Klapka – letní filmová škola po čtyřicáté!

Klapka – letní filmová škola po čtyřicáté!

Tisk

LFS perexJiž po čtyřicáté se během týdne na přelomu července a srpna stane z Uherského Hradiště, toho menšího ospalého městečka, centrum filmu. Bylo by však zbytečností hledat červený koberec a na něm se promenádující hvězdy. Ty může běžný účastník potkat přímo v hradišťských ulicích. Stejně tak se nehraje na soutěžní sekci a vítěze, prioritou „filmovky“ je vzdělávání v oblasti filmového umění. Čtyřicátá edice Letní filmové školy proběhne od 25. července do 2. srpna 2014.

 

 

Sekce Fokus se v letošním roce zaměří na španělskou kinematografii. Mimo jiné tak bude na plátnech hradišťských projekčních míst zmapován současný španělský film. Volba padla na snímky, které bodovaly na mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu, byly nominovány na cenu Goya. Na přípravě této sekce se podíleli odborníci na slovo vzatí, a to redaktoři prestižního španělského serveru El Antepenúltimo Mohicano.

Při vybírání filmů do sekce Inventura dochází k pátrání ve filmových archivech a následnému oprašování kopií. Diváci se budou moci letos pokochat filmy režiséra Roberta Bressona, budou uvedena všechna jeho celovečerní díla, doplněná lektorskými úvody.

Inventarizovat se dále budou screwballové komedie, tedy komedie plné bláznivých zápletek a slovních přestřelek, jež se začaly natáčet ve třicátých letech minulého století. Na plátna kin se tak dostanou díla jako Stalo se jedné noci, Příběh z Philadelphie a jiné.

Specialitu Letní filmové školy tvoří sekce Film a živá hudba, kdy němé filmy promlouvají díky hudebním skupinám. Známé rčení praví „za vším hledej ženu“ a toto rčení bylo nejspíše inspirací při volbě jednotlivých filmů pro letošní ročník, kdy na plátně znovuožijí hvězdy Greta Garbo, Pola Negri,Asta Nielsen a další. Na pódia pod filmovým plátnem letos míří Bratři Orffové, Ille, Tomáš Palucha, DVA nebo třeba Zrní.

O půlnoci sice končí den, ale rozhodně ne ten v Uherském Hradišti v době „filmovky“. Kolem půlnoci se rozjíždí sekce Půlnoční delikatesy, po kterých budou mít diváci sny různé, rozhodně však ne klidné. Španělské horory budou jistě příčinou, proč se raději zdržovat v místech, kde to žije do brzkých ranních hodin.

Sekce Spektrum se letos zaměří na současný britský sociální film a také na porn-art, tedy zobrazování hardcore erotiky a porna v současné filmové tvorbě.

Svou vlastní sekci mají filmy pocházející ze zemí bývalé visegrádské čtyřky Visegradský horizont. Tak jako v minulých ročnících bude představen průřez jednotlivých národních kinematografií od minulosti, kdy vznikla řada nyní již legendárních filmů až po současnost, kdy dojde k představení filmových novinek a mladých talentovaných tvůrců.

V sekci Asociace českých filmových klubů uvádí se diváci seznámí s novinkami, které se dostaly během uplynulého roku do distribuce a současně s filmy, které do distribuce v nejbližší době půjdou.

Osobnost, které chtějí organizátoři Letní filmové školy letos vyseknout poklonu a seznámit diváky s jejím přínosem české kinematografii, je Miroslav Krobot.

Zásadní novinkou čtyřicátého ročníku filmovky je, že se pořadatelé zaměří i na dětského diváka. Kromě úvodního dne se každý den v šapitó uskuteční mezi 14. a 16. hodinou projekce vzniklé vespolupráci s Českou televizí, jejichž hlavním obsahem budou starší i novější večerníčky. Doplní je pohádky brněnského divadla Koráb a kreativní dílny. Ač má filmovka nezmenšující se počet návštěvníků, tak pořadatelé přistoupili k filmové výchově nové generace.

Letní filmová škola není jen o filmech, ale i o jiné kultuře. Letošní ročník bude našlapán nejen filmy, ale také divadelními představeními. Kromě úvodního dne filmovky se každý večer uskuteční divadelní přestavení. Dejvické divadlo přiveze svou inscenaci Ucpanej systém, Zlínské městské divadlo uvede Kabaret Astragal, Divadlo VOSTO5 se představí s inscenací Slzy ošlehaných mužů. Takže pokud u někoho nastane předávkování filmem, lze večer strávit i jinak „kulturně“. A kdyby i divadlo bylo málo, tak může návštěvník zavítat každý večer na hudební stage na Masarykově náměstí a užít si koncert nebo zhlédnout jednu z výstav.

Letní filmová škola zakotvila v českém letním festivalovém kalendáři již před třiceti devíti lety. Přesto má účastníkům stále co nabídnout, stále jim přináší nové a nové poznatky, neotřelé filmové zážitky a není pochyb o tom, že čtyřicátý ročník z tohoto schématu nevybočí.

LFS

Název akce: Letní filmová škola

Datum a místo konání: 25. 7. – 2. 8. 2014

Pořadatel: Asociace českých filmových klubů

Zdroj foto: http://www.lfs.cz/lfs14/soubory/press/logo-lfs-2014.jpg

www.facebook.com/letnifilmovaskola?ref=ts&;fref=ts
www.lfs.cz 


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Honza Jareš: „Je pro mě důležité, aby mě lidé vnímali jako umělce, nikoliv jako člověka, který nevidí a má to těžké.“

honza jares 200Honza Jareš se narodil v roce 1981 v Hradci Králové, své dětství prožil v Brně. Zde absolvoval základní školu pro nevidomé a souběžně Základní uměleckou školu Vítězslavy Kaprálové, obor zpěv a klavír. Poté se přestěhoval do Prahy a po něk...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Jiskřivá dokumentární tvorba

CT perex 1Stejně jako podzimní listí, tak i letošní nabídka dokumentární tvorby bude na stanicích České televize hýřit barvami. Tvůrci přichystali téměř dvě desítky dokumentárních a publicistických projektů tykajících se přírody, historie či životního stylu, ...


Literatura

Hledání přítomného okamžiku – ovlivňuje čtenář příběh?

Okamzik 200Žít a nevzdávat se. To je zřejmě hlavním poselstvím nové knihy japonsko-kanadské spisovatelky Ruth Ozeki. Ve svém románu se zabývá velkým množstvím témat – přítomností, šikanou, druhou světovou válkou a především svě...

Divadlo

„My pijeme rum!“

zavislosti navzdory200Závislost. Máte taky na něčem závislost? Možná nějakou, která není škodlivá pro vaše okolí – dezert po obědě? Ranní káva? Že nesmíte chybět na žádné premiéře filmu, divadelní hry…? A co ty horší formy závislosti, které už ovli...

Film

3KINO 2022 se vynořilo na obzoru

3KINO perexLetošní festival středoevropského filmu nazvaný 3KINO je letos bezmála o polovinu kratší, než tomu bývalo v uplynulých letech. Začíná ve středu 9. listopadu a slavnostní zakončení, provázené projekcí vítězného filmu, nastává již v neděli 13. listopa...