Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?
Kultura21.cz

Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?

Sanatorium perexLuxusní hotel ve švýcarských Alpách, který kdysi býval sanatoriem, o němž se dlouho šířily znepokojivé zvěsti, je tím posledním místem, na kterém by Elin Warnerová chtěla být. Protože tu však její bratr Isaac chce oslavit své zásnuby, udělá si ve své práci detektiva krátkou přestávku, a do hotelu dorazí.

 

I když se jedná o hezké místo, Elin na něm něco z nějakého neznámého důvodu znepokojuje. Následujícího rána zjistí, že bratrova snoubenka Laura zmizela. Elin se rozhodne, že ji najde. Mezitím bouře uzavře všechny přístupové cesty a hosté i personál zůstávají v hotelu uvězněni. Čím déle je Laura nezvěstná, tím víc se mezi obyvateli hotelu šíří panika. Elin soustředí všechnu svou pozornost na nalezení Laury… ale mezitím se bez toho, aby si to někdo všiml, ztratila další žena. Žena, která mohla všechny varovat před nebezpečím, které jim hrozí.

Debutový román britské autorky
Autorkou knihy Sanatorium, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Kalibr, je britská spisovatelka Sarah Pearse. Sarah vystudovala angličtinu a tvůrčí psaní. Když žila ve Švýcarsku, pročetla si v místním časopise článek o historii sanatorií. Protože ji vždy zajímala temná a strašidelná opuštěná místa, rozhodla se, že se její debutový román bude odehrávat v bývalém sanatoriu.

Skvělá atmosféra, táhnoucí se děj
Tento thriller vyniká především skvěle zvládnutou a téměř hororovou atmosférou. Autorčiny popisy jsou strhující a vtahují do děje. Chvílemi při čtení dokonce máte pocit, že jste v opuštěném hotelu společně s postavami a prožíváte tu hrůzu s nimi. Je to mrazivé, znepokojivé a dechberoucí. Po fantastickém začátku ale přichází zklamání i navzdory tom, že atmosféra zůstává zachována.

Děj se začíná zpomalovat a táhnout. Jako by to nestačilo, je tady Elin, která bohužel nesplňuje téměř žádné požadavky kladené na silnou, inteligentní, schopnou a zajímavou hrdinku. Čtenáři všechno dojde dřív než jí, a tak pak jen čeká, kdy a jak se Elin k onomu zjištění dopracuje. Její myšlenkové pochody jsou navíc docela nelogické, což by se u zkušeného detektiva opravdu stávat nemělo.

Knihu naštěstí zachraňuje její rozuzlení, které je promyšlené a smysluplné. A protože je to nejen první díl ze série, ale i autorčin debut, dám pokračování šanci. Sarah Pearse psát umí, o čemž svědčí závěr i atmosféra, kterou vytvořila, a když pořádně zapracuje na příběhu, mohou být její další knihy vynikající. Potenciál na to rozhodně má.

Sanatorium

SANATORIUM
Autorka: Sarah Pearse
Originální název: The Sanatorium
Překlad: Luboš Trávníček
Žánr: thriller
Vydáno: Kalibr, 2021
Počet stran: 368

Hodnocení: 70 %

www.knizniklub.cz/knihy/467194-sanatorium


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

„Děti si tancem osvojí koordinaci těla, získají fyzickou kondici, učí se pracovat ve skupině, a hlavně nesedí doma u počítače nebo televize.“

mezinarodni centrum tance 200Přečtěte si rozhovor s Kristýnou Kronovetrovou, jednatelkou a vedoucí produkce Mezinárodního centra tance a Tanečního centra Praha. Zjistíte v něm, jak se dostala do tanečního světa, v čem tkví výhody tance a n...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Skleněný trůn překračuje hranice svého žánru

skl200Skleněný trůn se stal jednou z nejočekávanějších Young Adult knih v tomto roce. Sarah J. Maas totiž napsala opravdu dobrý začátek nové série, který je v porovnání s konkurenty znatelně odlišný.

...

Literatura

Jakubiskovo živé stříbro imaginace

jakubisko Zive stribro 200Na konci dubna oslavil režisér Juraj Jakubisko, kdysi jeden z nejmladších aktérů československé nové vlny, pětasedmdesátiny. Česká televize k tomu nachystala sérii jeho filmů a sám Jakubisko<...

Divadlo

Kdyby Nestroy vědel…premiéra PRO NIC ZA NIC v Městském divadle v Brně

pro nic za nic perexKdyby Johann Nepomuk Nestroy věděl, že po něm bude ve Vídni pojmenováno náměstí i zastávka metra, asi by se moc divil. On to byl totiž už za svého života na jedné straně miláček publika, měšťanského i lidového, ale mocn...

Film

Španělská královna: Penelope Cruz zachraňuje trapný pokus o komedii

spanelska kralovna 200Na filmová plátna vstupuje počin ze španělské režie. Zanechává za sebou smíšené pocity a nezodpovězenou otázku „co tím chtěl básník říci“. Jediným highlightem je herecká ikona Penelope Cruz a úsměvná scénka...