Rok 1968 z pohledu mladého Švéda

Rok 1968 z pohledu mladého Švéda

Tisk

1968 200Zamýšlená desetidílná série Velké století je už za svou polovinou. Sedmý díl s jednoduchým názvem 1968 nás zavede nejen do Švédska, ale i do západního Německa a dokonce i do naší země. Podruhé nás událostmi provází Eric Letang, nyní absolvent právnické fakulty a začínající koncipient u populární advokátní kanceláře.

 

 

Velké století, série, kterou píše švédský autor Jan Guillou, popisuje prostřednictvím příběhu rodiny Lauritzenových zásadní švédské historické události. Dle názvu tedy správně odhadujete, že tentokrát se více dozvíte o šedesátých letech minulého století.

Kromě Švédska ale sledujete dění v německých Cáchách a Praze. Román tentokrát připomíná děsivou kauzu farmaceutického průmyslu - lék nazvaný Contergan, který uvedli na trh farmaceuti ze západoněmecké firmy Grünenthal. Lék byl doporučován těhotným ženám, které měly problém se spánkem. Ukázalo se však, že účinky na jejich plody jsou fatální. Děti se rodily s nevyvinutými končetinami, dokonce bez uší (tzv. fokomelie). Eric se k případu dostal, jelikož i ve Švédsku se lék prodával a měl mnoho obětí, v Německu sledoval bouřlivý soudní proces, při kterém sbíral poznatky k tomu švédskému.

Během soudního líčení potkává Eric kolegyni Gertrude, která je v přes den drsná advokátka, po večerech levicová aktivistka. A levicový aktivismus, v té době především protesty proti válce ve Vietnamu, mají oba mladí lidé společné.

Dostávají se spolu do Prahy, kde diskutují s českými „soudruhy”. Věří tomu, že vše se obrací k lepšímu...jenže jen co opustí Prahu, spadne klec. 21. srpen zamíchá se všemi nadějemi. Zajímavostí určitě je, že autor opravdu v tuto dobu v Praze pobýval (a postava Erica Letanga vychází reálně z jeho života).

Tentokrát se v knize příběh zaměřuje na více externích událostí než ty čistě rodinné. V každém případě můžeme opět sledovat, že Guillou dokáže přeměnit svůj styl psaní jako chameleon. Za sebe označuji tento díl jako druhý nejzajímavější - jednička je stále Modrá hvězda, která je dokonce v sedmém dílu několikrát zmíněná. Knihu mohou bez problému číst i čtenáři, kteří nejsou seznámeni s předchozími díly. Jediná škoda je, že se překlad nepodařilo vydat už minulý rok, kdy by vyšla přesně k výročí srpnových událostí. Na zážitku to však neubírá.

1968 w250


1968
Autor: Jan Guillou
Překlad: Helena Matocha
Žánr: román
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2019
Počet stran: 365
Hodnocení: 90 %                                    
Zdroj foto: www.hostbrno.cz
https://www.hostbrno.cz/1968/


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Režisér Tomáš Krupa: „Dúfam, že nikdy nebudem musieť stáť ja alebo niekto z môjho okolia pred takouto voľbou.“

tomas krupa 200Slovenský režisér Tomáš Krupa si pred niekoľkými dňami odniesol ocenenie v rámci udeľovania cien Slnko sieti za najlepší dokumentárny film za rok 2019. Nim je film Dokonalá smrť, ktorý vznikol v slovensko-česko-francúzsko-nemecko-rakúskej ...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Nevěř nikomu! Britský thriller může způsobit několikadenní paranoiu…

k21 200Po závalu severských detektivek se na české pulty dostává i novinka z Británie. O partě holek, které se vydají na cestu po Nepálu. A to víte, že se to pěkně zvrtne. Kniha, kterou slupnete jako malinu odehrávající se pro thriller na netradičním místě.

...

Literatura

Nechte se inspirovat dalšími Zahradami od Dany

Zahrady od Dany 2 200V nakladatelství CPress vyšlo pokračování knihy Zahrady od Dany. Tentokrát se jedná o Zahrady od Dany 2 s podtitulem Jak na problémy v zahradě.

 

...

Divadlo

„Jsme citoví analfabeti”

sceny200Měsíc po premiéře nové inscenace Švandova divadla Scény z manželského života, jsem i já vyrazila na představení. Inscenace vychází ze slavného stejnojmenného filmu Ingmara Bergmana, který napsal pro svou bývalou lásku Liv Ullmann a vycházel ve scénáři ...

Film

Severský filmový podzim – Ptáci nad průlivem

ptaci 200I v pátek 10. listopadu jsem vyrazila na film v rámci festivalu Severský filmový podzim do pražského kina Lucerna. Tentokrát padl výběr na válečné drama Ptáci nad průlivem, který přibližuje osudy dánských Židů a pokusy o jejich záchranu před běsnícími nacisty.