Baladický příběh o hledání a o naději v předvečer první světové války
Banner

Baladický příběh o hledání a o naději v předvečer první světové války

Tisk

Cesta pustym lesemPEJeden z ojedinělých meditativních uměleckých filmů dodnes ohromuje nádhernou kamerou Jaromíra Kačera, podmanivou atmosférou zimní Šumavy i melancholickým projevem herce a písničkáře Vaška Koubka. Střihačem filmu byl jedinečný mistr, nedávno zesnulý Alois Fišárek. Silně lyrický film umocňuje baladická hudba manželů Havlových. Cesta pustým lesem je film ideální k času adventu a usebrání. Hlavních rolí se ve filmu ujali hudebník Václav Koubek, Pavel Landovský, Eliška Sirová a Jana Dolanská. V kinech od 14.12.

Hraný debut Ivana Vojnára z roku 1997 uvádíme do kin v nové remasterované verzi, která byla letos uvedena na MFF Karlovy Vary.

Šumava ukrývá stavení ztracená v horách, řeku Vydru, kostel, faru, močály, poštu, zlatý důl i poustevníkovu boudu. V tomto prostředí se prolínají osudy krásné dívky Anny, utrápené vdovy, jejího věčně opilého muže – pošťáka i dentisty Holoubka, který opustil rodnou Vídeň. V průběhu roku se jejich cesty střetávají, přichází však léto 1914 a do životních příběhů všech zúčastněných rázným způsobem zasáhne válka… Touhy a hledání postav jsou však nadčasové.

Cesta pustym lesem 003 small

Ocenění:

  • Český lev 1997 za výtvarný počin – ak. arch. Vladimír Labský
  • Čestné uznání Asociace českých kameramanů – Jaromír Kačer (1998)
  • Cena za nejlepší kameru – festival New European Talent (Barcelona, 1998)
  • Hlavní cena Matad’or za nejlepší hraný film – 20. Noordelijk Film Festival Leeuwarden (Holandsko, 1998)

Remastering obrazu filmu Cesta pustým lesem proběhl v postprodukčním studiu i/o post za přítomnosti tvůrců filmu – kameramana Jaromíra Kačera, režiséra Ivana Vojnára a producentky Galiny Šustové. Jako vstupní formát pro digitalizaci obrazu byl použit originální negativ. Obrazovou referencí byly původní vyrovnaná kopie filmu a obrazově vyrovnaný zajišťovací intermediát pozitiv. Sken filmu byl proveden ve více než 4K rozlišení. Při digitální postprodukci byl film retušován a upravován v souladu s tvůrčím záměrem kameramana. Práce na obrazové postprodukci trvaly přibližně tři měsíce.

Remastering nové verze filmu, za použití moderních technologií, umožnil tvůrcům dokončit a následně prezentovat film v takové podobě, jak ho sami původně zamýšleli, ale tehdejší technologická nebo finanční omezení to neumožňovala. Zároveň dosud nebyl k dispozici kvalitní digitální přepis filmu pro současné televizní vysílání. Výsledkem digitalizace je nový DCP master ve 4K rozlišení pro obnovenou kinodistribuci a nové televizní vysílací mastery v UHD a HD rozlišení. Zvuk byl remasterován v České televizi za přítomnosti mistra zvuku tohoto filmu, Miroslava Hřebejka.

Cesta pustym lesem 017 small

IVAN VOJNÁR
Ivan Vojnár (*1942) je fotograf, kameraman a režisér. V letech 1960 – 65 vystudoval kameru na pražské FAMU, spolupracoval nejdříve jako kameraman na mnoha českých a slovenských dokumentárních a hraných filmech. Spolupracoval např. s Drahomírou Vihanovou nebo Karlem Vachkem. Od 80. let působí jako režisér dokumentárních a hraných filmů.

