Nakoukněte do Íránu
Banner

Nakoukněte do Íránu

Tisk

couchsurfing v iranu 200Hurá, je tady další kniha německého novináře Stephana Ortha. Po Rusku se tentokrát vydává poznávat lidi i kulturu do Iránu a opět k tomu volí couchsurfing.

 

 

 

V Iránu je přitom couchsurfing oficiálně zakázaný, ale tím se autor nenechává odradit. Prostřednictvím tohoto způsobu cestování totiž má možnost potkat spoustu lidí, kteří jsou na stejné vlně. Navíc má možnost sledovat, jak se doma v soukromí mění a jak to v tom státu vše funguje.

Kniha začíná velmi čtivě – autor se v první kapitole ocitá ve výslechové místnosti místní policie a má strach, aby jej nezatkli. Poté už následuje vyprávění z Teheránu, Kíše, Kermánu, Šírazu a dalších měst. Stephan Ort popisuje jak velmi zajímavá místa, tak se dotýká historie a především se zaměřuje na lidi. Seznamuje čtenáře s jejich osudy, popisuje jejich bydlení i názory. Nechává se vést náhodou i osudem a tak se ocitá například na výletě na poušť, na rodinném rande s mladou slečnou nebo celou noc prorybaří. Tyto příhody dělají knihu neobyčejnou a také zábavnou.

Při čtení jsem měla hned chuť sama někam vyrazit – ideálně také využít pohostinnosti jiných a spolehnout se na couchsurfing. Líbí se mi, jak autor dokáže popsat, co je na něm skvělé, ale zabývá se také nejistotou nebo právě tím, že se musíte často řídit tím, co chce hostitel. Mnohokrát měl autor také štěstí, některé situace byly poměrně děsivé a pro nás těžko představitelné. Osobně mě při čtení Irán lákal i děsil zároveň. Jedná se zkrátka o úplně jiné prostředí, se kterým je navíc spojena spousta předsudků.

„Všiml jsem si také, jak příjemné pro každého z nich je, když slyší, že Iránci jsou skvělí. Peršané jsou na svoji vlast velice hrdí. Vědí ale také, jaký ošklivý tlak vytváří jejich země na celý svět. Každý návštěvník, který jasně ukáže, že rozlišuje mezi lidmi a jejich vládou, udělá kousek práce pro sebevědomí tolik poníženého národa. Tak jsem našel odpověď na otázku, jestli může člověk cestovat do země, s jejímž politickým vedením nesouhlasí, je jednoznačná: Neexistuje žádné špatné msto, pokud cestuješ, aby ses potkal s lidmi.“ (str. 124)

Couchsurfing v Íránu jsem zhltla na dva zátahy, čtení mě opravdu hodně bavilo a země mě fascinovala. Jedná se o skvělou knihu, která se mi líbila snad ještě více než ta o Rusku. Už se tedy moc těším na další autorův titul tentokrát zaměřený na couchsurfing po Číně.

Stephan Orth, ročník 1979, pracoval jako redaktor v dovolenkovém resortu při redakci Spiegel Online, až se v roce 2016 osamostatnil coby nezávislý novinář. Jako couchsurfer cestuje už od roku 2004. Měl u sebe hosty z celého světa a setkal se s hostiteli ve více než třiceti zemích. Orth je autorem bestselleru „Couchsurfing v Íránu“, u vydavatelství Malik vyšla kromě toho také jeho kniha „Dědečkův ledovec“. Za své reportáže získal Orth několikrát cenu „Columbus“, udělovanou Svazem německých cestovatelských novinářů. www.stephan-orth.de

couchsurfing v iranu

Couchsurfing v Íránu
Moje cesta do země za zavřenými dveřmi
Autor: Stephan Orth
Překlad: David Krásenský
Žánr: cestopis
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 280
Hodnocení: 95 %

https://www.knihykazda.cz/stephan-orth-couchsurfing-v-iranu#tb1=1

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: http://www.kultura21.cz/souteze/19874-couchsurfing-v-iranu-soutez


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ondřej Neff: „Zůstávám věrný sci-fi."

neff perexONDŘEJ NEFF alias Aston je jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů science-fiction u nás. V nakladatelství Albatros vydává populární „verneffky" a trilogii Tajemství pěti světadílů. Velké oblibě...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Z archivu...

Čtěte také...

Kam až může dotančit bláznovství?


cekani na bojanglese200Nakladatelství Plus v červnu obohatilo knižní pulty o titul Čekání na Bojanglese, rozvernou literární prvotinu začínajícího francouzského autora Oliviera Bourdeauta (*1980). Jedná se o román, který ve Francii zaznamen...


Divadlo

Dvě roviny Mistra a Markétky v Moravském divadle

MaM 1Představení Moravského divadla Olomouc na motivy Bulgakovova slavného románu Mistr a Markétka se odehrálo v sobotu 20. 5. v 16:00 v rámci 21. ročníku festivalu Divadelní Flora.

 

...

Film

Abraham Lincoln – Lovec upírů: dřevené kolíky, česnek a jde se likvidovat

Na počátku byla kniha, alespoň co se týče tohoto filmu. Napsal ji americký spisovatel Seth Grahame-Smith, který se dostal do povědomí již předcházejícím dílem Pýcha a předsudek a Zombíci. Nyní, na základě jeho předlohy, přichází do...