Po deseti letech tvůrčího vědeckého úsilí Davida Graebera a Davida Wengrowa vyšla jejich společná publikace „Úsvit všeho. Nová historie lidstva“. Jak je zjevné z titulu knihy, jde o nic víc a nic míň než o zachycení nejstarší lidské historie v jejím novátorském převyprávění.
Autoři se rozhodli na základě vědeckých důkazů z předcházejích třiceti let podat nový obraz posledních třiceti tisíc let vývoje lidské společnosti. Vybrali si k tomu objevné narativní schéma, které se neopírá o systematickou kritiku dosavadní literatury, jen se o ní korektivně zmiňuje v místech, kde je to vhodné. V čem jejich přístup spočívá?
Poukazují na dosavadní vědecké představy, které předpokládají původní rovnost sběračů a lovců, jež přešla díky zemědělské revoluci, vzniku měst a státu ve vytvoření společenské nerovnosti, které se rozhodli nahradit příběhem z hlediska nových faktů věrohodnějším, založeným na předchozích desetiletích archeologického a antropologického výzkumu.
Svou koncepci nastiňují takto:
„Jen pro představu, jak odlišný je nově vznikající obrázek: v současnosti je zřejmé, že lidská společenství se před zavedením zemědělství neomezovala na malé rovnostářské tlupy. Svět lovců a sběračů, který existoval před zemědělskou revolucí, byl naopak plný odvážných společenských experimentů a podobal se karnevalovému průvodu politických zřízení v mnohem větší míře, než jak tvrdí fádní abstrakce evoluční teorie. Zemědělství zase neznamenalo počátek soukromého vlastnictví ani nezvratný krok k nerovnosti. Ve skutečnosti byla řada prvních zemědělských společenství relativně svobodná, co se týká postavení a hierarchie. A ani vznik měst nevytesal třídní rozdíly do kamene: překvapivě vysoký počet prvních měst byl uspořádán podle značně rovnostářských principů bez potřeby autoritářských vůdců, ambiciózních politiků-válečníků, a dokonce i panovačných úředníků.“
Autoři vycházejí ze zpochybnění poznávacích postojů založených na úvahách J. J. Rousseaua o původu nerovnosti, ukazují dosud netušené kořeny osvícenských teorií v tzv. „domorodé kritice“, kterou vznášeli příslušníci původních amerických národů po objevení Nového světa vůči fungování společenského uspořádání Evropy, a dospívají k mnohostrannému objevnému zobrazení společenských struktur v minulosti Ameriky, Evropy i Asie.
Úsvit všeho. Nová historie lidstva
Autoři: David Rolfe Graeber, David Wengrow
Původní název: The Dawn of Everything (2021)
Žánr: popularizující literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2024, pevná vazba s přebalem
Počet stran: 648
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: https://www.melvil.cz/kniha-usvit-vseho/
< Předchozí | Další > |
---|