Uměli byste žít bez obilnin?

Uměli byste žít bez obilnin?

Tisk

psenic200Sami to určitě znáte – chcete se cítit a vypadat co nejlépe. Na světě je mnoho lidí, kteří přišli s nějakou – alespoň podle nich samých – revoluční myšlenkou, jak toho dosáhnout. Zhoubou některých přístupů je, že jsou jen krátkodobé, a když se vrátíte ke starým zvykům, všechna snaha je rázem pryč. A tak přicházejí i tací, kteří vám chtějí nastavit úplně nová životní pravidla. Jdete do toho?

 


Kardiolog William Davis už léta propaguje bezobilnou stravu – on není pouze proti pšenici, jak by se z názvu knihy zdálo, zavrhuje v podstatě všechny obilniny. Především z toho důvodu, že v sobě mají určité bílkoviny, které vytváří opiáty v těle, které se vážou na receptory v mozku a způsobují návykové stravovací chování, nezvladatelnou chuť na jídlo a neustálý hlad – např. pšenice (gliadin), žito (sekalin), ječmen (hordein), kukuřice (zein).
Davis nedoporučuje ani amarant, jáhly, tapiocu nebo rýži, které jedí celiaci, a proto také nedoporučuje již hotové bezlepkové výrobky.
Jeho přístup spočívá v tom – už nikdy nejíst obilniny a díky tomu být zdravý a štíhlý. Věřím, že omezení pšenice a dalších každému může jen prospět, ale vyhnout se úplně všem a navždy? Autor má i zajímavý pohled na tuky – zatímco odevšud slyšíme – pozor na tuky, omezujte tuky, jezte jen libové maso – on říká – dejte si tukové bomby (recepty uvádí v knize) a dejte si pěkně tučné maso (a klidně použijte palmový olej). A co mě v případě zdravého životního stylu poměrně zaráží – že používá mikrovlnku.
Jelikož nejsem studovaný odborník na stravu a ani jsem popisovaný detox, natož netradiční životní styl nezkoušela, nemohu ho moc soudit. Co mi přijde ale prazvláštní, je potřeba používání mnoha výživových doplňků. S čím ale mohu rozhodně souhlasit je, že máme jíst a vařit nejlépe neupravované potraviny bez štítku – tedy produkty v nejzákladnější formě.

psenic


V knize najdete kromě příběhů žen, které prošly desetidenním detoxem, i spoustu receptů. Mnoho z nich využívá mandlovou mouku a pro mě novinku – mouku ze sezamového semínka. Pro vegetariány, případně vegany zde najdete jen sladká jídla.
Doktor Davis předkládá převratný způsob stravování. Na internetu můžete najít strávníky, kteří tento styl přijali. Co na něj říkáte vy? Vyzkoušeli byste ho? Nebo se alespoň inspirovali k odlehčené stravě?


Život bez pšenice: 10denní detox
Autor: William Davis
Žánr: populárně naučná – zdravý životní styl
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2016
Počet stran: 344
Hodnocení: 70 %
Zdroj foto: www.jota.cz


https://www.jota.cz/zivot-bez-psenice-10denni-detox

 


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing

Tapír

  • Tapír 3-2023
    4. května vtrhne do vašich trafik stádo nových Tapírů! Tentokrát nás cesty zavedou na africké  Safari, a u nás doma oslavíme 100let...
  • Tapír 2/2023
    Už se těšíte? My ano! Už 9. března (ano milé dámy, v den, kdy budete střízlivět z oslav MDŽ) vychází...
  • Slavíme 8 let
    Dne 22. 2. 2023 to bylo 8 let, co jsme vydali úplně první číslo Tapíra. Tehdy vycházel jen elektronicky.  ...
Banner

Hledat

Rozhovor

Mezi postáváním u klouzačky a mixováním ovoce vedu online čtenářský klub, říká vítězka naší soutěže

Alžběta Janečková

Alžběta Janečková, která žije s manželem a dvěma malými dětmi ve Španělsku – na západním pobřeží poblíž Santiaga de Compostela, se stala vítězkou naší literární soutěže nazvané Nejlepší d...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Čtěte také...

Písničky na celý rok pokřtila jazzová legenda

pisnicky perexProstory rozhlasového studia S1 na Vinohradech v prvním májovém týdnu rozezvučely hlasy vokální jazzové kapely Prime Time Voice a Dětského pěveckého sboru Českého rozhlasu. Jejich společný projekt Písničky na celý rok obě hudební tělesa propo...

Z archivu...


Literatura

Zlatý sarkofág - napínavé pátrání po hrobce Alexandra Velikého

zlaty sarkofagNakladatelství BB/art přináší čtenářům dobrodružný román britského spisovatele Willa Adamse Zlatý sarkofág (The Alexander Cipher 2007, česky 2009), tentokrát v brožované...

Divadlo

„Dělat si srandu z blbců, na tom není nic špatného“

blbec k veceri 200Inscenace Blbec k večeři má podtitul gurmánská komedie na cizí účet a v minulé sezóně ji uvedlo Městské divadlo Zlín. Režie se ujala Hana Mikolášková a život ji vdechli především Marek Příkazký a Josef Koller.

...

Film

Příjemná atmosféra a sedm nejlepších krátkých filmů za poslední čtvrtrok na Future Shorts Brno

future shorts film200Aligátor místo pejska v bytě, somálští rybáři, kteří k lovu používají samopaly nebo překvapivé odhalení původu jednoho filmařského loga. Ano, tohle je Future Shorts a poprvé i v Brně!