Uměli byste žít bez obilnin?

Uměli byste žít bez obilnin?

psenic200Sami to určitě znáte – chcete se cítit a vypadat co nejlépe. Na světě je mnoho lidí, kteří přišli s nějakou – alespoň podle nich samých – revoluční myšlenkou, jak toho dosáhnout. Zhoubou některých přístupů je, že jsou jen krátkodobé, a když se vrátíte ke starým zvykům, všechna snaha je rázem pryč. A tak přicházejí i tací, kteří vám chtějí nastavit úplně nová životní pravidla. Jdete do toho?

 


Kardiolog William Davis už léta propaguje bezobilnou stravu – on není pouze proti pšenici, jak by se z názvu knihy zdálo, zavrhuje v podstatě všechny obilniny. Především z toho důvodu, že v sobě mají určité bílkoviny, které vytváří opiáty v těle, které se vážou na receptory v mozku a způsobují návykové stravovací chování, nezvladatelnou chuť na jídlo a neustálý hlad – např. pšenice (gliadin), žito (sekalin), ječmen (hordein), kukuřice (zein).
Davis nedoporučuje ani amarant, jáhly, tapiocu nebo rýži, které jedí celiaci, a proto také nedoporučuje již hotové bezlepkové výrobky.
Jeho přístup spočívá v tom – už nikdy nejíst obilniny a díky tomu být zdravý a štíhlý. Věřím, že omezení pšenice a dalších každému může jen prospět, ale vyhnout se úplně všem a navždy? Autor má i zajímavý pohled na tuky – zatímco odevšud slyšíme – pozor na tuky, omezujte tuky, jezte jen libové maso – on říká – dejte si tukové bomby (recepty uvádí v knize) a dejte si pěkně tučné maso (a klidně použijte palmový olej). A co mě v případě zdravého životního stylu poměrně zaráží – že používá mikrovlnku.
Jelikož nejsem studovaný odborník na stravu a ani jsem popisovaný detox, natož netradiční životní styl nezkoušela, nemohu ho moc soudit. Co mi přijde ale prazvláštní, je potřeba používání mnoha výživových doplňků. S čím ale mohu rozhodně souhlasit je, že máme jíst a vařit nejlépe neupravované potraviny bez štítku – tedy produkty v nejzákladnější formě.

psenic


V knize najdete kromě příběhů žen, které prošly desetidenním detoxem, i spoustu receptů. Mnoho z nich využívá mandlovou mouku a pro mě novinku – mouku ze sezamového semínka. Pro vegetariány, případně vegany zde najdete jen sladká jídla.
Doktor Davis předkládá převratný způsob stravování. Na internetu můžete najít strávníky, kteří tento styl přijali. Co na něj říkáte vy? Vyzkoušeli byste ho? Nebo se alespoň inspirovali k odlehčené stravě?


Život bez pšenice: 10denní detox
Autor: William Davis
Žánr: populárně naučná – zdravý životní styl
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2016
Počet stran: 344
Hodnocení: 70 %
Zdroj foto: www.jota.cz


https://www.jota.cz/zivot-bez-psenice-10denni-detox

 


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda

Tapír

  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
  • TAPÍR 3/2022
    Nové číslo Tapíra je na spadnutí a už brzy se budete mít možnost bavit u další várky kresleného i psaného...
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Johnny Pišto: „Žijte, jak vy sami chcete!“

zakazany ovoce pisto 200Johnny Pišto. Pohodovej, energickej a adrenalinovej chlapík, kterej se jen tak ničeho nelekne. Je neodmyslitelně spjat s kapelou zakázanÝovoce coby zpěvák a kytarista, ale vždy toužil bý...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Čtěte také...

Jsou chytré technologie spojenci či nepřátelé seniorů?

seniori perexSociální služby Praha 9, z.ú. zvou právnické i fyzické osoby k účasti na výzvě Silver Star Challenge v rámci projektu I-CARE-SMART Evropského fondu pro regionální rozvoj, zaměřené na tvorbu inovativních přístupů při řešení potřeb seniorů v...


Literatura

Úklony a úklady

Uklony 200Po Etiketě &špionáži se záhy v celkem brzké době po sobě na české pulty dostal i další díl této veleúspěšné série, a to s názvem Úklony & Úklady. Příběh o dívce Sofronii, která k malérům nemá daleko, pobaví své čtenáře a ještě k tomu stihne vyřešit...

Divadlo

Sněhurka a já: Pohádkový muzikál pro celou rodinu

Snehurka a ja 200Daisy je na prahu dospívání. Miluje pohádky, jejich srozumitelnost, daný řád, šťastné konce. Věří, že to podobně může fungovat i v opravdovém životě. Setkává se ale s nepochopením, znejistěním… Když se podívá do zrcadla, neví, koho v...

Film

Zjevení – když po vás jde to „z druhé strany“

zjeveni dvd 200Nejeden horor dává ponaučení, že není radno si zahrávat s tajemnými silami a s „druhou stranou“. Bohužel se však stále najdou tací, kteří si nedají říct a nedají. A takoví rozjíždí horor Zjevení.

...