Nakladatelství Grada vydává populárně naučnou knihu mladé ekonomky Lenky Farkačové Neekonomické otázky. Po Neučebnici ekonomie z roku 2021 je to již druhá publikace, která srozumitelnou a zábavnou formou přináší čtenářům mnoho užitečných informací, návody a řešení pro řadu životních situací, stačí se jen správně zeptat.
K čemu je nám ekonomie? Může nám dát odpovědi na praktické otázky z každodenního života? Jak ovlivňuje politika ekonomii?
Autorka se ráda ptá a pokládá si provokativní otázky, které rozdělila do tří oddílů. Oni. My. Já. "Oni" jsou ekonomické subjekty, jejichž rozhodování a chování nás přímo ovlivňuje a má dopad na náš blahobyt. Sem patří otázky "proč se málokteré ekonomické predikce naplní", "co by se stalo, kdyby vláda každému dala deset tisíc korun", "proč centrální banky chtějí inflaci, když zvyšování cenové hladiny znehodnocuje naše úspory" i "v čem nás novináři nejčastěji uvádějí v omyl".
"My" lidé, spotřebitelé, podnikatelé, věřitelé nebo dlužníci nejsme hybnou silou, ale těmi, kdo nesou důsledky jejich rozhodnutí. Ve kterém momentu volíme mezi základními ekonomickými zly? Jaké zdanění ještě vydržíme? Jak se máme postavit k přechodu na euro? A co by se stalo, kdyby byly peníze znovu kryty zlatem?
Poslední část nazvaná "Já" se týká úspor, zabezpečení na důchod, spravedlivé odměny jako magického zaklínadla i chiméry. Především ale odpovídá na otázku, "proč se málokdy rozhodujeme a chováme racionálně".
Publikace přináší konkrétní odpovědi, kterých se od mnohých řečníků či politiků v ekonomických diskuzích nedočkáte. Odpověďmi se prolíná současný svět konzumu, filmu, novinařiny, ale i politiky.
Ekonomie není jen jedna
Pro laika má kniha přiměřený rozsah a důležitou přednost - srozumitelnost, kterou podtrhují uvěřitelné příklady. To však není na úkor odbornosti, střídají se témata lehce triviální, autorka však zmíní i pokročilé makroekonomické modely (Mundel-Flemingův model). Z odborného hlediska nelze autorce nic vytknout, je zřejmé, že je odbornou vědeckou pracovnicí v oboru. Ale ekonomie není jen jedna. Ani nositelé Nobelovy ceny za ekonomii by se neshodli na ideálních řešeních nastíněných otázek. A tak se může stát, že čtenář ekonom bude postrádat oponenturu k nastíněným odpovědím.
Autorka se důsledně drží soudobého středního proudu ekonomie, který je založený na keynesiánském přístupu, a jen okrajově přebírá některé jednotlivosti z klasické resp. neoklasické ekonomie. Trocha polemiky, místo předkládaných řešení, by knihu oživila. Se špetkou ironie a nadsázky bych řekla, že bychom byly s autorkou schopny se navzájem vyhodit od zkoušky, ale také vést přátelskou odbornou polemiku v kavárně i v hospodě.
Doporučuji knihu všem, kdo ekonomii nikdy nestudovali, nebo se s ní setkali jen v rámci povinného filozoficko-ekonomického základu. Poznejte sílu ekonomických teorií a jejich dopad na praxi i na váš život.
O autorce:
Ing. Lenka Farkačová, Ph.D. publikovala i pod rodným příjmením Říhová. Získala cenu profesora Vencovského pro ekonomy do 35 let z rukou guvernéra ČNB. Vydala už knihu Neučebnice ekonomie s podtitulem Pro každého na každý den. Přednáší ekonomii na univerzitách, publikuje v odborných recenzovaných časopisech. Její články můžete pravidelně číst i v časopise Práce a mzda. Ráda diskutuje a ukazuje, že ekonomie není jen teorie sama pro sebe. Je to nástroj, jak porozumět chodu světa. V této publikaci odlehčenou formou popularizuje ekonomii srozumitelnou formou pro každého zvídavého čtenáře.
Neekonomické otázky
Autor: Lenka Farkačová
Žánr: Populárně naučná literatura, ekonomie
Nakladatelství:Grada Publishing, a. s.
Rok vydání:2024
Počet stran:176
ISBN: 978-80-271-3899-9
Hodnocení: 85 %
www.grada.cz/neekonomicke-otazky-11347/
< Předchozí | Další > |
---|