Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

Kritikou neprávem přehlédnuté Češtinářky

Tisk

cestinarky perexČeštinářka Tereza Trhlíková, autorčino alter ego, přirovnává souboj s českým školstvím a stále formálnější maturity k boji Dona Quijota. "Kdyby se Don Quijote pokusil svést souboj s českým školstvím, pokorně by se za pár hodin vrátil k větrným mlýnům." Tereze dělá ze života peklo byrokracie, která válcuje kreativitu učitelů i studentů, i despotický ředitel. Protiváhou jsou některé podobně smýšlející kolegyně a studenti z jejího semináře.

V nejlepší tradici románů Josefa Škvoreckého

Románem z prostředí elitního gymnázia autorka navazuje na skvělou českou tradici započatou Jaroslavem Žákem a jeho románem Študáci a kantoři, stavbou, poselstvím, tím, že reaguje na aktuální společenskou situaci, i vyzněním však spíše na Josefa Škvoreckého, pro mě osobně nejlepšího českého spisovatele druhé poloviny 20. století. Takže přirovnání autorky k Josefu Škvoreckému je hodnocení románu samo o sobě.

Moderní, čtivý román ze současnosti se odehrává v prostředí elitního gymnázia v několika dějových liniích: Základem jsou vztahy ve škole, mezi kantory a vedením, které autorka dobře zná ze své praxe. Zasvěcení, rodiče, učitelé i studenti ocení kritiku byrokratických zásahů, které čím dál více poškozují úroveň vzdělávání. Druhá linie je čistě studentská, autorka má dobře odposlouchaný jazyk mladé generace a vtipné glosy z prostředí autorčiny třídy jsou protiváhou k závažným společenským tématům. Román by nebyl úplný, kdyby jím neprocházela i třetí linie, příběh vypravěčky Terezy a její rodiny. Protiváhou školního prostředí jsou Tereziny rozhovory s Čarodějem, zprvu záhadnou postavou, bez níž by Tereza ztratila půdu pod nohama.

"Žádný život není bez hrubky" uvádí nakladatelská anotace román Češtinářky Veroniky Valíkové nejen o současném školství.

I formu si Valíková vypůjčila od Škvoreckého, respektive z jeho Příběhu inženýra lidských duší. Názvy kapitoly odkazují k autorům, jejichž příběhy Tereza probírá ve škole se studenty a zčásti prožívá ve vlastním životě.

cestinarky 1

Jeden významný český nakladatel nedávno řekl, že 99 % současné beletrie je spotřební produkt na jedno použití do vlaku. Přirovnal tak současné romány k jídlu z fast foodu. Kniha Veroniky Valíkové je tou jednoprocentní výjimkou a neměla by na trhu zapadnout, i když se jí nedostalo výrazné publicity. Nadhled, ironie a nekorektní humor nejsou in. A tak se můžeme ptát, jestli Češtinářky odborná kritika a komise, navrhující současné české autory na různá ocenění, přehlédla omylem, nebo záměrně.

Posuďte sami z úryvku:

"Ano, stále křižují a likvidují proroky a vzbouřence proti tyranům. Téměř každý, kdo něco dělá jinak, kdo zachrání kus světa nebo změní lidem myšlení, si nějakou formou odsouzení projde, včetně Havlíčkova Peruna. Třeba se Kristus obětoval, aby těm statečným vyšlapal cestu!... I v té nejlepší společnosti se vždycky najde někdo, koho mocní předhodí davu a poručí zlynčovat. Záleží potom na nás, jak se zachováme. Někdo zradí. Někdo si včas umyje ruce. Někdo se postaví za obětovaného. Někdo ho zapře. Někdo projeví soucit. A někdo drží v ruce šutr a řve a řve, až mu pěna od huby stříká. V tom starém příběhu hrajeme mnoho rolí."

O autorce

Veronika Valíková (*1965), středoškolská profesorka vystudovala češtinu a dějepis na FF UK, je blogerkou na idnes.cz, publikuje v různých médiích včetně MF Dnes, je tiskovou mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury, hrála amatérské divadlo. V roce 2004 debutovala autobiografickou novelou Soukromý nebe. Píše povídky, pohádky i divadelní dramatizace.

cestinarky 3

Veronika Valíková

Poznámka:
23. ledna se v Obecním domě uskuteční opožděný křest Češtinářek. Kmotrem bude autorčin pan Básník, Jaromír Nohavica, jehož verše se v románu objevují vedle veršů Karla Havlíčka Borovského.

cestinarky

Češtinářky
Autor: Veronika Valíková
Ilustrace na obálce: Pavek Koch
Žánr: Společenský román ze současnosti
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2022
Počet stran: 360

Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: albatrosmedia.cz
www.albatrosmedia.cz/tituly/80387282/cestinarky/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ladislav Plecitý: Divadlo je živé, ale iluze filmu je dokonalá!

Plecity perexRežisér a scénárista Ladislav Plecitý, pod jehož taktovou vznikl absolventský film Poslední odměna, adaptace stejnojmenné povídky slavného spisovatele Terryho Pratchetta, se podí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Ladislav Špaček do každé knihovny

Spacek obchodni perexNakladatelství Fragment nedávno vydalo velmi poučnou a praktickou knihu od mistra etikety Ladislava Špačka s názvem Úspěšný obchodní zástupce, která se zabýv...


Literatura

Trumfne román Do vody Dívku ve vlaku?
dovody perV červnu vyšla v nakladatelství Ikar v Edici světový bestseller novinka britské autorky Pauly Hawkinsové. Jedná se o dlouho očekávaný počin spisovatelky, která vylétla na výsluní románem Dívka ve vlaku. Dokáže Hawkinsová nalákat čtenáře a vyvol...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

Začne další ročník FEBIOFESTU

FebiofestUž po šestadvacáté si diváci v Praze (a následně v dalších čtrnácti městech naší republiky) mohou vychutnat olbřímí přehlídku filmů nazvanou FEBIOFEST, spíše jen z prestižních důvodů opatřenou soutěží prvotin, aby se mohla honosněji zvát festivalem....