Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?

Uvězněni v bývalém sanatoriu. Mají naději na záchranu?

Tisk

Sanatorium perexLuxusní hotel ve švýcarských Alpách, který kdysi býval sanatoriem, o němž se dlouho šířily znepokojivé zvěsti, je tím posledním místem, na kterém by Elin Warnerová chtěla být. Protože tu však její bratr Isaac chce oslavit své zásnuby, udělá si ve své práci detektiva krátkou přestávku, a do hotelu dorazí.

 

I když se jedná o hezké místo, Elin na něm něco z nějakého neznámého důvodu znepokojuje. Následujícího rána zjistí, že bratrova snoubenka Laura zmizela. Elin se rozhodne, že ji najde. Mezitím bouře uzavře všechny přístupové cesty a hosté i personál zůstávají v hotelu uvězněni. Čím déle je Laura nezvěstná, tím víc se mezi obyvateli hotelu šíří panika. Elin soustředí všechnu svou pozornost na nalezení Laury… ale mezitím se bez toho, aby si to někdo všiml, ztratila další žena. Žena, která mohla všechny varovat před nebezpečím, které jim hrozí.

Debutový román britské autorky
Autorkou knihy Sanatorium, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Kalibr, je britská spisovatelka Sarah Pearse. Sarah vystudovala angličtinu a tvůrčí psaní. Když žila ve Švýcarsku, pročetla si v místním časopise článek o historii sanatorií. Protože ji vždy zajímala temná a strašidelná opuštěná místa, rozhodla se, že se její debutový román bude odehrávat v bývalém sanatoriu.

Skvělá atmosféra, táhnoucí se děj
Tento thriller vyniká především skvěle zvládnutou a téměř hororovou atmosférou. Autorčiny popisy jsou strhující a vtahují do děje. Chvílemi při čtení dokonce máte pocit, že jste v opuštěném hotelu společně s postavami a prožíváte tu hrůzu s nimi. Je to mrazivé, znepokojivé a dechberoucí. Po fantastickém začátku ale přichází zklamání i navzdory tom, že atmosféra zůstává zachována.

Děj se začíná zpomalovat a táhnout. Jako by to nestačilo, je tady Elin, která bohužel nesplňuje téměř žádné požadavky kladené na silnou, inteligentní, schopnou a zajímavou hrdinku. Čtenáři všechno dojde dřív než jí, a tak pak jen čeká, kdy a jak se Elin k onomu zjištění dopracuje. Její myšlenkové pochody jsou navíc docela nelogické, což by se u zkušeného detektiva opravdu stávat nemělo.

Knihu naštěstí zachraňuje její rozuzlení, které je promyšlené a smysluplné. A protože je to nejen první díl ze série, ale i autorčin debut, dám pokračování šanci. Sarah Pearse psát umí, o čemž svědčí závěr i atmosféra, kterou vytvořila, a když pořádně zapracuje na příběhu, mohou být její další knihy vynikající. Potenciál na to rozhodně má.

Sanatorium

SANATORIUM
Autorka: Sarah Pearse
Originální název: The Sanatorium
Překlad: Luboš Trávníček
Žánr: thriller
Vydáno: Kalibr, 2021
Počet stran: 368

Hodnocení: 70 %

www.knizniklub.cz/knihy/467194-sanatorium


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Jiří Daron: Metaloví fanoušci jsou ti nejlepší!

Jiří Daron, Pragokoncert a Tarja TurunenPřesto, že datum v kalendáři a nevlídné počasí za okny naznačují, že festivalovému řádění je pro letošní rok konec, není to docela pravda. Už zítra propůjčí hokejoví fanoušci svůj zlíns...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Poznejte tvorbu animovaných filmů z druhé strany

Pixar 200Příběh studia PIXAR přineslo v dubnu svým čtenářům nakladatelství XYZ. Začtěte se do něj i vy a poznejte zákulisí filmového průmyslu.

 

...

Literatura

EMěstečko Pines: Kniha, která Vám vyrazí dech

200litHned v úvodu se musím přiznat k jedné věci: rozhodně nepatřím mezi fanoušky knižního napětí. Román Městečko Pines se ke mně dostal víceméně náhodou, a když jsem zjistila, že se jedná o thriller s hororovými prvky, byla jsem k němu dost skeptická. Nakonec mě...

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

Návrat Mary Poppins

poppins perexŽivot v Londýně ve 30. létech není snadný – a nejen kvůli hospodářské krizi. Michal (Ben Whishaw) a Jana (Emily Mortimer), děti známé z původního filmu o kouzelné pěstounce Mary Poppins, už dospěli. Michael pořád žije se s...