Neekonomické otázky Lenky Farkačové

Neekonomické otázky Lenky Farkačové

Tisk

Neekonomicke otazky perexNakladatelství Grada vydává populárně naučnou knihu mladé ekonomky Lenky Farkačové Neekonomické otázky. Po Neučebnici ekonomie z roku 2021 je to již druhá publikace, která srozumitelnou a zábavnou formou přináší čtenářům mnoho užitečných informací, návody a řešení pro řadu životních situací, stačí se jen správně zeptat.

K čemu je nám ekonomie? Může nám dát odpovědi na praktické otázky z každodenního života? Jak ovlivňuje politika ekonomii? 

Autorka se ráda ptá a pokládá si provokativní otázky, které rozdělila do tří oddílů. Oni. My. Já. "Oni" jsou ekonomické subjekty, jejichž rozhodování a chování nás přímo ovlivňuje a má dopad na náš blahobyt. Sem patří otázky "proč se málokteré ekonomické predikce naplní", "co by se stalo, kdyby vláda každému dala deset tisíc korun", "proč centrální banky chtějí inflaci, když zvyšování cenové hladiny znehodnocuje naše úspory" i "v čem nás novináři nejčastěji uvádějí v omyl".

"My" lidé, spotřebitelé, podnikatelé, věřitelé nebo dlužníci nejsme hybnou silou, ale těmi, kdo nesou důsledky jejich rozhodnutí. Ve kterém momentu volíme mezi základními ekonomickými zly? Jaké zdanění ještě vydržíme? Jak se máme postavit k přechodu na euro? A co by se stalo, kdyby byly peníze znovu kryty zlatem?

Poslední část nazvaná "Já" se týká úspor, zabezpečení na důchod, spravedlivé odměny jako magického zaklínadla i chiméry. Především ale odpovídá na otázku, "proč se málokdy rozhodujeme a chováme racionálně".

Publikace přináší konkrétní odpovědi, kterých se od mnohých řečníků či politiků v ekonomických diskuzích nedočkáte. Odpověďmi se prolíná současný svět konzumu, filmu, novinařiny, ale i politiky.

Ekonomie není jen jedna

Pro laika má kniha přiměřený rozsah a důležitou přednost - srozumitelnost, kterou podtrhují uvěřitelné příklady. To však není na úkor odbornosti, střídají se témata lehce triviální, autorka však zmíní i pokročilé makroekonomické modely (Mundel-Flemingův model). Z odborného hlediska nelze autorce nic vytknout, je zřejmé, že je odbornou vědeckou pracovnicí v oboru. Ale ekonomie není jen jedna. Ani nositelé Nobelovy ceny za ekonomii by se neshodli na ideálních řešeních nastíněných otázek. A tak se může stát, že čtenář ekonom bude postrádat oponenturu k nastíněným odpovědím.

Autorka se důsledně drží soudobého středního proudu ekonomie, který je založený na keynesiánském přístupu, a jen okrajově přebírá některé jednotlivosti z klasické resp. neoklasické ekonomie. Trocha polemiky, místo předkládaných řešení, by knihu oživila. Se špetkou ironie a nadsázky bych řekla, že bychom byly s autorkou schopny se navzájem vyhodit od zkoušky, ale také vést přátelskou odbornou polemiku v kavárně i v hospodě.

Doporučuji knihu všem, kdo ekonomii nikdy nestudovali, nebo se s ní setkali jen v rámci povinného filozoficko-ekonomického základu. Poznejte sílu ekonomických teorií a jejich dopad na praxi i na váš život.

O autorce:

Ing. Lenka Farkačová, Ph.D. publikovala i pod rodným příjmením Říhová. Získala cenu profesora Vencovského pro ekonomy do 35 let z rukou guvernéra ČNB. Vydala už knihu Neučebnice ekonomie s podtitulem Pro každého na každý den. Přednáší ekonomii na univerzitách, publikuje v odborných recenzovaných časopisech. Její články můžete pravidelně číst i v časopise Práce a mzda. Ráda diskutuje a ukazuje, že ekonomie není jen teorie sama pro sebe. Je to nástroj, jak porozumět chodu světa. V této publikaci odlehčenou formou popularizuje ekonomii srozumitelnou formou pro každého zvídavého čtenáře.

Neekonomicke otazky

Neekonomické otázky
Autor: Lenka Farkačová
Žánr: Populárně naučná literatura, ekonomie
Nakladatelství:Grada Publishing, a. s.
Rok vydání:2024
Počet stran:176
ISBN: 978-80-271-3899-9

Hodnocení: 85 %

www.grada.cz/neekonomicke-otazky-11347/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Mám prostě zvířata i kytky rád“, říká leader kapely KEKS Štěpán Kojan

Štěpán KojanKEKS je čtyřčlenná česká rocková hudební skupina. Kapela byla založena roku 1981, zprvu hráli pouze v okolí Benešova, nicméně v průběhu let se jejich působnost rozšířila. KEKS má poměrně stálé složení, čase...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Sharon Oldsová – Papežův penis a jiné básně

PapezuvPenis perexBásně Sharon Oldsové jsou živelné, počínají i končí ve slabinách a nikoliv v mozku. Je to poezie spontánní, vzniká neuvědoměle a není vykalkulovaná. Kdo byste v jejích verších chtěl hledat nadnesené m...


Literatura

Ďábel je taky jenom člověk

Dabel je clovek perex
Představte si, že máte před sebou dílo člověka, který psaní miluje a je tak trochu kancelářský nomád, tu pracuje doma, tu někde ve sdílené kanceláři a všude s sebou nosí psychoterapeuta Jakoba Jakobiho a jeho smlouvu s ď...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Kult hákového kříže: herecký koncert Edwarda Nortona

kult hakoveho krize dvdFilm Kult hákového kříže (1998) je velmi dlouhý a plný rozporuplných osudů. Už od svého vzniku je označován jako nejlepší svého druhu. Ukazují se v něm stále aktuální nejniternější příčiny všech problémů...