Miloš Ševčík byl všestranný umělec nezaměnitelného výrazu

Miloš Ševčík byl všestranný umělec nezaměnitelného výrazu

Tisk

sevcik mizeni200Alšova jihočeská galerie představuje tvorbu Miloše Ševčíka, který se zapsal na české výtvarné scéně v šedesátých letech svými originálními přístupy v malbě i v tvorbě transparentních konceptuálních objektů. Výstava nazvaná Mizení je průřezem tvorbou Miloše Ševčíka od jeho počátků až k realizacím z posledních let autorova života. Jedná se o ojedinělý výstavní projekt, neboť v takovém rozsahu jeho dílo nebylo dosud prezentováno. Vernisáž proběhla ve čtvrtek, 26. října v 17 hodin.


Miloš Ševčík (1939, Klatovy – 2007, Praha) – malíř, kreslíř, grafik a sochař. Narodil se v Klatovech, v letech 1958 – 1964 studoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (ateliér prof. Antonína Strnadela). Po svém absolutoriu se začal výrazně prosazovat jako originální grafik, který za svou tvorbu získal hned několik významných ocenění (v r. 1967 - 2. cenu za grafiku na prvním pražském Salonu, v r. 1968 – 1. cenu za grafiku na jihlavském Bienále grafiky, v r. 1969 - 3. cenu na druhém pražském Salonu). S uvolňováním politického ovzduší v 60. letech detekuje autor ve své tvorbě semiabstraktní polohy podobně jako Václav Boštík, Jaromír John nebo Michal Ranný. Právě ve spirituální křehkosti a minimálnímu sdělení v úsporné kresebné lince stojí Miloš Ševčík po boku Boštíka, v jehož abstraktní tvorbě se snaha o přiblížení a uchopení vesmírného dění rovněž uplatňuje. Období politické normalizace umělce paralyzuje a je z veřejného výtvarného života doslova vymazán. Na českou výtvarnou scénu se autor vrací až s počátkem devadesátých let.

sevcik mizeni2

„Z vyprávění rodiny vím, že autor byl přemýšlivý tichý introvert, který rád pracoval v samotě svého ateliéru, což ve vynucené přestávce 80. – 90. let, kdy došlo ke změně režimu, bylo i nutností. Živil sebe a rodinu jako propagační grafik u státních podniků,“ popisuje autora kurátorka výstavy Jolana Pastor. Výstava je bezpochyby velkorysým záměrem o připomínku tohoto výjimečného autora. Koncepce výstavy v prvním patře Wortnerova domu poukazuje na možné zdroje a blízkost tvorby Miloše Ševčíka s Josefem Šímou, Václavem Boštíkem či Karlem Malichem. „Návštěvníci se mohou těšit na obrazy staršího období 60. – 70. let, které nebyly dosud vystaveny či jen sporadicky v oné době před cca 40 – 50 lety a také na objekty zvané "bubliny", které byly vedle grafik v letech 1968 – 1969 zcela mimořádnými z důvodu použití experimentálního materiálu umaplexu na Sympoziu Artchemo v Pardubicích,“ doplňuje Jolana Pastor. V patře pak budou k vidění subtilní malby z posledních let autorova života, s nimiž je u veřejnosti znám především.

Autor je zastoupen v mnoha soukromých a veřejných sbírkách v ČR jako jsou Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, GASK Kutná Hora, Galerie Benedikta Rejta v Lounech, Galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Památník národního písemnictví v Praze, Muzeum umění v Olomouci a v zahraničí pak v Národní galerii v Rio de Janeiro v Brazílii.

sevcik mizeni

Výstavu budou moci návštěvníci zhlédnout do 7. ledna 2024.
Otevírací doba: denně, říjen 10:00 - 18:00, listopad – leden 9:00 - 17:00.

Wortnerův dům, U Černé věže 343/ 22, 370 01 České Budějovice.

Více informací: www.ajg.cz


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Divadelní svět má tendenci poměrně dobře kopírovat celkové nastavení společnosti

Janka Ryšánek S. Janka Ryšánek Schmiedtová doposud autorsky a režijně pracovala na více než šedesáti inscenacích po celém Česku a Slovensku. Mimo jiné i na projektech "Divadlo v socialní akci" s lidmi z náhradní rodinné péče a s matkami samoživitelkami. Je šéfredaktorkou časopisu ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Leaving Space aneb Když svůj prostor opouštíme

leaving space galerie vernonGalerie Vernon za účasti ředitelky Moniky Burian Jourdan a kurátorky Jacqueline Nowikovsky 13. 11. 2012 připravila výstavu prací mladých rakouských a německých umělců.

...

Literatura

Pobavte se u Zápisníku cholerika

zapisnik cholerika 200Zápisník cholerika přibližuje peripetie jednoho Pražáka odehrávající se na pracovním poli, v osobním životě i v rámci šermířství. Kniha vyšla v nakladatelství Pointa a vychází ze stejnojmenného blogu.

Divadlo

Richard III. vládne Hradci

richard III 200S nejslavnějším Shakespearovým padouchem se roztrhl pytel nad českými jevišti. Vedle Prahy, Brna a Pardubic splétá Richard III. síť krvelačných intrik i na scéně Klicperova divadla v Hradci Králové. A i k...

Film

Chystá se nový český film PŘIŠLA V NOCI - černá komedie Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka

prisla v noci200Na sklonku loňského roku skončilo natáčení nového českého filmu Přišla v noci. Poslední klapka projektu, za kterým stojí autorské duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, padla 25. listopadu. Černá komedie vypráví o páru třicátníků, jehož poklidný...