Oheň. Milostný román nebo sžíravě satirický pohled na současný svět?

Oheň. Milostný román nebo sžíravě satirický pohled na současný svět?

Tisk

Oheň Oheň zažehne jiskra, pak oheň hřeje, někdy spaluje, sálá, časem dohořívá, zhasíná... Románem Oheň se představuje českým čtenářům francouzská spisovatelka Maria Pourchet (*1980), doktorka informačních a komunikačních věd, scénáristka a socioložka. Oheň je už její šestou knihou, ovšem první přeloženou do češtiny. V roce 2021 byla navržena na pět francouzských literárních cen, nakonec získala Cenu studentů za román Prix du Roman des étudiants.

On a ona. Hlavní postavy románu

On, Clément (50), starý mládenec, trochu depresivní, který žije se svým psem. Clément je vrcholovým manažerem banky, která má už dva roky problémy na burze, ale "s platem jehož výši by většině lidí hlava nebrala". Jeho "úkolem je zadržovat. Informace, fámy,... partnera, co by se chtěl podělit o drobet negativní osobní pocit. Dokud celý svět o problému neví, žádný problém neexistuje, a to i kdyby dosáhl celostátních rozměrů."

Ona je profesorka, manželka a matka dvou dcer Laura (40) a žije konformní život plný kompromisů, který narušují jen problémy s její starší dcerou Vérou, dospívající a revoltující teenagerkou. Laura má schůzku s Clémentem proto, aby získala řečníka s kontrastním názorem, a je si vědomá, že "nějaké nehonorované vystoupení na nemedializované konferenci na nijak věhlasné univerzitě moc lidí nevzrušuje". Ke svému vlastnímu překvapení však vzrušují sebe navzájem.

Plamen, který čeká vyhoření?

Tady začíná příběh zamilovanost, lásky a vášně, který ale vůbec nepřipomíná milostné romány červené knihovny. S dějem se seznamujeme v podobě monologů, ale i dialogů, které se odehrávají v hlavách hlavních protagonistů. Oba jsou nesmlouvavými, vtipnými, ironickými glosátory vzájemného vztahu, své práce i svého okolí a vlastně celé současné společnosti.

Kniha je psaná resp. přeložená velmi čtivým stylem, trefná přirovnání, jízlivé poznámky a laskavý sarkasmus vyvolávají úsměv, nutí k zamyšlení a někdy zakrývají tragickou podstatu situace. Autorka píše s trochou nadsázky o životě, jaký může potkat každého z nás. A bude jen na nás, jestli si zvolíme komedii nebo tragédii.

V doslovu to shrnuje Olga Stehlíková

"Oheň je román sadisticky vtipný a zahanbujícně zábavný, autorka se se svými postavami skutečně nemazlí, nechává je bezvládně povlávat, zoufale se zmítat,... neposmívá se jim, možná své tragédy trochu lituje. Výsledná směsice emocí je silně nejednoznačná a činí z tohoto svižného románu nečekaný čtenářský zážitek - pochechtávání čtenáři mrzne na rtech."

LITERATURA
Název: Oheň (Feu)
Autor:
Maria Pourchet
Překlad: Alexandra Pflimpflová
Žánr:
román
Nakladatelství: Euromedia Group, a.s. - Odeon, edice Světová knihovna
Rok vydání: 2022
Počet stran: 248
Hodnocení: 90 % 
ISBN:
978-80-207-2116-7

Zdroj foto: Euromedia Group, a.s. - Odeon, edice Světová knihovna
Odkaz na web:
https://www.knizniklub.cz/knihy/584095-ohen.html


Ohen obalka 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Kamenický Šenov

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Z louže pod okap

blanche na utekuDěj detektivní novely Barbary Neelyové Blanche na útěku se odehrává v Severní Karolíně. Její hlavní hrdinka je chudá čtyřicetiletá černoška s paradoxním jménem Blanche Whiteová, která řeší velký problém. Musela se s ...


Literatura

Zatímco jsi spala

zatimco jsi spala 200„Co znamená ne?“

...

Divadlo

Muzikálové herce z JAMU zaujalo dílo španělské řeholnice

hrad v nitru 200Nezvyklou látku si pro inscenaci Hrad v nitru zvolil její scénárista a režisér Dodo Gombár. Nový titul, který připravil se šesti studenty muzikálového herectví Divadelní fakulty JAMU, je inspirován stejnojmenným dílem španělské řeholnice Te...

Film

Malí Nezbedové - velká dobrodružství na malém dvorku
ImageDistribuční společnost Intersonic připravila pro malé diváky DVD s oblíbeným animovaným seriálem Malí Nezbedové (v originálu The Backyardigans). Nyní jsou na pultech obchodů k dispozici již dvě DVD se šesti...