Uměli byste žít bez obilnin?

Uměli byste žít bez obilnin?

psenic200Sami to určitě znáte – chcete se cítit a vypadat co nejlépe. Na světě je mnoho lidí, kteří přišli s nějakou – alespoň podle nich samých – revoluční myšlenkou, jak toho dosáhnout. Zhoubou některých přístupů je, že jsou jen krátkodobé, a když se vrátíte ke starým zvykům, všechna snaha je rázem pryč. A tak přicházejí i tací, kteří vám chtějí nastavit úplně nová životní pravidla. Jdete do toho?

 


Kardiolog William Davis už léta propaguje bezobilnou stravu – on není pouze proti pšenici, jak by se z názvu knihy zdálo, zavrhuje v podstatě všechny obilniny. Především z toho důvodu, že v sobě mají určité bílkoviny, které vytváří opiáty v těle, které se vážou na receptory v mozku a způsobují návykové stravovací chování, nezvladatelnou chuť na jídlo a neustálý hlad – např. pšenice (gliadin), žito (sekalin), ječmen (hordein), kukuřice (zein).
Davis nedoporučuje ani amarant, jáhly, tapiocu nebo rýži, které jedí celiaci, a proto také nedoporučuje již hotové bezlepkové výrobky.
Jeho přístup spočívá v tom – už nikdy nejíst obilniny a díky tomu být zdravý a štíhlý. Věřím, že omezení pšenice a dalších každému může jen prospět, ale vyhnout se úplně všem a navždy? Autor má i zajímavý pohled na tuky – zatímco odevšud slyšíme – pozor na tuky, omezujte tuky, jezte jen libové maso – on říká – dejte si tukové bomby (recepty uvádí v knize) a dejte si pěkně tučné maso (a klidně použijte palmový olej). A co mě v případě zdravého životního stylu poměrně zaráží – že používá mikrovlnku.
Jelikož nejsem studovaný odborník na stravu a ani jsem popisovaný detox, natož netradiční životní styl nezkoušela, nemohu ho moc soudit. Co mi přijde ale prazvláštní, je potřeba používání mnoha výživových doplňků. S čím ale mohu rozhodně souhlasit je, že máme jíst a vařit nejlépe neupravované potraviny bez štítku – tedy produkty v nejzákladnější formě.

psenic


V knize najdete kromě příběhů žen, které prošly desetidenním detoxem, i spoustu receptů. Mnoho z nich využívá mandlovou mouku a pro mě novinku – mouku ze sezamového semínka. Pro vegetariány, případně vegany zde najdete jen sladká jídla.
Doktor Davis předkládá převratný způsob stravování. Na internetu můžete najít strávníky, kteří tento styl přijali. Co na něj říkáte vy? Vyzkoušeli byste ho? Nebo se alespoň inspirovali k odlehčené stravě?


Život bez pšenice: 10denní detox
Autor: William Davis
Žánr: populárně naučná – zdravý životní styl
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2016
Počet stran: 344
Hodnocení: 70 %
Zdroj foto: www.jota.cz


https://www.jota.cz/zivot-bez-psenice-10denni-detox

 


 

PřihlášeníSoutěže

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zástupkyně šéfredaktorky serveru Kultura 21. Celé povídání se ale netočí jen kolem nové knihy o snech, ale také o kultuře jako takové, o zálibách, vášních či o tom, jak moc jí vyhovuje vesnický způsob života.

Písně Hany Zagorové jsou říší bez hranic

Bohatý průřez nabízí kolekce písní Hany Zagorové z let 1968 až 2020. Skladby jsou řazeny chronologicky podle let a na šesti cédéčcích je jich sto dvacet. Vedle notoricky známých hitů tam lze najít i vyložené perličky.
Supraphon

Tapír

  • Tapír 1/2022
    První číslo Tapíra v prodeji od 6. ledna 2022 –          Kurz rouhání –          Rozhovor: Jiří Srna –          Kulaté kulatiny: Molière –          Poslední díl: Dopis...
  • Tapír 6/2021
    Šesté číslo Tapíra v prodeji od 4. listopadu 2021 Více o tom ZDE Příští číslo vyjde 6. ledna 2022
  • Tapír č. 5/2021
    Páté číslo Tapíra je v prodeji Více o tom ZDE    

Videorecenze knih

Rozhovor

Ivana Chřibková: „Věděla jsem, že chci napsat příběh, který bude jak o jednom člověku, tak o celé generaci.“

chribkova 200Máme pro vás rozhovor se spisovatelkou Ivanou Chřibkovou, která vydala knihu s názvem Suchý hadr na dně mořském, která si ihned získala své příznivce. Nedávno spatřila světlo světa i audiokniha, tak jsme u této příležitosti paní Chřibkovou tro...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

Pomoc dětem s postižením, bravurní tanec Dády s amputovanou nohou

pomoc200Osmiletý Míša po dětské mozkové obrně, šestnáctiletá Terezka s následky po vážném onkologickém onemocnění na mozku, malá Emička s těžkou mikrocefalií, tříletý Adámek s cystickou fibrózou, osmiletá Lucinka, u které kvůli banálnímu vyšetření v nemocnici do...


Literatura

Epický závěr jedné ságy? Temná věž 5: Bitva na kopci Jericho

temna vez5 200V květnu vydalo nakladatelství Crew pátý díl ságy Temná věž, která nese název Bitva na kopci Jericho. Třicet sešitů končí střetem mezi dobrem a zlem a předkládá nám životní útrapy nezdolného Rolanda Deschaina před tím, než se vydává na sto...

Divadlo

Je přátelství víc než láska?

stara kapela200Studentská, a třebaže jen platonicky prožitá láska poznamená člověka na celý život. Ve většině případů zanechají tyto leckdy i první příznaky zamilovanosti příjemné vzpomínky. Najdou se však případy, které vyjdou z tohoto neopětovaného...

Film

Scandi 2022 nabídne průřez současnou i dávnou skandinávskou tvorbou

Scandi perexSCANDI, první tuzemská filmová přehlídka, uspořádaná v letošním roce nejen v sedmi pražských kinech (a jednom virtuálním), ale také v dalších dvaceti českých, moravských i slezských městech, přibližuje skandinávské kinematografie. Odehraje se mezi...