Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?

Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?

Sanatorium perexLuxusní hotel ve švýcarských Alpách, který kdysi býval sanatoriem, o němž se dlouho šířily znepokojivé zvěsti, je tím posledním místem, na kterém by Elin Warnerová chtěla být. Protože tu však její bratr Isaac chce oslavit své zásnuby, udělá si ve své práci detektiva krátkou přestávku, a do hotelu dorazí.

 

I když se jedná o hezké místo, Elin na něm něco z nějakého neznámého důvodu znepokojuje. Následujícího rána zjistí, že bratrova snoubenka Laura zmizela. Elin se rozhodne, že ji najde. Mezitím bouře uzavře všechny přístupové cesty a hosté i personál zůstávají v hotelu uvězněni. Čím déle je Laura nezvěstná, tím víc se mezi obyvateli hotelu šíří panika. Elin soustředí všechnu svou pozornost na nalezení Laury… ale mezitím se bez toho, aby si to někdo všiml, ztratila další žena. Žena, která mohla všechny varovat před nebezpečím, které jim hrozí.

Debutový román britské autorky
Autorkou knihy Sanatorium, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Kalibr, je britská spisovatelka Sarah Pearse. Sarah vystudovala angličtinu a tvůrčí psaní. Když žila ve Švýcarsku, pročetla si v místním časopise článek o historii sanatorií. Protože ji vždy zajímala temná a strašidelná opuštěná místa, rozhodla se, že se její debutový román bude odehrávat v bývalém sanatoriu.

Skvělá atmosféra, táhnoucí se děj
Tento thriller vyniká především skvěle zvládnutou a téměř hororovou atmosférou. Autorčiny popisy jsou strhující a vtahují do děje. Chvílemi při čtení dokonce máte pocit, že jste v opuštěném hotelu společně s postavami a prožíváte tu hrůzu s nimi. Je to mrazivé, znepokojivé a dechberoucí. Po fantastickém začátku ale přichází zklamání i navzdory tom, že atmosféra zůstává zachována.

Děj se začíná zpomalovat a táhnout. Jako by to nestačilo, je tady Elin, která bohužel nesplňuje téměř žádné požadavky kladené na silnou, inteligentní, schopnou a zajímavou hrdinku. Čtenáři všechno dojde dřív než jí, a tak pak jen čeká, kdy a jak se Elin k onomu zjištění dopracuje. Její myšlenkové pochody jsou navíc docela nelogické, což by se u zkušeného detektiva opravdu stávat nemělo.

Knihu naštěstí zachraňuje její rozuzlení, které je promyšlené a smysluplné. A protože je to nejen první díl ze série, ale i autorčin debut, dám pokračování šanci. Sarah Pearse psát umí, o čemž svědčí závěr i atmosféra, kterou vytvořila, a když pořádně zapracuje na příběhu, mohou být její další knihy vynikající. Potenciál na to rozhodně má.

Sanatorium

SANATORIUM
Autorka: Sarah Pearse
Originální název: The Sanatorium
Překlad: Luboš Trávníček
Žánr: thriller
Vydáno: Kalibr, 2021
Počet stran: 368

Hodnocení: 70 %

www.knizniklub.cz/knihy/467194-sanatorium


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Milan Macho: „Inspirací mně byl celý můj život a události, které naši generaci formovaly.“

Macho200Milan Macho se narodil v roce 1947 v Praze. Na Univerzitě Karlově získal doktorát filozofie. Převážnou část profesního života pracoval jako novinář: byl redaktorem Svobodného slova a Mladé fronty Dnes, šéfredaktorem časopisů Stadion a Hattrick. V současn...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Tři královny a jen Jeden temný trůn

Jeden temný trůn, perexKterá na něj usedne? V druhém díle fantasy série Temné koruny se odpověď ještě nedozvíme. A jedině dobře. Teprve s touto knihou jsem osudům Mirabelly, Kathariny a Arsinoe propadla naplno. A věřím, že podobný osud čeká i vás. Stačí dát temným krá...


Literatura

Letem Kotletovým světem: Poslední tango v Havaně

posledni tango v havane 200V srpnu vydalo nakladatelství Epocha další kousek bruntálského řezníka a jednoho z nejopěvovanějších moderních autorů fantasy – Františka Kotlety. Servíruje nám příběhy Tomášek Koska ze svérázné detektivní kanceláře...

Divadlo

Divadlo Šumperk uvede premiéru legendárního příběhu Přelet nad kukaččím hnízdem

prelet200Přelet nad kukaččím hnízdem bude první premiérou nové sezóny v Divadle Šumperk. Proběhne v sobotu 10. září a v dramaturgii Michaela Sodomky, překladu Luďka Kárla a režii Jiřího Š. Hájka se představí oblíbení šumperští herci.

...

Film

Želvy Ninja všechny naporcují

Zelvy Ninja 200Film Želvy Ninja (2014) navazuje na nekonečnou sérii filmů a seriálů o zmutovaných zvířatech, která mají tělo i mysl podobnou člověku. Reportérka April O'Neilová (Megan Fox) jim je na stopě, ale je s jejich osudy spojená víc, než si myslí....