Šokující zločin. Hluboko pohřbené tajemství. Dokáže novinářka zjistit pravdu?

Šokující zločin. Hluboko pohřbené tajemství. Dokáže novinářka zjistit pravdu?

Tisk

Navrat domu perexJe Štědrý večer roku 1959. Na konci horkého dne objeví místní muž na pozemku velkolepého sídla několik bezvládných těl. Když je obyvateli přivolána policie, poklidné městečko Tambilla se stává dějištěm vyšetřování nejzáhadnější vraždy v dějinách jižní Austrálie.

 

Když o čtyřicet let později dostane novinářka Jess zprávu, že její babička Nora leží zraněná v nemocnici, rozhodne se opustit Londýn a vydá se na dlouhou cestu do Sydney. Ubytuje se v babiččině domě, kde vyrostla, a doufá, že se Nora brzy vrátí domů. Čas si krátí čtením knihy o skutečném případu, kterou náhodou objevila. Během čtení s překvapením zjistí, že mezi nevyřešenou vraždou rodiny Turnerových a její vlastní rodinou existuje šokující spojitost. Co se před lety vlastně stalo? Dokáže Jess odhalit pravdu? A pokud ano, jak to ovlivní její život?

Nejlepší kniha Kate Morton?

Autorkou knihy Návrat domů, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, je Australanka Kate Morton. Kate vystudovala anglickou literaturu a divadelní vědu na univerzitě v Queenslandu a v magisterském studiu se zabývala tragédií ve viktoriánské literatuře. Její prvotina Dům u jezera se stala literární senzací. S obdobným úspěchem se setkaly i autorčiny další knihy Zapomenutá zahrada, Ztracený slib, Tajemství letního odpoledne, Šepot vzdálených chvil a Hodinářova dcera.

Na obálce Návratu domů najdete prohlášení, že jde o zatím nejlepší knihu Kate Morton. Je to opravdu tak? Těžko říct, protože všechny autorčiny knihy jsou dokonale promyšlené, poutavě napsané a všechny také nabízí spletité mnohovrstevnaté příběhy s překvapivým rozuzlením. Objektivně tedy nelze říct, která z knih je nejlepší. Konečné rozhodnutí přísluší čtenáři a závisí od toho, které postavy si nejvíc oblíbí a která zápletka ho nejvíc osloví.

Propojení minulosti a současnosti

Autorka využívá oblíbené střídání dvou časových rovin a jako jedna z mála je zvládá psát tak, aby byly rovnocenné. Jessin příběh tak není jen doplňkem, bez kterého by se kniha klidně obešla, jak to obvykle bývá, ale plnohodnotnou dějovou linkou, jejíž průběh budete s nadšením sledovat.

Kapitoly z minulosti se věnují obyvatelům městečka Tambilla, kteří rodinu Turnerových znali. Některé z nich se zaměřují také na Polly, Jessinu matku, a další jsou psané ve formě fiktivní knížky nazvané Jako by spali a popisují průběh posledních dní nešťastné rodiny. Kapitoly z přítomnosti se soustředí převážně na Jess, ale i zde si trochu prostoru pro sebe zabrala Polly, která v ději sehrává velkou roli navzdory tomu, že je pouze vedlejší postavou.

Co znamená mít rodinu a domov

Hlavní myšlenka knihy se dá shrnout do spojení slov rodina a domov. Autorka se prostřednictvím svých postav zamýšlí, co znamenají, a pokouší se je definovat. Ukazuje také, co jsou lidé schopní udělat pro ty, které milují, a jak mohou lži ovlivnit životy všech lidí, kterých se přímo či nepřímo týkají. Důležitou roli hrají také odpuštění, pochopení a smíření. Nositelkami těchto myšlenek jsou hlavně čtyři ženy – Isabel, Nora, Polly a Jess.

Isabel Turnerová, jedna z obětí záhadné vraždy, je jedna z nejzajímavějších postav knihy. Její minulost byla jen naznačena, ale je škoda, že se o ní autorka nerozepsala víc. Zejména její působení za války by mohlo být fascinující. Isabel má spoustu tajemství, stejně jako Nora, její švagrová. Ta marně touží po dítěti a když se konečně stane matkou, svou přehnanou péčí svou dceru dusí. Je laskavá a starostlivá, ale svým způsobem také prolhaná a sobecká, čímž ničí nejen svou dceru Polly, ale i Pollyin vztah s malou Jess. Polly si o sobě myslí, že je křehká a zranitelná, protože to jí celý život tvrdila její matka, a snaží se zjistit, kým je doopravdy. Jess, úspěšná novinářka, která nyní čelí finančním a pracovním problémům, zas má pocit, že nikam nepatří, a hledá své místo na zemi.

Vrah, kterého byste nikdy nepodezírali

Pomalý styl vyprávění, popisy, díky kterým se ocitnete uprostřed příběhu, propletené mezilidské vztahy – všechny prvky typické pro knihy této autorky najdete i v této novince. Mortonová pomalu skládá střípky informací, častokrát vás zavede na falešnou stopu a představí nejrůznější teorie, které mohou i nemusí být pravdivé. Takto si s vámi hraje celou dobu a nakonec vás ohromí nečekaným odhalením. Identita vraha je překvapením a to samé platí i pro způsob vraždy. Autorka zkrátka ví, jak udržet čtenáře v napětí i jak napsat šokující závěr, který dojme, rozesmutní i potěší zároveň. Protože i když hrdinky zažily tragické události, pořád tu pro ně zůstala naděje na nový, lepší začátek.

Navrat domu

NÁVRAT DOMŮ
Autorka: Kate Morton
Původní název: Homecoming
Překlad: Jaroslava Novotná
Žánr: společenský román
Vydáno: Ikar (Euromedia Group, a.s.), 2023
Edice: Světový bestseller
Počet stran: 512

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/636613-navrat-domu.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

O životě a práci Ivany Andrlové

andrlova 200Když jsem hledala informace o ní a o tom, co dneska dělá hvězda televizních inscenací a pohádek Ivana Andrlová, nebylo to vůbec jednoduché. Bulvární zprávy nevyhledávám a ostatní se ve velké míře opakují. Jako by krásnou princeznu opravdu někdo ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Legendární francouzský thriller: Purpurové řeky

purpurove reky 200Kultovní thriller Purpurové řeky francouzského autora Jeana-Christopha Grangé se v listopadu dočkal druhého českého vydání a to u nakladatelství XYZ. Chcete se bát a rozluštit záhadu purpurových řek?


Literatura

Příběhy z jedné pařížské ulice


moje ulice v parizi200Paříž je městem, v němž mnoho autorek nachází inspiraci. Americká novinářka Elaine Sciolino (rodačka z Buffala v New Yorku) je jednou z nich a své okouzlení vepsala do knihy s názvem Moje ulice v Paříži. Nezaměřuje se v...

Divadlo

Sváteční představení v Národním divadle

nd pan z praseckova 200Na období Vánočních svátků připravil soubor činohry Národního divadla pestrou nabídku inscenací, které vám mohou zpříjemnit atmosféru tohoto jedinečného ročního období.

...

Film

Český lev rozdá filmařům ceny už příští sobotu

Cesky Lev perexNositelům 29. výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) předají již 5. března v Rudolfinu České lvy přední osobnosti českého filmu. Budou mezi nimi nejen herečky a herci, jako například Jana Plodková, Dagmar Havlová, Jiří L...