Friluftsliv

Friluftsliv

Tisk

friluftsliv 200Hygge, lykke, lagom, sisu…V posledních letech k nám proudí ze severu Evropy spousta inspirace o tom, jak zpomalit, zlepšit si život, vychutnávat si maličkosti, zkrátka jak žít jinak. Všechny v sobě určitým dílem zahrnují i přírodu, avšak pojem, o kterém pojednává tento článek, je celý založený na pobytu na čerstvém vzduchu.

 

Hned na začátku si můžeme odhalit, co v překladu slovo znamená - friluftsliv je složeno ze tří norských slov - volný, vzduch a život - která poprvé spojil známý norský dramatik a spisovatel Henrik Ibsen. Přestože pojem pochází z norštiny, jeho obsah „pobyt na čerstvém vzduchu” je poplatný v celé severské společnosti.

Do všech možných detailů této přírodní filozofie nás zasvěcuje autorka, původem Švédka, která ale část života prožila ve Spojených státech amerických, a tak jako přidanou hodnotu uvádí rozdíly v přístupu evropského Severu a USA.

Friluftsliv znamená pobyt v přírodě za každého počasí každý den - užít si čerstvého vzduchu a přírody kolem, zastavit se, být v přítomném okamžiku. Rozhodně tedy nejde o nějaké soutěžení, měření, překonávání se. Děti ze severu Evropy jsou od malička naučené, že se každý den chodí ven, nehledě na počasí, protože přece neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Stejně tak i severská miminka spí venku v kočárku, takže láska k pobytu na čerstvém vzduchu se pěstuje (téměř) od prvního dne.

Velký rozvoj friluftsliv zažil během pandemie koronaviru,a to zcela jistě nejen na Severu, ale i jinde na světě. Tento přístup je dokonce podporovaný vládou, například prostřednictvím tzv. allemansrätten, což je veřejná přístupnost krajiny, doslova právo všech lidí na pobyt v přírodě. V severských zemích platí, že můžete pobývat kdekoliv a také požívat plody přírody, pokud tam není udělený zákaz, ale to bývá opravdu málokde… Tedy velmi podobně jako u nás, takže nás Čechy to zas tolik nepřekvapí, nicméně třeba ve Švýcarsku byste si nemohli jen tak vyjít do lesa a volně si nasbírat třeba borůvky nebo houby. V Americe je zase potíž v tom, že málokterá část půdy je veřejná, jelikož je kladen důraz na osobní vlastnictví.

Autorka tedy přibližuje nejen filozofii friluftsliv, ale přidává i praktické rady - jak vařit venku, co si sbalit, jak rozdělat oheň. Kniha se zabývá i závažnějšími tématy, například jak pobyt v přírodě může pomoci s léčbou deprese.

Při své návštěvě Osla jsem sama zažila víkendový friluftsliv. Pěkně pohodlně jsme dojeli metrem na konečnou stanici Hauger a vyrazili jsme na výhledy na horu Kolsåstoppen. Dopředu jsme si zjistili, že trasa je jednoduchá, zvládnou ji i důchodci. Jenže oni mysleli norské důchodce. Přestože jsme z Česka na výšlapy poměrně zvyklí, norský terén pro mě rozhodně nebyl to pravé ořechové. Se svými 158 centimetry jsem měla v části cesty opravdu problém lézt po obrovských hladkých balvanech a záchytné body nikde. Ale Norů bylo všude plno, maminka s miminkem v šátku vyběhla, jako by nechumelilo…Kromě výhledů jsem si z výletu odnesla i ponaučení, že pokud Norové píšou, že to zvládnou i důchodci, já bych to spíš měla vzdát. Třeba jako Are Kalvø, jehož knihu Hory, peklo, ráj si můžete přečíst, abyste se seznámili i se stinnými stránkami pobytu v přírodě.

Kniha přináší historii friluftsliv, praktické rady, osobní příběhy mnoha lidí, kteří si dali závazky pobývat na čerstvém vzduchu co nejvíce a čerpat tak pozitivní energii z přírody. Přidanou hodnotou je srovnání se situací v USA. Kniha je dobře srozumitelná a přístupná komukoliv, kdo se do tajů friluftsliv chce ponořit.

Já už tedy jen čekám, kdy se objeví na českém trhu kniha o islandském přístupu þetta reddast, který znamená přibližně „to se spraví, to se vyřeší“, abychom měli kompletní přehled o životních filozofií evropského Severu.


Další články o životních přístupech na Severu:

Hygge https://kultura21.cz/spolecnost/16313-udelame-si-to-hygge-recenze

Lykke https://kultura21.cz/ostatni/18028-lykke-mike-wiking

Sisu https://kultura21.cz/historietradice/18877-sisu-katja-pantzar

Lagom https://kultura21.cz/spolecnost/17945-zivot-ve-stylu-lagom
https://kultura21.cz/spolecnost/17789-lagom-niki-brantmarkova

friluftsliv


Friluftsliv - Skandinávský průvodce životem venku
Autor: Linda Åkesonová McGurková
Překlad: Markéta Kliková
Žánr: osobní rozvoj a styl
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2023
Počet stran: 343
Hodnocení: 80 %
Zdroj foto: www.jota.cz

https://www.jota.cz/friluftsliv.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Letní kočičí a pohádkové novinky z LIKA KLUBU

lika klub logoZatímco si leckde stěžují na „okurkovou“ sezonu, v nakladatelstvích je tomu během prázdnin právě naopak. Všichni finišují s přípravami knih, aby byly všechny včas hotovy pro tak toužebně očekávaný vánoční trh.

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Malá galerie v Muzeu Kroměřížska patří jídlu

Zachran jidlo perexMalá galerie v Muzeu Kroměřížska se přeměnila v prostor, který vzdělává a baví. Zaplnila ji interaktivní Výstavní projekt Zachraň jídlo! Představuje, jak využít potraviny, jež mají zdánlivě to nejlepší za sebou. Záštitu nad ním ...


Literatura

Ready Player One: Hra začíná

hra zacina 200Kniha s názvem Ready Player One: Hra začíná se k českým fanouškům dostala už v roce 2012, kdy ji vydalo nakladatelství Jota. Nyní ji s větší slávou vydal Knižní klub a označil ji za sci-fi senzaci roku. Vydejte se s hlavním hrdinou do neo...

Divadlo

Jak je důležité míti po ruce Charleyovu tetu

200divCharleyova teta se celosvětově řadí mezi nejhranější a nejoblíbenější komedie. Ze dne na den proslavila autora hry Brandona Thomase, jenž byl do té doby spíše průměrným až podprůměrným dramatikem. Na českém jevišti se hra objevila už v roce 1894, tedy je...

Film

Tlumočník je kvalitní roadmovie o životě dvou starců

7c7deb1031a39ad78df4b7052ea5 r16 9 w720 h405 geb89bd32ff8411e7adc2ac1f6b220ee8Legenda českého filmu Jiří Menzel přichází v novém dramatu Tlumočník. Po jeho boku se objeví přední rak...