I v těch nejhorších časech v sobě lze nalézt jiskřičku života

I v těch nejhorších časech v sobě lze nalézt jiskřičku života

Tisk

Jiskra zivota perexKoncentrační tábor Mellern slouží jako odkladiště pro vězně, kteří už nejsou schopni žádné práce. V nelidských podmínkách tady přežívá dvanáct „veteránů“, kteří jsou obklopeni řadou nově příchozích zbídačených vězňů.


Ti se stali pouhými čísly a z vědomí vytěsnili všechny city včetně nenávisti. Mezi vězni se ale najdou osobnosti, které navzdory dlouhým rokům v koncentračním táboře neztratili své já: lékař Berger, obchodník Lebenthal nebo bývalý novinář známý jako 509. Ti všichni se snaží povzbuzovat ostatní a probudit v nich víru v lepší budoucnost, která se rychle blíží.

Kniha od německého protiválečného spisovatele
Autorem románu Jiskra života je německý spisovatel a dramatik Erich Maria Remarque. Ten se díky osobním zážitkům z obou světových válek stal mužem názorově zcela vyhraněným a do povědomí čtenářů se zapsal jako představitel protiválečné literatury, který zdůrazňoval právo jedince na sebeurčení a život v míru a svobodě. K jeho nejznámějším dílům patří knihy Na západní frontě klid, Černý obelisk, Tři kamarádi a Noc v Lisabonu.

Příběh dvanácti veteránů
Kniha se odehrává na počátku jara 1945, tedy pár týdnů před koncem války. To, že válka se chýlí ke konci, vědí nejen nacisté, ale i vězňové. Zatímco u nacistů tato zpráva vyvolává paniku, vězni začínají po dlouhém čase pociťovat naději. Autor dokázal skvěle zachytit nejen tento kontrast, ale i atmosféru v koncentračním táboře. Nic nezatajuje ani nezakrývá, právě naopak. Nebojí se psát ani o těch nejstrašnějších věcech.

Příběh se soustředí především na dvanáct veteránů, vězňů, kteří jsou v táboře už několik let. Autor ukazuje jejich pocity a myšlenky, které jsou až děsivě prázdné. Nejdůležitější je přežít další den a poté další, až do chvíle, kdy skončí válka. Nálety na nedaleké město pořád pokračují, tak už to nemůže trvat dlouho, ne?

Remarque napsal strhující román, ve kterém navzdory všem hrůzám, které se v něm odehrávají, nechybí lidskost ani snaha pomoct ostatním. Ukazuje, že i v těch nejtemnějších časech v lidech zůstává jiskra života, která jim pomáhá to nevzdat.

Jiskra zivota

JISKRA ŽIVOTA
Autor: Erich Maria Remarque
Originální název: Der Funke Leben
Překlad: Věra Houbová
Žánr: historický román
Vydáno: Ikar, 2022
Počet stran: 368

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/586959-jiskra-zivota


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Rozhovor s významnou trenčianskou osobnosťou

atletika 200Trenčiansky športovec v atletike Dušana Čikela, ktorý je rodákom z Beckova.

...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Jaká tajemství ukrývá zámecká zahrada?

Zahrada taju perexPíše se rok 1916. Aby dvanáctiletou Kláru rodiče ochránili před válkou, pošlou ji na anglický venkov k příbuzným. Teta a strýc, kteří vždy byli přátelští, se ale najednou ke Kláře staví zády. Nechtějí se s ní bavit, nechtějí, ab...


Literatura

Útěk od hrůzné minulosti

imamova dceraToto je pravdivý příběh – i když některé detaily, které by usnadňovaly identifikaci, byly kvůli bezpečnosti změněny – a není v žádném případě znevažováním islámu všeobecně… Jde o osobní líčení, jsou to tedy mé vlastní životní zkušenosti, a...

Divadlo

Hra Albion má silný příběh, mnohovrstevnatost i výborné herecké obsazení

albion200Návrat do krajiny svého dětství a po mnoha letech se zabydlet ve venkovském domě se zpustlou zahradou, kterou chce vrátit do dřívější podoby, to je příběh hlavní hrdinky Audrey Waltersové. Divadelní hra Mika Barletta Albion, držitele prestižního ocen...

Film

Bajkeři nejsou příliš originální, ale pobaví

bajkeri 200Letní komedie Bajkeři vstupuje v těchto dnech do našich kin a slibuje slušnou porci zábavy i romantiky. Ale jak už tomu u podobných filmů bývá, jen pro určitou sortu lidí.

...