Oheň. Milostný román nebo sžíravě satirický pohled na současný svět?

Oheň. Milostný román nebo sžíravě satirický pohled na současný svět?

Tisk

Oheň Oheň zažehne jiskra, pak oheň hřeje, někdy spaluje, sálá, časem dohořívá, zhasíná... Románem Oheň se představuje českým čtenářům francouzská spisovatelka Maria Pourchet (*1980), doktorka informačních a komunikačních věd, scénáristka a socioložka. Oheň je už její šestou knihou, ovšem první přeloženou do češtiny. V roce 2021 byla navržena na pět francouzských literárních cen, nakonec získala Cenu studentů za román Prix du Roman des étudiants.

On a ona. Hlavní postavy románu

On, Clément (50), starý mládenec, trochu depresivní, který žije se svým psem. Clément je vrcholovým manažerem banky, která má už dva roky problémy na burze, ale "s platem jehož výši by většině lidí hlava nebrala". Jeho "úkolem je zadržovat. Informace, fámy,... partnera, co by se chtěl podělit o drobet negativní osobní pocit. Dokud celý svět o problému neví, žádný problém neexistuje, a to i kdyby dosáhl celostátních rozměrů."

Ona je profesorka, manželka a matka dvou dcer Laura (40) a žije konformní život plný kompromisů, který narušují jen problémy s její starší dcerou Vérou, dospívající a revoltující teenagerkou. Laura má schůzku s Clémentem proto, aby získala řečníka s kontrastním názorem, a je si vědomá, že "nějaké nehonorované vystoupení na nemedializované konferenci na nijak věhlasné univerzitě moc lidí nevzrušuje". Ke svému vlastnímu překvapení však vzrušují sebe navzájem.

Plamen, který čeká vyhoření?

Tady začíná příběh zamilovanost, lásky a vášně, který ale vůbec nepřipomíná milostné romány červené knihovny. S dějem se seznamujeme v podobě monologů, ale i dialogů, které se odehrávají v hlavách hlavních protagonistů. Oba jsou nesmlouvavými, vtipnými, ironickými glosátory vzájemného vztahu, své práce i svého okolí a vlastně celé současné společnosti.

Kniha je psaná resp. přeložená velmi čtivým stylem, trefná přirovnání, jízlivé poznámky a laskavý sarkasmus vyvolávají úsměv, nutí k zamyšlení a někdy zakrývají tragickou podstatu situace. Autorka píše s trochou nadsázky o životě, jaký může potkat každého z nás. A bude jen na nás, jestli si zvolíme komedii nebo tragédii.

V doslovu to shrnuje Olga Stehlíková

"Oheň je román sadisticky vtipný a zahanbujícně zábavný, autorka se se svými postavami skutečně nemazlí, nechává je bezvládně povlávat, zoufale se zmítat,... neposmívá se jim, možná své tragédy trochu lituje. Výsledná směsice emocí je silně nejednoznačná a činí z tohoto svižného románu nečekaný čtenářský zážitek - pochechtávání čtenáři mrzne na rtech."

LITERATURA
Název: Oheň (Feu)
Autor:
Maria Pourchet
Překlad: Alexandra Pflimpflová
Žánr:
román
Nakladatelství: Euromedia Group, a.s. - Odeon, edice Světová knihovna
Rok vydání: 2022
Počet stran: 248
Hodnocení: 90 % 
ISBN:
978-80-207-2116-7

Zdroj foto: Euromedia Group, a.s. - Odeon, edice Světová knihovna
Odkaz na web:
https://www.knizniklub.cz/knihy/584095-ohen.html


Ohen obalka 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Petříčková: O hnědých pastelkách se mi i zdálo…

200roByla to první nabídka pro opravdové ilustrace do knihy. „Poprvé jsem vzala pastelky, abych s nimi vytvořila něco, co bude zdobit knižní stránky,“ říká Renata Petříčková, kterou zhruba před rokem s touto nabídkou oslovila autorka knihy Hvězdná obloha. Ilus...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Matka Elona Muska má plán

Kdyz ma zena plan 200Matka Elona Muska je supermodelkou od útlého mládí, ale nejvíc zakázek má nyní, po sedmdesátce. Věděla jsem, že je to žena, která se před ničím nezastaví, a něco málo jsem se o ní dozvěděla už v knize o Elonu Muskovi. Ale drtivá většina infor...


Literatura

Li Č´-Čchang: Sedni si a nedělej nic

sedni perAneb „pij čaj a vyčkávej“ – v mysli mi uvízla tato slova z citace v knize. Pít čaj a vyčkávat. Umíte si představit tento stav? Aktivní odpočinek mysli i ducha, o těle nemluvě? Jestli ano, byť jen letmo, jistě už jen při té představě cítíte na těle i n...

Divadlo

Hudební scéna Městského divadla v Brně jubiluje

Hudebni scena 200Je to neuvěřitelné, jak letí ten čas. Docela nedávno byl v jámě budoucího divadla na Lidické ulici v Brně kladen základní kámen – až z Broadwaye. Pokřtili jej šampaňským manželé Formanovi. A jejich přání, aby to bylo divadlo veleúspěšn...

Film

Festival Film a architektura oslaví desátý ročník

film a architektura 200Ve dnech 30. 9. – 4. 10. proběhne ve třinácti českých a slovenských městech již podesáté festival Film a architektura. Jubilejní ročník s podtitulem “Spojení” poukáže na důležitou roli architektury při propojování lidí,...