I v těch nejhorších časech v sobě lze nalézt jiskřičku života

I v těch nejhorších časech v sobě lze nalézt jiskřičku života

Jiskra zivota perexKoncentrační tábor Mellern slouží jako odkladiště pro vězně, kteří už nejsou schopni žádné práce. V nelidských podmínkách tady přežívá dvanáct „veteránů“, kteří jsou obklopeni řadou nově příchozích zbídačených vězňů.


Ti se stali pouhými čísly a z vědomí vytěsnili všechny city včetně nenávisti. Mezi vězni se ale najdou osobnosti, které navzdory dlouhým rokům v koncentračním táboře neztratili své já: lékař Berger, obchodník Lebenthal nebo bývalý novinář známý jako 509. Ti všichni se snaží povzbuzovat ostatní a probudit v nich víru v lepší budoucnost, která se rychle blíží.

Kniha od německého protiválečného spisovatele
Autorem románu Jiskra života je německý spisovatel a dramatik Erich Maria Remarque. Ten se díky osobním zážitkům z obou světových válek stal mužem názorově zcela vyhraněným a do povědomí čtenářů se zapsal jako představitel protiválečné literatury, který zdůrazňoval právo jedince na sebeurčení a život v míru a svobodě. K jeho nejznámějším dílům patří knihy Na západní frontě klid, Černý obelisk, Tři kamarádi a Noc v Lisabonu.

Příběh dvanácti veteránů
Kniha se odehrává na počátku jara 1945, tedy pár týdnů před koncem války. To, že válka se chýlí ke konci, vědí nejen nacisté, ale i vězňové. Zatímco u nacistů tato zpráva vyvolává paniku, vězni začínají po dlouhém čase pociťovat naději. Autor dokázal skvěle zachytit nejen tento kontrast, ale i atmosféru v koncentračním táboře. Nic nezatajuje ani nezakrývá, právě naopak. Nebojí se psát ani o těch nejstrašnějších věcech.

Příběh se soustředí především na dvanáct veteránů, vězňů, kteří jsou v táboře už několik let. Autor ukazuje jejich pocity a myšlenky, které jsou až děsivě prázdné. Nejdůležitější je přežít další den a poté další, až do chvíle, kdy skončí válka. Nálety na nedaleké město pořád pokračují, tak už to nemůže trvat dlouho, ne?

Remarque napsal strhující román, ve kterém navzdory všem hrůzám, které se v něm odehrávají, nechybí lidskost ani snaha pomoct ostatním. Ukazuje, že i v těch nejtemnějších časech v lidech zůstává jiskra života, která jim pomáhá to nevzdat.

Jiskra zivota

JISKRA ŽIVOTA
Autor: Erich Maria Remarque
Originální název: Der Funke Leben
Překlad: Věra Houbová
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 368

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/586959-jiskra-zivota


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Zbořil: Pokud člověk může pomoci, pomáhat má!

Zboril 200Těší se na své vánoční pořady, věnuje se charitě, učí, připravuje pohybovou dílničku pro děti, chystá projekt s herci Evou Hruškovou a Janem Přeučilem, bude natáčet první díly nového televizního pořadu, podporuje aktivity cviči...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Lekce řízení auta od závodního jezdce

jak200Dostalo se mi do rukou velmi zajímavé čtení: lekce jízdy od závodního jezdce Bena Collinse, přezdívaného The Stig díky pořadu Top Gear, kde se osm let objevoval. Zastupoval představitele Jamese Bonda při nejtěžších honičkách v posledních filmech. A tenhl...


Literatura

O vojně s odstupem, ale věrohodně

dva-roky-v-hajzlu 200V nakladatelství Host vyšly vzpomínky Lubomíra Větříška na vojnu s názvem Dva roky v hajzlu. Věnovaná je „nám všem, kteří jsme tam ty dva dlouhé roky byli.“

...

Divadlo

Muzikál Bat out of Hell

bat out of hell2Když jsme se rozhodli pro rodinný poznávací pobyt v Londýně, bylo nám hned jasné, že bychom měli navštívit taky nějaký muzikál. Výběr představení na londýnském West Endu je opravdu velký, a tak rozhodování nebylo...

Film

Tereza Hirsch, režisérka, o které ví svět, ale u nás o ní skoro nikdo neví

TH perexTereza Hirsch je mladá a úspěšná režisérka, scenáristka a producentka. Narodila se německé matce a českému otci. Vyrůstala v Praze. Filmařinu studovala v Los Angeles: „Došlo k tomu v podstatě náhodou. Chtěla jsem si někam odjet odpočinout a zvítěz...