Klec bláznů – nová stálice v repertoáru Švandova divadla?

Klec bláznů – nová stálice v repertoáru Švandova divadla?

Tisk

klec blaznu200Švandovo divadlo je moje oblíbená pražská scéna, a když mi přišla pozvánka, ve které stálo, že chystají hru s prvky drag show, říkala jsem si, že tohle tedy vážně musím vidět. Už sám název – Klec bláznů – zní dostatečně zajímavě, aby podnítil diváckou zvědavost.

 

Při příchodu do divadla diváky vítají mladé dámy a gentlemani s růžovými kloboučky ve tvaru pelikána, to si asi nejeden z nás pomyslel „tak to bude něco!” Běžnou oponu vystřídal blyštivý zářivý závoj s neonovým nápisem Klec bláznů – klub, který diváky zve na drag show.

Nejsem si jistá, zda jsem v divadle zažila energičtější a působivější start než právě v nové inscenaci. Na pódiu to rozjíždí čtveřice drag queens v kratičkých šatičkách s flitry, se skvělými parukami, na naprosto vražedně vysokých podpatcích. Jsem ráda, že se sešlo tak otevřené publikum, které je okamžitě začalo povzbuzovat, tleskat a nadšeně pískat. Myslím, že i tohle určí náladu pro zbytek večera.

klec blaznu2

Není to však jen drag show. Ve hře jde především o mezilidské a partnerské vztahy, vyjádření skutečného já. Hlavní představitelé – Albin nebo po večerech také Zaza (Filip Rajmont) a jeho životní i obchodní partner Georges (Tomáš Petřík) se dostávají do slepé uličky, kdy Albin nevěří tomu, že je stále tou největší a nejdůležitější star v Georgesově životě. Tato krize vyeskaluje, když přijíždí jejich syn Laurent (Oskar Hes) s obrovskou novinkou, že se chystá oženit a že rodinu své vyvolené pozval na večeři.

Na večeři do domova, kde lze jen těžko maskovat, kdo v něm žije a že je propojený s doupětem neřesti – tedy přinejmenším v očích otce (Robert Jašków) nastávající Laurentovy nevěsty (Katarína Mišejková), což je politik obhajující takzvanou tradiční rodinu.

Na premiéru jsem šla nepolíbená filmovou předlohou (Jean Poiret), takže jsem v tomto ohledu neměla žádná očekávání a nemohla jsem srovnávat. Musím pochválit scénu i kostýmy Marka Cpina. Líbí se mi důrazný přechod mezi prvním a druhým dějstvím, kdy se z barevného, nápadného budoáru přesouváme téměř k Addamsově rodině.

Filip Rajmont v ženské roli naprosto uchvacuje. Jacob (Michal Kraus), stejně jako tanečnice Salome (Jan Mansfeld), Mercedes (Jan Grundman), Rita (Jakub Tvrdík) a Carmen (David Punčochář), baví a je až s obdivem, jak skvěle zvládají představení odehrát na vysokých podpatcích. Věřím, že příprava i představení pro ně byly velmi fyzicky náročné. Výsledek ale stojí za to (koneckonců i režisér Daniel Hrbek na premiéru dorazil ve stříbrných střevících).  Od starších diváků jsem zaslechla, že by taneční scény vypustili, ale to si rozhodně nemyslím, scény z Klece bláznů představení dodávají nenahraditelnou energii.

Hra nabízí velká témata – přijímat se takový, jaký jsem, – jednoduchá věta, o moc složitější proces pro mnohé z nás. Boj mezi tradiční a netradiční rodinou. O tom by bojovníci za manželství pro všechny mohli určitě vyprávět hodiny. Jak některé ženy (tak jako paní Dieulafoi) žijí v područí svých mužů a nedokáží se projevit. Jak lidé na jiných vidí chyby, ale sami u sebe si jich nevšimnou. Všechna tato témata ve hře jsou, je zcela na vás, jestli se necháte unášet po povrchu zábavy, nebo se ponoříte pod hladinu.

A možná by ode mě stačila jediná věta – určitě se přijdu podívat znova!

 

klec blaznu

Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: Švandovo divadlo

OSOBY A OBSAZENÍ
GEORGES: Tomáš Petřík
ALBIN: Filip Rajmont
JACOB: Michal Kraus
LAURENT: Oskar Hes
MURIEL: Katarína Mišejková
PAN DIEULAFOI: Robert Jašków
PANÍ DIEULAFOI: Andrea Buršová
SIMONE: Bohdana Pavlíková
SALOME: Jan Mansfeld
RITA: Jakub Tvrdík
MERCEDES: Jan Grundman
CARMEN: David Punčochář

INSCENAČNÍ TÝM
PŘEKLAD: Jacques Joseph
INSCENAČNÍ ÚPRAVA: Daniel Hrbek, David Košťák
REŽIE: Daniel Hrbek
DRAMATURGIE: Martin Františák, David Košťák
VÝPRAVA: Marek Cpin
HUDBA: DJ Lumier
CHOREOGRAFIE: Martin Talaga
ASISTENTKA REŽIE: Sára Rychlíková
INSPICE: Barbora Osvaldová Soukupová
KOREPETICE: Iva Marešová
HLASOVÁ PORADKYNĚ: Regina Szymiková
LIGHT DESIGN: Šimon Kočí
PRODUKCE: Tereza Marková

Délka představení: 2 hod 30 min včetně přestávky


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Marie Rottrová: „Zpíváním jsem si vždy naplňovala vlastní touhy“

rottrova 200Marie Rottrová oslavila 13. listopadu letošního roku životní jubileum, osmdesáté narozeniny. Při té příležitosti vydal Supraphon vinylovou podobu alba Lady Soul 14x / 1970-2021. V následujícím rozhovoru zpěvačka vzpomíná na své začátky, na c...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť.“

masaryk stefanik 200Městské divadlo Zlín chtělo oslavit letošní významné výročí 100 let vzniku Československa originálně a velkolepě a také tak, aby se nejednalo o jednorázovou akci. Pustili se tedy do spolupráce s Divadlem Aréna Bratislava a za...


Literatura

Odložený případ Očistec - seznam hříšníků na zabití

Odlozene pripady-Ocistec perexObyvatele Österlandu sužuje série žhářských útoků. Ve všech vypálených domech policie nachází namalovanou číslici. Inspektorka Tess Hjalmarssonové se svou kolegyní Marií Erlingovou a proslulým dánským profi...

Divadlo

Když kamarádi už nejsou, co bývali

fuk 200Divadlo pod Palmovkou opět hraje po rekonstrukci ve svých prostorech. Jednou z premiér aktuální sezóny je i hra nizozemské autorky Marie Goos, která poukazuje na to, že časy a lidi se mění, i když byli skálopevně přesvěd...

Film

Film Eva Nová bodoval v piatich kategóriách

slnkoNárodné filmové ceny Slnko v sieti odovzdali 16. januára v činohre Slovenského národného divadla v Bratislave za najkvalitnejší film a tvorivý výkon rokov 2014 a 2015. Cenu Slnko v sieti za Výnimočný prínos slovenskej kinematografii získali reži...