Je to dobrodružná hra, je to hledání ztraceného pokladu, je to milostný příběh, je to cesta, při které se z obdivovatelů umění stávají akční hrdinové a je to i vyhrocená konspirační teorie. Zygmund Miłoszewski si podle vlastních slov při tvorbě této knihy udělal jen přestávku od psaní detektivek. A jak to dopadlo, čtěte dál.
Sofie Lorentzová, doktorka umění, která je zaměstnankyní polského ministerstva zahraničí, má na starost vyhledávat umělecká díla, která patřila Polsku a za války byla odcizena a přemístěna jinam, a vracet je zpět do vlasti.
Jednoho dne je povolaná k samotnému ministrovi, který ji dává důležitý úkol – najít chybějící Raffaelův obraz „Portrét mladíka“, který má být jakousi mužskou obdobou Mony Lisy, a o kterém se léta nevědělo, zda vůbec válečné běsnění „přežil“. K tomu jí má pomoci obchodník s uměním Karl Bozńanski, Anatol Gmitruk – voják, který zachránil Polsko před prvním teroristickým útokem a který právě odešel do důchodu a aby toho nebylo málo, z polské věznice je na tuto akci propuštěna švédská milovnice impresionistů Lisa Tolgforsová, která je zbožňuje natolik, že se je nebojí krást a právem si vysloužila přezdívku Ronja (dcera loupežníka).
Čtveřice vyráží do USA, kde by se měl obraz nacházet. Ale ouha, něco tu nehraje a tak začne kolečko útěků a skrývání a přejíždění z jedné evropské země do druhé. Autor z hlavních postav nedělá super hrdiny, vykresluje je v pravých barvách s jejich špatnými vlastnostmi a škraloupy z minulosti. I když, v reálu, kolik obchodníků s uměním by asi přežilo být na mušce vycvičenému katovi.
Kniha je ale také nenásilnou učebnicí v kostce historie a dějin umění. Přece jenom naši hrdinové hledají obraz a tři z nich jsou na umění odborníci, každý po svém. „Malířství je světlo. Jednoduchá fyzika. Světlo vydobývá všechno z nicoty a od všeho se odráží, různejma způsobama, čímž vznikají barvy. A malířství je snaha zachytit ten prchavej okamžik, kdy nekonečný množství paprsků odraženejch od světa dopadá na sítnici.“
Dost podivná skupinka, zvlášť když se dostanou do bodu, kdy jsou lovnou zvěří nájemného vraha americké vlády. Proč ji jde o to, aby ztracený obraz nenašli? Co skrývá za tajemství? Dozvíte se na konci knihy a budete asi dost překvapení autorovou fantazií.
Sledovala jsem reakce na různých platformách a jak je zatím vidět – knihu buď čtenáři milují, nebo nenávidí, a to je dobře, umělecké dílo má přece vzbuzovat emoce a diskuze. Já tedy patřím k první skupině. I přesto, že se na začátku zdá kniha poněkud zmatená – první kapitoly skáčou z roku na rok, představuje se mnoho postav. Ale když to vydržíte a zaženete počáteční rozpaky, kniha vás k sobě přiváže a nepustí.
Zajímavé je také určitě to, jak Portrét mladíka už léta inspiruje různé umělce k vytváření příběhů okolo něj. Například ve filmu Památkáři ho nacisti spálí na konci války, když utíkají. Jak je to s obrazem v této knize? To přeci neprozradím, ale bude to pro vás další z překvapení, které Miłoszewski přichystal.
Už jen dodám - takové přestávky by si mohl dělat Miłoszewski pravidelně.
Nezaplatitelný/Bezcenny
Autor: Zygmund Miłoszewski
Žánr: thriller
Nakladatelství: Host Brno
Rok vydání: 2015
Počet stran: 480
Hodnocení: 90 %
Zdroj foto: www.hostbrno.cz, www.wikipedie.cz
www.hostbrno.cz
< Předchozí | Další > |
---|