Osho a jeho myšlenky o odpuštění

Osho a jeho myšlenky o odpuštění

Tisk

osho 200Osho, indický myslitel a duchovní učitel, který je známý po celém světě a stále vzbuzuje ohlas, přestože už více než třicet let není mezi námi. Možná už máte nastudované jeho přednášky, já jsem spíše začátečník a teprve se po jeho světě rozhlížím. Dnes vám chci představit novou knihu, která shromažďuje jeho myšlenky o odpuštění.

 

 

Poprvé jsem jméno Osho slyšela při poslechu jednoho výkladu karet a žasla jsem, jak jsou jeho Zen tarotové karty překrásné. Jako první knihu jsem si přečetla Harmonii těla a mysli. Už zde bych upozornila na to, že Osho sám knihy nepsal, jedná se vždy o přepisy jeho přednášek nebo diskuzí.

Pokud pracujete na svém seberozvoji, odpuštění bývá jedním z prvních kroků –⁠ odpustit pryč nahromaděné negativní myšlenky a emoce a nechat místo těm novým, lepším, pozitivním.

Smutná pravda je, že ať se na našem životě n podepsal kdokoliv, je jen a jen na nás vyřešit si způsobené problémy, které nás drží při zemi, nenechají nás se rozvíjet, jak chceme, protože jsme se zasekli například na pocitu zrady, nepochopení nebo nespravedlnosti.

„Dokonalá upřímnost nemůže poskytnout žádnou záruku. Dokonalá upřímnost je tak upřímná, že nemůže nic slíbit.”

Kniha je rozdělena do pěti okruhů: prvním je Odpuštění: ideál a skutečnost –⁠ zde vybírám jako nejzásadnější myšlenku „nepřenášej odpovědnost na situaci, ale na sebe“. Když se zamyslíte, kolikrát jste chtěli svést své nezdary právě na situaci, ale nehledali jste problém přímo u sebe?

Ve druhé části nazvané Vina, hřích a pokání hovoří Osho o původním významu slova hřích, což je zapomnětlivost. Ve čtvrté části Schopnost nechat minulost za sebou upozorňuje Osho na to, že nás paměť drží v minulosti, nikdy nám nedovolí být v přítomnosti. To je jeden z velkých úkolů – umět se oprostit o minulost, nehrabat se v ní, nevracet se, stejně ji nezměníme. Ne že bychom v sobě neměli nést poučení, které minulost přinesla, ale to je asi tak vše, co bychom s sebou měli vláčet.

Dále v knize najdete kapitoly Už ne mnoho, ale jeden a Hoď první kamenem. Osho v tomto příběhu odkazuje na křesťanství, v knize ale mluví také například o buddhismu nebo konfuciánství.

Věřím, že je Osho provokativní i dnes, natož v době, kdy žil (1931–1990). V této sbírce bylo pro mě tolik nového, že si budu muset knihu přečíst nejméně ještě jednou, na první čtení je tam spousta nových myšlenek a netradičních pohledů. V každém případě si myslím, že nikomu neuškodí, aby nakoukl do trochu jiného světa, osvojil si velmi odlišné postoje a otevřel se světu zase trochu více.

osho

Odpuštění – Síla odpuštění tkví ve zlobě
Autor: Osho
Překlad: Tomáš Piňos
Žánr: duchovní literatura, osobní rozvoj a styl
Nakladatelství: Pragma
Rok vydání: 2023
Počet stran: 192
Hodnocení: 80 %                                    
Zdroj foto: www.knizniklub.cz 
www.pragma.cz/#nase-knihy


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Jsem workoholik a nedokážu být v klidu, říká herec Dušan Sitek

dusan sitek 200Čtvrtstoletí strávil herec Dušan Sitek v Městském divadle ve Zlíně, odkud před pěti lety přestoupil do souboru Divadla pod Palmovkou v Praze. Přesto ho teď zná pomalu celá republika, neboť díky vytopenému divadlu soubor hodně cestuje. Úspě...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Okem vrány je román o tom, že minulosti nejde utéct

okem vrany 200Nakladatelství HOST vydalo thriller Okem vrány docenta vyučujícího moderní poezii DeSalese Harrisona. Jaká je jeho prvotina?

 

...

Literatura

Příběh spředený jako pavučina

ospanku perexNebylo lehké pročíst se začátkem. Stejně jako k vám přicházejí sny, tak Katharina Hagena spřádá příběhy několika lidí. Zprvu se zdá, že každý jednotlivý příběh je tady sám o sobě, že se každý odehrává v určitém čase a prostoru ...

Divadlo

Cirkus, který vám vyrazí dech

Festival Letní LetnáMezinárodní festival Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady již podeváté atmosférou nového cirkusu a divadla. Vyroste zde pestré a veselé festivalové městečko s cirkusovými šapitó, kde...

Film

Příliš osobní známost - kýč v novém střihu

POZ perexZatím se nezdá, že by slábl příliv slaboduchých kalendářových (či spíše telenovelních) historek, které se vesměs vyznačovaly odrazující umělohmotností prostředí, postav i zápletek. Patří sem zejména komedie jako Ženská na vrcholu, Poslední aristokrat...