„Neřešte to sami,“ říká autor knihy Neradost Karel Novotný.

„Neřešte to sami,“ říká autor knihy Neradost Karel Novotný.

Tisk

PEREXOVY OBRAZEK Neradost Karel NovotnyV knihkupectvích se nedávno objevila růžová knížka s neobvyklým názvem Neradost. Jejím autorem je Karel Novotný – marketér, konzultant a otec dvou dětí. Ve své literární prvotině se rozhodl podělit o své pocity a myšlenky z období, kdy si procházel těžkou depresí. Jak tato kniha vznikala? A proč je růžová? Na tyto a další otázky odpovídá autor v původním interview pro K21.

 

 

OBRAZEK 2 Karel Novotny

Knihu Neradost jste tvořil v době, kdy jste se léčil z deprese. Mohl byste stručně popsat, s jakým záměrem jste se pustil do psaní?

V tom to právě je — nějakým zázrakem se mi konečně povedlo něco tvořit bez záměru. Bez cíle. Bez formy. Povedlo se mi nesvázat obsah nějakou vnější šablonou. Jak se to stalo nevím. A pevně doufám, že si to někdy ještě aspoň jednou pro/u/žiju.

Komu byste tedy knihu doporučil? Myslíte si, že by třeba mohla pomoci někomu, kdo si touto nemocí prochází?

To je strašně těžké říct. Ono už jen myšlenka, že by ta knížka někomu měla pomoct, je pro mě velmi složitá. Není to jejím cílem. Ale samozřejmě. Několik takových reakcí se už na knížku vrátilo, jsem za to nesmírně rád. Knihu bych doporučil těm, kteří si tím prochází. Těm, co rádi putují sami v sobě. Těm, kteří si myslí, že jsou tak jiní, až jsou si divní. A sami. Což si troufám říct, jsme občas tak trošku všichni.

A když jste si depresí procházel vy sám, narazil jste na nějaké autory (ať už české či světové literatury), kteří by vám pomáhali vaše psychické stavy zvládat?

Určitě. Moje vlastní četba byla dost možná stejně vlivná jako psaní. Ale nešlo o odbornou literaturu ani nějak extra depresivní. Ale řekněme existenciální ano. Takže společnost mi dělali třeba Remarque, Nietzsche, Herbert nebo Kafka. Ale bylo jich víc.

Jak na knihu reagovaly vaše děti / vaši blízcí? Jde přece jen o relativně intimní zpověď, která může být místy děsivá…

No... moje partnerka v jisté fázi se mnou knížku přestala sdílet, řešit, prožívat. A já jí rozumím. Byl to pro mě signál, že knížka by měla žít ve vlastním světě, koneckonců jsem ji proto takto udělal, aby se ode mě ten příběh mohl odpoutat, žít samostatně. Četla ji nejbližší rodina, přátelé. Cirka před rokem jsem právě mezi nejbližšími zjistil, že ty texty by mohly zajímat více lidí. A především cizích.

A když bychom mluvili o depresi jako takové, dokázal byste zpětně určit, co mohlo být jejím spouštěčem?

Já sám. Moje neschopnost sám se sebou žít, sám se poslouchat, naslouchat si, starat se o sebe.

Co byste poradil lidem, kteří si depresí teprve procházejí?

Jednu jedinou radu si dovolím při vší úctě vyslovit — neřešte to sami.

Kniha Neradost je dosti zajímavá svým experimentálním grafickým zpracováním. Jaký jste měl vliv na její provedení? Byl to váš nápad?

Ta kniha je můj autorský projekt. Někdy loni v zimě jsem zvažoval, jak s tím ven. Když jsem se rozhodl pro knihu, zvažoval jsem jít přes nakladatele nebo do toho jít sám. Zvolil jsem druhou cestu. Postavil jsem si pro knížku svoje vlastní mikro-nakladatelství, postavil jsem tým. Zpětně - jedno z mých nejlepších rozhodnutí za poslední roky! Toto bych sám už nezvládl. A tak mě moje šéfová Alena Bartková seznámila s grafickým designérem Jakubem Gruberem, který můj celkový záměr pochopil na první dobrou a celé to ještě zvedl o úroveň výš, než jsem doufal. Nemohl jsem si přát skvělejší partu kolem sebe.

