vodě. Dost tlustá na to, aby vydržela celý týden, dost napínavá, aby udržela čtenářovu pozornost, a dost kontroverzní na to, aby se o ní dalo diskutovat s přáteli.

Zdroj:
CLINTONOVÁ, H. R., PENNYOVÁ, L. Vláda teroru. Praha: Euromedia Group, a. s., 2022. ISBN 978-80-242-8115-5

Vlada teroru

Vláda teroru (State of Terror)
Autor: Hillary Rodham Clintonová a Louise Pennyová
Překlad: Libuše a Luboš Trávníčkovi
Žánr: Román, politický thriller
Nakladatelství: Euromedia Group, a. s., v edici Kalibr, Praha
Rok vydání: 2022
Počet stran: 512
Hodnocení: 50 %

www.knizniklub.cz/knihy/549564-vlada-teroru


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Lidé se necítí v horách jako doma…

sisa 200Když jsem poprvé uviděla Sisu před čtyřmi lety u nás ve Frýdku – Místku na pódiu a slyšela ji zpívat, měla jsem pocit, že jsem v tu chvíli nejšťastnější ve svém životě. Znala jsem ji předtím tak trochu z televize, ale realita byla, co se týká zpěvu, ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Harlan Coben tentokrát poodhalí zločiny z prostředí šlechtické rodiny

Říkejte mi Win 200Harlan Coben se během let stal jedním z nejoblíbenějších autorů kriminálních románů nejen u nás. V jeho nejnověji česky přeloženém přírůstku s názvem Říkejte mi Win budete opět svědky napínavé zápletky s možná nečekaným koncem.


Literatura

Matka vzala roha

matka vzala 200Sám jsem si svůj život nevybral.” Nejenom John Irving napsal svůj životopis velice originálním způsobem sepsaný v knize Moje imaginární přítelkyně. I v českém prostředí se můžeme těšit na netradiční pojetí vzpomínek Edgara Dutky,...

Divadlo

Listopad ukáže prezidenta USA bez kalhot!

listopad200Myslíte si, že politika může být jen nudná a dokáže člověka jenom rozčílit? A co takhle sám prezident Spojených států amerických? Velevážená a celosvětově uznávaná osoba nemusí být jen taková, jakou ji známe z televize. Ve hře Listopad

Film

Masová média kolem nás i v nás


media200Již v druhém, přepracovaném vydání se ke čtenářům dostává kniha MASOVÁ MÉDIA. Jan Jirák a Barbara Köpplová ji pojali jako učebnici, kterou uspořádali do pěti přehledně rozčleněných kapitol, opatřených množstvím krátkých podkapitolek věnovaných ...