Dějiny lidí: žijeme i myslíme odlišně

Dějiny lidí: žijeme i myslíme odlišně

Tisk

dejiny lidi perexMartin Rychlík (*1977) patří mezi přední tuzemské etnology a historiky kultury, národopisná zjištění posbíraná u nejrůznějších etnik po celém světě dokáže vtěsnat do historického rámce a vysledovat jejich proměny napříč různými kulturami i v dějinném průřezu, bezmála od pravěku po současnost. Vydal už dvě knihy věnované zvyklostem u nás sotva významným, avšak pro odlišné civilizační okruhy zajisté důležitým – jedna se nazývala Dějiny tetování, druhá Dějiny vlasů. Nyní přidává řekněme shrnující publikaci DĚJINY LIDÍ, která v 73 kapitolách probírá, pokud ne nejdůležitější, tak určitě nejpříznačnější aktivity lidstva, zaznamenatelné a porovnatelné doslova v celosvětovém měřítku.


Jednotlivé kapitoly jsou řazeny abecedně, avšak volbu jejich názvů občas vnímám jako dosti spornou. Nejvýstižnější bývají jednoslovná označení, která plně postihují popisovaný jev. Když se začteme do textů přibližujících dejme tomu podobu a vývoj bydlení, jazyka, pozdravu nebo třeba účesů, dočkáme se přehledného výkladu daného pojmu. A je podružné, že některé názvy se vyskytují v jednotném čísle, zatímco jiné v množném.

Obtížné hledání
Jenže v řadě případů nastupují matoucí víceslovná označení, která jednak znesnadňují čtenářovu orientaci, jednak tentýž jev drolí do několika kapitol. Třeba „jídlo“ nalezneme pod degustačním výletem do světové kuchyně, pod dobou jídla, hodováním, odstavením od kojení, pohostinností, potravním tabu, pod vařením…Stejně tak „rituály“ zahrnují několik samostatných skupin, mohou být náboženské nebo se týkat pohlavního dospívání. Jindy nalezneme zbytečně opisné názvy, třeba „mírnění přirozených projevů těla“, což se věnuje rozdílnému zušlechťování naší tělesné stránky, ale také takovým choulostivým záležitostem, jako je vyměšování (moči, stolice, potu, nosního sekretu atd.). Také sexualita, její projevy i její vnímání, tvoří důležitou součást řady hesel. Rovněž u jazyka si uvědomíme, že není pouze mluvený, ale významy jsou sdělovány rovněž prostřednictvím gest, nemluvě o grafickém záznamu v podobě písma. A sotva pochopím, proč stať o dědění nese název „pravidla dědění“, když žádná hesla o pravidlech, která by se vztahovala k dalším jevům, už nenalezneme.

dejiny lidi 2

Upálení homosexuálů ve Švýcarsku roku 1482

Autor naprosto ignoroval jakékoli taxonomické zásady, uplatňuje zjevnou libovůli, danou možná i původem textů – zveřejňoval je v Lidových novinách. Naštěstí hesel je omezené množství, takže čtenáři nečiní problém prozkoumat všechny jejich názvy (zaplňují pouhé dvě stránky), ale raději se vyhýbám děsivé představě, že by se počet svévolně pojmenovávaných článků vystoupal na stovky nebo dokonce tisíce.

Kniha jako umělecké dílo
Pokud se však do nich začteme, oceníme autorovu schopnost na velice omezeném prostoru přiblížit nejdůležitější aspekty zkoumaného fenoménu, dotknout se jeho podob v nejrůznějších koutech světa i v rozličných časových obdobích, umí upozornit na důležitou drobnost jako svého druhu zevšeobecňující postřeh. Ačkoli píše přístupně, přehledně a bez odborných složitostí, svá zjištění dokládá množstvím citací a citačních odkazů. Dovolil bych si označit jeho práci za příklad popularizace náročné a navíc obsáhlé látky.
Neméně důležitá je hojný, přepychově vyvedený obrazový doprovod, zpravidla kvalitní barevné reprodukce dobových materiálů (pokud už ty nejsou černobílé jako v případě kreseb, fotografií apod.) a samozřejmě záběry, které dokumentují současný stav. Přítomnost obrazového materiálu účinně přispívá k názornosti a lepší pochopitelnosti přiložených textů.

dejiny lidi 1

Výzdoba muže etipských Mursiů

Jiný kraj, jiný mrav
Dějiny lidí naplňují známé pořekadlo „jiný kraj, jiný mrav“. A dokládají, že leckterá nedorozumění, pocity nadřazenosti či opovrhování často pramenily ze špatného pochopení té které situace. Každé etnikum má své vyjadřování a zvyky nastaveny tak, aby vyhovovaly především jim. Pokud nemají potřebu počítat věci kolem sebe, povědomí o číslech zůstalo zakrněné.

Pokud naopak považují za důležité podrobně rozlišovat pohyb nebo třeba sníh, mohou se vyskytovat desítky různě znějících termínů pro jednotlivé druhy chůze nebo sněhu. Nenápadně si tak uvědomíme, že pravidla „naší“ civilizace založené na ustavičném růstu a bohatství jako kritériu úspěchu nemusí vůbec souznít s nastavením hodnot v jiných částech světa.

dejiny lidi

Martin Rychlík: Dějiny lidí
Vydalo nakladatelství Academia, Praha 2022. 640 stran

Hodnocení: 80 %

Dějiny lidí. Pestrost lidstva v 73 kapitolách – Academia
Foto: kniha


 

Přihlášení



Banner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Rockeři z Turba: Ještě se nám vůbec nechce bilancovat

turbo skupinaV pátek 24. srpna bude pro mnoho lidí velkým dilematem. V Horčápsku, nedaleko od Příbrami budou v tento den vystupovat SkaliSka, Eviwat, punková legenda E!E a několik DJs. V té samé době rozezní l...

Videorecenze knih

Anketa

Květen, měsíc lásky. Co vám láska připomíná?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Tajemství starého domu

Temný stin noci perexAva potřebuje dvě věci. Velkou kuchyň, v níž by mohla testovat recepty, které plánuje zařadit do své nové kuchařské knihy, a odlehlé místo, na kterém by se mohla ukrýt před výčitkami svědomí. Udělala totiž něco neodpu...


Literatura

Májové růže s příchutí krve

majove-ruzeAmerická spisovatelka Dot Hutchison přichází s volným pokračováním thrilleru Sběratel motýlů, který mnoho čtenářů považovalo takřka za dokonalý. Dokáže s Májovými růžemi zopakovat tento úspěch nebo pro vás bude jejich četba zklamáním?

...

Divadlo

O klucích aneb Jsem kuchta

jsem kuchta 3perexO klucích aneb Jsem kuchta se jmenuje komedie německého dramatika Davida Gieselmanna, kterou připravil pro podzimní sezónu režisér, někdy i autor, a vlastně spíš muž mnoha rolí, také třeba ředitel Domu dětí a mládeže v Praze 10, R...

Film

Střihoruký Edward je dokonalá klasika

strihoruky edwardStřihoruký Edward (1990) je dokonalá klasika. Johnny Depp si ve filmu vystřihl roli mechanického nekňuby, nad kterým se ustrne nejeden člověk a zvlhne nejedno oko. Mohl být šermí...