Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Tisk

epocha naroku 200Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.

 

Epocha nároků začíná analýzou situace, ve které vznikl americký zákon o občanských právech (1964), jehož původním účelem bylo zrovnoprávnit černochy na jihu Spojených států. Autor si všímá, že "založit nové svobody vyžaduje zničit jiné", a ukazuje, že odstraněním segregace černochů problém rasy nezmizel, naopak se stal posedlostí celé společnosti. "Místo, aby potlačila jižanskou obsesi rasou a krví, zanesla ji občanská práva do všech koutů země. Veškerá kultura - média, umění, knihy - jsou jí zaplaveny." "Hlavní úředníci přes diverzitu a úředníci pro soulad v oblasti diverzity... vykonávali činnost, která se podobala aktivitě politických komisařů totalitních režimů ve 20. století." Pro čtenáře se zmíněnou zkušeností z 20. století smutný paradox.

Caldwell v knize ukazuje, jak se princip svobody v průběhu posledního půl století mění v ideologii politické korektnosti až po diskriminaci bělochů, vyzdvihování sexuálních menšin a zánik svobodné diskuse na akademické půdě. Vznikají nové elity, které se opírají o soudy, aktivistické neziskové organizace a vyhlášky státních úřadů. Autor je nazývá "novou ústavou", která podkopává demokracii, protože nepochází z parlamentu. Svá tvrzení autor dokládá relevantními zdroji. Nakladatelská anotace knihu hodnotí jako "významný příspěvek ke zkoumání nynějšího bezprecedentního rozpolcení americké společnosti". Český čtenář se může ptát, jestli je nutné a dobré přebírat z Ameriky všechno.

Posuďte sami

"Politická korektnost náhle přestala být vtipem, nýbrž nejúplnějším ideologickým ovládnutím institucí v dějinách Spojených států."

"Politická korektnost byla reformou směřující odshora dolů. Neumožnily ji nové postoje veřejnosti k reakčním názorům, nýbrž nový establishment namířený proti těm, kteří je vyjadřovali."

"Ukázalo se, že politika občanských práv je na konci 20. století nejúspěšnějším americkým vývozním artiklem... Spojené státy dosud určovaly a vynucovaly nadvládu bohatých států tak jako za studené války, ale nyní si... osvojily rovněž ideologickou roli Sovětského svazu za studené války."

"...vláda vyčerpala zdroje dosud nenarozených a sahá nyní na zdroje žijících generací."

Autor si klade otázku, zda "to tímto způsobem může jít dál", zvlášť, když se "politická třída vzdálila od obyčejných lidí" a "politici nemají tušení, co si lidé myslí". "Ukazuje se, jak je obtížné a nepřirozené nahradit systém předsudků systémem skutečné rovnosti a úcty." Lze jednoduše předsudky obrátit? Autor varuje: "...výsledkem je starý svět obrácený vzhůru nohama".

O autorovi

Autor, Christopher Caldwell (1962) je americký konzervativní novinář, absolvent literatury na Harvardu, bývalý spoluvydavatel konzervativního týdeníku The Weekly Standard. Přispívá do renomovaných amerických periodik jako The Wall Street Journal, The New York Times, The Washington Post a britského The Financial Times. Jeho předchozí kniha Úvahy o revoluci v Evropě: imigrace islám a Západ (2009) byla v The Economist označena jako "dosud nejlepší vyjádření pesimistického postoje k islámské imigraci v Evropě".

Všechny citace jsou z knihy: CALDWELL, Christopher. Epocha nároků: Amerika od šedesátých let : zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie. (The Age of Entitlement). Přeložil Aleš VALENTA. Voznice: LEDA, 2022. Edice Agora (Leda). ISBN 978-80-7335-807-5.

 Epocha naroku obrazek

 

Název:. Epocha nároků (The Age of Entitlement)
Autor: Christopher Caldwell
Překlad: Aleš Valenta
Žánr: Odborná literatura, politika
Nakladatelství: LEDA, edice Agora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 528
Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA

Odkaz na web: https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=896


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Písně jsou venku, mám místo na nové!

jonasova 200Adélka Jonášová je skvělá holka a složila písničku pro mého hyperaktivního psa Jonáše. Má novou desku a pěje ve třech s mámou Pavlínou Jíšovou a partnerem Reném Součkem, autorem frýdecko-místecké hymny Fajne-Mjesto.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ploština se těší zájmu veřejnosti

Plostina200Podobně jako řada jiných destinací, i národní kulturní památka Ploština hodnotí uplynulou prázdninovou sezónu. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které je správcem Ploštiny, může být spokojeno, protože zájem o tento obnovený bod na turistických map...

Z archivu...


Literatura

Příliš krátký provaz se smyčkou

prilis kratky provaz perexV knižním klubu nyní vyšel detektivní politický thriller s názvem Příliš krátký provaz, který byl v roce 2015 vyhlášen nejlepší knihou měsíce na Amazonu a také sociální síti Goodreads.com. Jak se kniha ujme u nás?

...

Divadlo

Molierova klasika přešitá podle vzoru dnešní společnosti má pořádné grády

misantrop 200Misantropa hraje kde kdo. Každý ho zná a alespoň jednou za život by ho měl v divadle vidět. Nutně to však nemusí být hra posazená do tehdejší doby. Hrát ho ale ve svetrech se sobem na hrudi a z původního textu zachovat pouze jm...

Film

Král televizních příběhů František Filip

filipVraťme se do časů, kdy byla televize zásobena vynikajícími scénáři Jaroslava Dieta, Jiřího Hubače a dalších, kterých se posléze ujali mistři svého řemesla a pod jejich vedením vznikly ty nejlepší české seriály a televizní filmy. Tento krásný výlet do minul...