Za dokumentární esej V zahradě (1995) o pacientech psychiatrické léčebny získal hlavní cenu v kategorii dokumentů na MFF v Karlových Varech. Dokumentární film Proroci a básníci (2000) měl mezinárodní premiéru na MFF v Rotterdamu a získal cenu diváků na MFDF v Jihlavě. V Rotterdamu byl uveden také Vojnárův celovečerní hraný debut Cesta pustým lesem (1997), který byl následně oceněn u nás i v zahraničí: Český lev v kategorii výtvarný počin, cena za nejlepší kameru na festivalu New European Talent v Barceloně (1998) a cena Matad´or za nejlepší hraný film holandského festivalu Noordelijk FF Leeuwarden (1998). Následující film Lesní chodci (2003) získal Cenu za nejlepší hraný film zemí Visegrádu na festivalu ve Zlíně. I nadále se pak pohybuje v rozkročení mezi dokumentárními a hraným filmem. V roce 2009 natočil celovečerní hraný film Ženy mého muže, následoval dokument s hranými prvky Cinematerapie (2010) a milostné drama Nepravděpodobná romance (2013).

JAROMÍR KAČER
Jaromír Kačer (*1961) vystudoval katedru kamery na pražské FAMU, kde spolupracoval na školních snímcích Lichá směna (režie K. Snop), Tatínek neprotestoval (režie J. Suchý), Vlček (režie Z. Tyc). Po ukončení studií pracoval v Laterně Magice na trikové složce představení Minotaurus. Do světa celovečerního hraného filmu vstoupil v roce 1989 obrazově pozoruhodnou černobílou baladou Vojtěch řečený sirotek režiséra Zdeňka Tyce. Dále se podílel na filmech Radima Špačka Místa (2014) a Pouta (2009) či Sentiment Tomáše Hejtmánka (2003). Je „dvorním“ kameramanem dokumentaristky Jany Ševčíkové, s níž pracoval na filmech Svěcení Jara, Satorvěrci, Gyumri, Opři žebřík o nebe a Ti, kteří tancují ve tmě.

Scénář: Ivan Arsenjev, Jiří Soukup / Režie: Ivan Vojnár / Kamera: Jaromír Kačer
Zvuk: Miroslav Hřebejk / Střih: Alois Fišárek / Hudba: Irena a Vojtěch Havlovi
Kostýmy: Jan Tobola / Architekt: Vladimír Labský
Hrají: Pavel Landovský, Jana Dolanská, Eliška Sirová, Václav Koubek, Jiří Soukup, Matěj Hádek, Terezka Tobolová, Vojtěch Kristen
Fotograf: Jiří Červený / Producenti: Galina Šustová, Čestmír Kopecký
Koprodukce: Galina Šustová – Produkce Gaga, Česká televize

cesta-pustym-lesem0

Podpořil: Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie
Premiéra: 1997 (Formát 35 mm, cinemascope (1:2,35), černobílý, mono stopáž 85‘)
Remasterováno 2022 DCP
Remasterováno: Galina Šustová, Česká televize, i/o post
Obnovená premiéra 14. 12. 2023
Stopáž: 87 min


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Občas to hraničí s akousi schizofréniou, říká o své práci operní pěvec Šimon Svitok

simon svitok perexBylo to začátkem loňského roku,  co barytonista Šimon Svitok, sólista a zároveň umělecký šéf Státní opery Banská Bystrica, oslavil dvacet let působení na divadelní scéně. Bylo to pěkné výročí a tak jsem tomu věnoval několik člán...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Filmy pod taktovkou orchestru FOK

 

fok 200Filmexport si (nejen) pro fanoušky české filmové klasiky u příležitosti 80. výročí založení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK přichystal výběr 29 písní, které nahrával právě zmíněný orchestr. Na DVD můžete najít snad tu nejznámější ...


Literatura

Po Diovi je tady Caesar a jeho banda

ja caesar a banda 200Po necelém roce vydalo nakladatelství Edika pod Albatros Media pokračování knihy Já, Zeus, a banda z Olympu, tentokrát zaměřené na Řím: Já, Caesar a banda z Kapitolu s podtitulem Přímý přenos ze starověkého Říma.

...

Divadlo

Ne/normální: unikátní titul na poli hudebního divadla

NENORMALNI 200Spletitý příběh rodiny Goodmanových se v hlavách autorů Briana Yorkeyho a Toma Kitta začal odvíjet postupně. Zároveň lze jeho prostřednictvím mírně nahlédnout do zákulisí vzniku současného amerického muzikálu.

Film

Přehlídka španělsky mluvených filmů začala v Praze a skončí v Hradci Králové

La pelicula perexJako každoročně se i letos v druhé půli února vynořila LA PELÍCULA, přehlídka španělských mluvených filmů (película = film), což obnáší díla nejen ze Španělska, ale i ze španělsky mluvících zemí americkýc...