Co pro vás představuje růžová barva? Spatřujete depresi právě v ní? Nebo má tvořit jakýsi umělecký paradox?

Baví mě ten paradox. Baví mě, jak jednoduše jen přes jedinou barvu se dá vyjádřit ta zažitost, strnulost vnímání. Veselá holčičí růžová v pařátech depresivního chlapa. A na Vánoce! Nemluvě o tom, že růžovou mám rád.

Součástí knihy je rovněž samostatná sada jednatřiceti pohlednic. Jak tato výtvarná příloha vznikala? A jak fungovala spolupráce s umělci? Vybíral jste si je sám?

Od začátku jsem měl pocit, že tomu něco chybí. Nějaké vizuálno. A byl jsem taky zvědav, co by vzniklo, kdyby někdo mohl začít nad texty dál tvořit. Vytipoval jsem si umělce sobě blízké i sobě sympatické a začal jsem je oslovovat. Měli volnou ruku a můj příslib, že cokoli pošlou, přijmu. A tak to taky dopadlo. Ilustracím jsem nakonec domyslel formu pohlednic, aby si každý mohl s knížkou dělat, co je mu libo. Text tak zůstal textem, ilustrace ilustrací. Zvlášť. Přitom dohromady.

Která z těchto přiložených pohlednic pro vás depresi ztvárňuje nejlépe?

Bavilo mě, jak (jak jsem doufal) každý z umělců téma uchopil úplně jinak. Někdo tam ten děs skutečně vložil. Někdo naopak před tím děsem spíše výtvarně utíkal. Snad se to povedlo a je to jako celek vyvážené. Já osobně si tu svoji depresi, ten svůj prožitek, dokážu teď asi nejlépe projektovat přes Vlkadech od Michaela Petruse. Ale dost se mi to mění.

OBRAZEK 2 VlkadechMichael Petrus: Vlkadech 1

Máte nějaké další literární plány?

Mám, vždycky jsem měl a obávám se, že vždycky mít budu. Literární, hudební, divadelní... Plánů mám na rozdávání. Ale Neradost je první můj skutečný projektil vyslaný k vám, ven. Takže do budoucna se nechám překvapit. To mě na mně ještě pořád baví, že se umím překvapit.

Děkujeme za rozhovor a těšíme se tedy na další projekt, ať už literární, hudební, divadelní či jiný.

Foto zdroj: Z archívu autora


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Robertem Vanem

200rozNarodil se na Slovensku, emigroval do Spojených států a po sametové revoluci se vrátil do Prahy. V komerční sféře patří k vyhledávaným módním a portrétním fotografům. Krom toho, jako jeden z mála, využívá ve své vlastní tvorbě techniku rozšířenou v 19. ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Marek Dusil: „Nic bych neměnil, všechno nějak plyne…“

dusil marek200Cítí se spíše folkařem, ale zároveň v sobě nechává probublávat spodní rockový proud. S formací Marek Dusil Blend chystá nové album a své písně nejraději předkládá v prostém akustickém hávu. Rád hraje pro vnímavé publikum. Br...


Literatura

Tomáš Zástěra se ukázal jako dobrý vypravěč

opoustim ostrov200V nakladatelství Ikar (Euromedia Group) vyšla kniha moderátora Tomáše Zástěry, kterého hodně lidí poznalo díky jeho účasti v pořadu Survivor.

 

...

Divadlo

Koulí za světový mír

Koule TomicováPolických hesel a deklamací na téma budování světového míru jsme si kdysi užívali po plných doušcích. Mezi oblíbená patřila i ta, jež zviditelňovala úspěchy československých sportovců. Co už ale nezmiňovala, byla cena, kterou bylo za úspěc...

Film

Teroristka sice chce zabít Martina Hoffmana, ale přesto vás pobaví

Teroristka 1

Hned na začátku dubna přichází do kin nový český film Teroristka s Ivou Janžurovou a Martinem Hoffmanem v hlavních rolích. Stojí tato komedie s poučnou zápletkou za návštěvu kina?

...