Tábor láká návštěvníky na poklad, čokoládu i LEGO

Tábor láká návštěvníky na poklad, čokoládu i LEGO

Tisk

tabor Muzeum LEGA 200Tábor, druhé největší město Jihočeského kraje, je centrem severní části regionu. Historické centrum obklopené unikátními hradbami, úzké a klikaté uličky mezi starými domy působí na návštěvníka jedinečnou atmosférou.

 

 

Bohatá kulturní nabídka města poskytuje výběr z divadel, kulturních domů, kin a galerií. Mezi nejoblíbenější patří akce pod širým nebem, jež zpestřují především letní měsíce. Každoročně symbolicky přebírá slavný hejtman a husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova v polovině září vládu nad Táborem; město žije mezinárodním festivalem Táborská setkání.

Expozice představuje Táborský poklad

Jen pár kroků od historického centra Tábora si mohou zájemci prohlédnout novou expozici zdejšího muzea. Vystaveny jsou čtyři tisíce stříbrných mincí z jagellonského období, které byly spolu s dalšími předměty objeveny při archeologickém průzkumu v jednom z táborských domů v historickém centru města. Táborský poklad byl objeven při generální rekonstrukci jednoho z historických domů v roce 2001. Záchranné práce přinesly četné nové poznatky o stavebně-historickém vývoji domu i o životě v něm od sklonku středověku do 17. století. Nálezy umožnily učinit si představu o podobě domu a domácím vybavení táborských měšťanů na přelomu středověku a novověku. Nález mincí patří svým počtem, kvalitou i dobře zachovaným místem úkrytu k nejvýznamnějším nálezům z jagellonského období na našem území. Expozice je umístěna v budově renesanční sladovny v areálu bývalého táborského hradu.

tabor taborsky poklad

Muzeum kde voní čokoláda a marcipán

Viděli jste už čokoládového mafipsa Fíka, nebo marcipánového Jaromíra Jágra? Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře ve zrekonstruovaných prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m2, představuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování. Expozice se věnuje i historii obalů a reklamních plakátů; k vidění jsou i porcelánové, či cínové soupravy, ze kterých se čokoláda pila v 19. století, šlechtický salon, či model pěstování kakaa v pralese.

Čokoládová historie se začala psát před více než 3000 lety, kdy indiáni pěstovali v deštných pralesích Mexika kakaovníky. Okolo roku 1590 vyvinuli španělští mniši recept na první sladký čokoládový nápoj. Byl to základ dnešního receptu na výrobu čokolády. V roce 1606 přivezli benátští kupci kakao do Itálie; v téže době poznala tajemství čokolády také Francie. Do Londýna se čokoláda dostává okolo roku 1650. Brzy poté se pití čokolády rozšířilo do dalších evropských zemí a obliba čokolády stoupala. Roku 1819 založil první švýcarskou čokoládovnu Francois-Louis Cailler. U nás je považována za nejstarší čokoládovnu firma Luna, kterou v Praze založená roku 1839. Nástupem kapitalismu se výroba rychle mechanizovala. Ve 40. letech 19. století působilo Praze již 6 výrobců čokolády.

tabor Muzeum cokolady

Muzeum LEGA

Expozice soukromého muzea LEGA je rozdělena na několik tématických okruhů, kde jsou k vidění stovky originálních modelů z celého světa. Na stavbu modelů bylo použito několik miliónů dílů. Expozice je neustále rozšiřována a doplňována o další zajímavé exponáty. Součástí výstavního projektu je i laserová a světelná show věnovaná tématu Star Wars.

Muzeum se nachází v historickém jádru města Tábor, celá výstavní expozice je umístěna v národní kulturní památce v domě na Špitálském náměstí. Expozice zabírá plochu více než 200m2. Mezi nejstarší modely patří např. Větrný mlýn z roku 1964, či Rodinný dům z roku 1969. Po prohlídce muzea lze navštívit dětský koutek, kde si lze postavit vlastní model a ten i vystavit. Návštěvu je možné zakončit nákupem v prodejně, kde jsou nabízeny stavebnice LEGO za zajímavé ceny.

tabor Muzeum LEGA

Ilustrační foto: autor článku


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Jiřím Macháčkem u příležitosti podzimního turné MIG 21 s názvem „Šňůra Tour“

200rozMIG 21 vyráží na tradiční podzimní turné. Rozhovor s Jiřím Macháčkem Vám přinášíme i na našich stránkách.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Čas soubojů, rytířských klání a středověkých jarmarků

slavnosti 200Rytířské souboje a klání, ale i tradiční středověké jarmarky na našich hradech a zámcích patří již tradičně k nejnavštěvovanějším a nejvyhledávanějším. I v letošní turistické sezóně na českých hradech a zámcích je z čeho vybírat.

...

Z archivu...


Literatura

Seznamte se s Eliškou Krausovou

letenka-do-neznama 200Letenka do neznáma aneb Rozhovory přes oceán je kniha, která vyšla v nakladatelství Prostor a dal ji dohromady novinář Vladimír Kroc společně s Eliškou Krausovou.

...

Divadlo

Zářijové novinky na Dramoxu: legendární Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho i švihlá Římská Lukrécie

Podivné odpoledne doktora Zvonka BurkehoOnline platforma Dramox.cz přináší každý měsíc několik novinek z českých i zahraničních divadelních scén. Nově nabídku obohatila švihlá barokní opera Římská Lukrécie, legendární grotesk...

Film

Aerofilms uvede žhavou novinku jednoho z největších filmařů současnosti On se bojí

aerofilms 200Distribuční společnost Aerofilms představuje horkou novinku, 20. dubna uvede do kin film režiséra Ariho Astera On se bojí. Nový snímek originálního filmaře, který se řadí k nastupujícím hvězdám Hollywoodu a mezi jehož přední fanoušky se řadí mj...