Muž z oceli aneb Návrat Supermana na filmová plátna

Muž z oceli aneb Návrat Supermana na filmová plátna

Tisk

Superman je asi nejslavnější komiksovou postavou na světě a patří k největším klenotům, jaké tato literatura má. Celovečerní film Richarda Donnera z roku 1978 byl navíc průkopníkem, protože tehdy se podobné adaptace nenosily a šlo o velké riziko. Ač šlo o vynikající kousek, jeho problémem (a problémem i dalších filmových Supermanů) byla obrovská naivita jeho pojetí. V roce 2006 se pak o návrat Supermana na plátno pokusil obrovský fanoušek Bryan Singer se snímkem Superman se vrací. Jenže se svým komorním pokusem příliš neuspěl ani u kritiky, ani u diváků, a tak jsme se bohužel dalšího pokračování nedočkali. S novou verzí celého mýtu přichází v těchto dnech režisér Zack Snyder (300: Bitva u Thermopyl, Úsvit mrtvých) pod produkčním dohledem Christophera Nolana (moderní „batmanovská“ trilogie), který převádí postavu nadčlověka do moderní podoby pod názvem Muž z oceli. S jakým výsledkem?

 

Kal-El (jak zní Supermanovo pravé jméno) je malý chlapec, který byl před budoucí zkázou své planety Krypton poslán na Zemi, kde se ho ujali bezdětní Kentovi, kteří se ho snažili vychovat co nejlépe. Clark, jak ho pojmenovali, si ale brzy uvědomuje, že není tak úplně normálním člověkem, a má zvláštní schopnosti. Jeho pozemský otec mu však vysvětluje, že je nesmí využít, neboť svět na ně není připraven. Když ale v dospělosti odejde Clark hledat sám sebe a zjistí vše o svém pravém původu, dojde mu, že se na Zemi řítí obrovská zkáza a jedině on jí bude moci zabránit.

Jestli je někde produkující Nolan znát, jsou to uchopení příběhu a fungující důležité dialogy a monology, které znějí sice pateticky a možná místy lacině, ale nikdy směšně. S tím souvisí brilantní střídání klasického děje s flashbacky z Clarkova dětství, kdy poznáváme chlapce, který se svým údělem bojuje a musí přijmout roli otloukánka. Škoda, že se na ně po hodině rezignuje.

superman 3

Jinak je ale Muž z oceli typicky Snyderovský, což mimo jiné znamená, že není dobře odvyprávěn. Vztahy mezi postavami tu příliš nefungují a romantická linie mezi Supermanem a novinářkou Lois Lane tady prakticky neexistuje, i když se o ni tvůrce ze všech sil snaží. Nějaký emočně silný moment, natožpak ikonický záběr, tu nenajdete, ač je tu několik náznaků působivějších scén, ty jsou ale vždy v zárodku okamžitě devalvovány těžkotonážním režijním stylem. I postavy, které se zde objeví, jsou pouze načrtnuty, takže se s nimi není možné nějak ztotožnit a tím pádem se o ně třeba bát.

Při sledování Muže z oceli jsem si chvílemi připadal jako na výborné atrakci, která nabízí skvělé efekty, ale nic víc. Závěrečná hodina je totiž jednou velkou akcí, která posouvá hranice megalomanství zase o kus dál. Je to suverénně to největší, co jste letos doposud na plátně viděli, jestli je to ale dobře, nechám jen na vás. Na mě osobně to celé působilo jen jako přehlídka počítačových triků a digitálních efektů, která sice využívá velký rozpočet na maximum, ale chybí jí srdce. Navíc je celá akce stereotypní a nenabízí divákovi ani chvíli oddechu, tím pádem se může stát, že někoho zcela otupí a nevynikne tak, jak by měla.

superman 1

3D ani IMAX nejsou příliš zásadní a přiznám se, že třetího rozměru jsem si vůbec nevšiml. Naopak Snyder někdy krátce použije ruční kameru, což je na tak velkém plátně poměrně rušivé a pro oči dost nepříjemné. Na druhou stranu některé průlety jsou efektní a působivé, leč je jich dost málo.

Ani Henry Cavill v ústřední roli není bůhvíjak přesvědčivý, i když určité charisma mu nechybí, vypjatější scény ale ještě nezvládá bez přehrávání. Kevin Costner a Russell Crowe tu mají spíše menší roličky, ale nezklamou a jsou vynikající i na tak malém prostoru. To ostatně platí i pro Michaela Shannona jakožto hlavního „záporáka“, který nedělá vůbec nic špatně a je potřebně démonický, jen by potřeboval více prostoru a možná i hlubší motivaci.

Celkový přístup k Supermanovi je v Muži z oceli asi jediný možný a poměrně zajímavý. Jen režijní styl Zacka Snydera mi k tomu moc nesedl a tím pádem film hodnotím jen lehce nadprůměrně, ale jsem si vědom, že názory se u něho budou hodně rozcházet.

superman 2

Název: Muž z oceli (Man of Steel)
Distribuce: Warner Bros CZ
Scénář: David S. Goyer
Režie: Zack Snyder
Kamera: Amir M. Mokri
Hudba: Hans Zimmer
Hrají: Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe, Kevin Costner, Michael Shannon, Laurence Fishburne
Hodnocení: 60 %

Zdroj foto: businessinsider.com, krank.ie, spinoff.comicbookresources.com


 
Banner

Přihlášení



S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Dramaturg festivalu Contempuls: „Zajímavé věci se dějí pořád, ale nejzajímavější jsou ty koncerty“

unnamedNěkolik otázek jsme položili dramaturgu festivalu současné komponované hudby Contempuls Petru Baklovi. Ten nám prozradil zajímavosti o koncertech, ale také o práci dramaturga obecně. Festival Contempuls se koná 21., 2...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Slavní režiséři předkládají lekce filmu

lekce 200Režisér Laurent Tirard (také u nás proslavený nejen Molièrem, ale hlavně dvěma díly Mikulášových patálií) se k filmování dostal přes novinářskou praxi. Pro časopis Studio Magazine recenzoval filmy a také chystal hovory s nejslavněj...


Literatura

Detektivka z časů dávno minulých: Noční motýl

nocni motyl 200V červnu vydalo nakladatelství Mystery Press knihu českého autora Ondřeje S. Nečase s tajuplným názvem Noční motýl. Podíváme se do konce 15. století a necháme rytíře Mojmíra Mráze ze Žezlic vyšetřovat jeho první případ.

Divadlo

Kdo lehce nabude, lehce také pozbude

kdo 200Kdo z nás by nechtěl přijít k velkému jmění, aniž by musel vynaložit příliš velké úsilí pro jeho získání či vydělání. Avšak takový štědrý movitý i nemovitý dar se může velmi rychle proměnit v dar danajský. Své o tom ví i hlavní protagonistka inscenace

Film

The Words: Slova, která změní život

the words plakatŘíct pravdu, nebo žít se lží? Toto je dilema, které v menší či větší míře asi zná každý. Většinou jde jen o malé “bezvýznamné” lži. Pokud ale jde o vaši kariéru, která pro Vás znamená téměř vše, už to rozhodování není tak snadné.

...