Tábor láká návštěvníky na poklad, čokoládu i LEGO

Tábor láká návštěvníky na poklad, čokoládu i LEGO

Tisk

tabor Muzeum LEGA 200Tábor, druhé největší město Jihočeského kraje, je centrem severní části regionu. Historické centrum obklopené unikátními hradbami, úzké a klikaté uličky mezi starými domy působí na návštěvníka jedinečnou atmosférou.

 

 

Bohatá kulturní nabídka města poskytuje výběr z divadel, kulturních domů, kin a galerií. Mezi nejoblíbenější patří akce pod širým nebem, jež zpestřují především letní měsíce. Každoročně symbolicky přebírá slavný hejtman a husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova v polovině září vládu nad Táborem; město žije mezinárodním festivalem Táborská setkání.

Expozice představuje Táborský poklad

Jen pár kroků od historického centra Tábora si mohou zájemci prohlédnout novou expozici zdejšího muzea. Vystaveny jsou čtyři tisíce stříbrných mincí z jagellonského období, které byly spolu s dalšími předměty objeveny při archeologickém průzkumu v jednom z táborských domů v historickém centru města. Táborský poklad byl objeven při generální rekonstrukci jednoho z historických domů v roce 2001. Záchranné práce přinesly četné nové poznatky o stavebně-historickém vývoji domu i o životě v něm od sklonku středověku do 17. století. Nálezy umožnily učinit si představu o podobě domu a domácím vybavení táborských měšťanů na přelomu středověku a novověku. Nález mincí patří svým počtem, kvalitou i dobře zachovaným místem úkrytu k nejvýznamnějším nálezům z jagellonského období na našem území. Expozice je umístěna v budově renesanční sladovny v areálu bývalého táborského hradu.

tabor taborsky poklad

Muzeum kde voní čokoláda a marcipán

Viděli jste už čokoládového mafipsa Fíka, nebo marcipánového Jaromíra Jágra? Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře ve zrekonstruovaných prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m2, představuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování. Expozice se věnuje i historii obalů a reklamních plakátů; k vidění jsou i porcelánové, či cínové soupravy, ze kterých se čokoláda pila v 19. století, šlechtický salon, či model pěstování kakaa v pralese.

Čokoládová historie se začala psát před více než 3000 lety, kdy indiáni pěstovali v deštných pralesích Mexika kakaovníky. Okolo roku 1590 vyvinuli španělští mniši recept na první sladký čokoládový nápoj. Byl to základ dnešního receptu na výrobu čokolády. V roce 1606 přivezli benátští kupci kakao do Itálie; v téže době poznala tajemství čokolády také Francie. Do Londýna se čokoláda dostává okolo roku 1650. Brzy poté se pití čokolády rozšířilo do dalších evropských zemí a obliba čokolády stoupala. Roku 1819 založil první švýcarskou čokoládovnu Francois-Louis Cailler. U nás je považována za nejstarší čokoládovnu firma Luna, kterou v Praze založená roku 1839. Nástupem kapitalismu se výroba rychle mechanizovala. Ve 40. letech 19. století působilo Praze již 6 výrobců čokolády.

tabor Muzeum cokolady

Muzeum LEGA

Expozice soukromého muzea LEGA je rozdělena na několik tématických okruhů, kde jsou k vidění stovky originálních modelů z celého světa. Na stavbu modelů bylo použito několik miliónů dílů. Expozice je neustále rozšiřována a doplňována o další zajímavé exponáty. Součástí výstavního projektu je i laserová a světelná show věnovaná tématu Star Wars.

Muzeum se nachází v historickém jádru města Tábor, celá výstavní expozice je umístěna v národní kulturní památce v domě na Špitálském náměstí. Expozice zabírá plochu více než 200m2. Mezi nejstarší modely patří např. Větrný mlýn z roku 1964, či Rodinný dům z roku 1969. Po prohlídce muzea lze navštívit dětský koutek, kde si lze postavit vlastní model a ten i vystavit. Návštěvu je možné zakončit nákupem v prodejně, kde jsou nabízeny stavebnice LEGO za zajímavé ceny.

tabor Muzeum LEGA

Ilustrační foto: autor článku


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Matej Mináč: Impulzem bylo zaznamenat maminčiny vzpomínky na tragické časy přes úsměvné příběhy

ocima fotografky 200Filmy uznávaného režiséra Mateje Mináče proslavily příběh záchrany 669 dětí sirem Nicholasem Wintonem během 2. světové války. Jeho nejnovější film má název Očima fotografky a je o osudu dítěte, které nemělo to štěstí dostat se vča...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zpěvák Michal Prokop: Nejlepší důkaz přízně je, když si lidé zpívají s námi

michal prokop 200Michal Prokop pořád s ohromnou energií hraje a zpívá. Ať už s Framusem Five v současném složení: Luboš Andršt – kytara, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář ...


Literatura

Kniha Podbrdské ženy přibližuje těžký úděl vesnických žen

Podbrdske zeny perexRománová prvotina Jany Poncarové s názvem Podbrdské ženy mě hned na začátku rozplakala. Snad proto, že jsem také žena, podléhající svým emocím a hormonálním výkyvům. Ženy jsou ale silné bytosti, a především jimi vždy musely...

Divadlo

Mnoho nápadů láme Pitínskému dudákovi vaz

dudak perexNic nesluší historické budově Národního divadla tolik, jako inscenování českých klasických dramat a oper. Z tohoto důvodu připravila činohra Národního divadla ve své 131. divadelní sezoně pro svou první scénu návrat Tylova Strakonického dudáka a ...

Film

Celé dlouhé filmové večery na Youtube. A zadarmo!

 

youtubeOblíbený komunitní portál Youtube.com si zřejmě začal zahrávat s ohněm. Nebo je nová strategie společnosti začátkem něčeho nového? Sledujte filmy online a zadarmo.

...