Lidové noviny mají výstavu v Brně

Lidové noviny mají výstavu v Brně

Tisk

LN200V Brně, v Dietrichsteinském paláci (Zelný trh 8) byla 31. října vernisáží zahájena výstava „Nastoupil jsem co redaktor… Literatura a literáti v Lidových novinách 1893–1939“, jež potrvá od 1. 11. 2023 do 3. 9. 2024. Je to po výstavách o Ondřeji Sekorovi a komiksu již třetí výstava, kterou tu pořádá Moravské zemské muzeum, tentokrát ke 130. výročí založení Lidových novin Adolfem Stránským. Soustřeďuje se na jejich prvorepublikové období, kdy se postupně staly z brněnského deníku celostátním listem jak po stránce záběru, tak i po stránce významu a vyprofilovaly se jako orgán pražského Hradu. Soustředily tehdy kolem sebe osobnosti literární, kulturní, národohospodářské, politické a další.

 

Za vedení Arnošta Heinricha, šéfredaktora v l. 1919 až 1933, spolupracovali s novinami autoři několika generací a literárních směrů jak příležitostně, tak i v pravidelných rubrikách. V publikování povídek a poezie tu často začínaly nakladatelsky (13 ročníků Knihovna Lidových novin) vycházet i knihy. S Lidovými novinami jsou spjata taková jména, jako Karel Čapek, Rudolf Těsnohlídek, Eduard Bass, Karel Poláček. Svou kariéru tu zahájil Vladimír Neff, František Kožík, Eduard Valenta, Bedřich Golombek, vyšel tu Bassův Cirkus Humberto a Jirotkův Saturnin.

Mozaika složená do obrazu literárního dění

Naznačené peripetie se snaží poctivě zmapovat výstavní expozice Hany Kraflové. Mezi exponáty najdeme jak knižní produkci Knihovny LN, tak originální texty či korespondenci osobností Lidových novin, včetně reprodukcí zajímavých čísel LN či článků z nich. Tato mozaika se skládá do obrazu literárního dění, jak k němu přispěly Lidové noviny. Připomenutí zaslouží i rozmnožené materiály, které jsou návštěvníkům k dispozici.

Výstava připomíná jedno ze slavných období Lidových novin, které se z dnešního pohledu jeví jako nositel standardu kvality informační, kulturní i morální. To druhé významné období začíná jejich samizdatovou obnovou v r. 1987 a pokračuje vydáváním po r. 1989. V současnosti je vlastní A. Babiš.

LN450

Nastoupil jsem co redaktor...
Literatura a literáti v Lidových novinách 1893-1939
Dietrichsteinský palác, Zelný trh 8, Brno
1. 11. 2023 - 3. 9. 2024

www.mzm.cz/nastoupil-jsem-co-redaktor-literatura-a-literati-v-lidovych-novinach-1893-1939


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Tobiášová: „Někdy se člověk prostě blbě vyspí nebo nemá svůj den, takže říká blbosti nebo mu to nemyslí.“

tobiasova tereza 200Terezu Tobiášovou už nějaký ten pátek můžeme vídat jako moderátorku na úspěšné televizní hudební stanici Óčko. Za svou kariéru měla možnost poznat nespočet kvalitních českých interpretů a dělat ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Poruchy učení a vady řeči nesouvisejí s inteligencí

200spolKdyž bezelstní a natěšení prvňáčci nastoupí do školy, brzy zjistí, že je pro ně nachystána spousta nových úkolů a povinností. Začnou se učit psát a počítat, postupně louskají slova a věty, aby se z nich vyloupla celá souvětí, říkanky, pohádky.

...

Literatura

Šokující zločin. Hluboko pohřbené tajemství. Dokáže novinářka zjistit pravdu?

Navrat domu perexJe Štědrý večer roku 1959. Na konci horkého dne objeví místní muž na pozemku velkolepého sídla několik bezvládných těl. Když je obyvateli přivolána policie, poklidné městečko Tambilla se stává dějištěm vyšetřování nejzáhadnější vra...

Divadlo

Divotvorný vstup zlínského Městského divadla do sezóny 2013/2014

200divV sobotu 21. září uvedlo Městské divadlo ve Zlíně první večerní premiéru právě se rozbíhající divadelní sezóny. Pocty „být první v nové sezóně“ se dostalo muzikálu Divotvorný hrnec v režii umělecké šéfky zlínského divadla Hany Mikoláškové.

...

Film

Filmaře živí hlavně koprodukce

kino ikon perexKdyby nebylo koprodukcí (nyní zejména česko-slovenských nebo slovensko-českých), mnoho filmů by nejspíš vůbec nevzniklo. Takové Nabarvené ptáče/Pomaĺované vtáča, nedávný favorit Českých lvů, se navíc poohlédlo až na Ukrajinu. Myšlenka ...