Lucas Cranach starší byl umělcem všestranného talentu, jehož výtvarné dílo nalezlo ve své době nebývalou odezvu a zasáhlo i do Čech prostřednictvím jeho žáků a následovníků.
Jeho malířská dílna tvořila pro dvůr saských kurfiřtů malby a stála u zrodu programově protestantských vyobrazení přinášejících širokému publiku myšlenky reformátora Martina Luthera Kniha sleduje dílo tohoto umělce v širších souvislostech – zejména ve vztahu k českému prostředí; detailně seznamuje čtenáře s odrazem jeho umění v malířství českých zemí v době přechodu mezi gotikou a renesancí. K názornosti výkladu přispívá množství barevných reprodukcí a srovnání. Z obsahu knihy: Přístupy k dílu Lucase Cranacha st.; Osobnost a dílo slavného malíře a ohlas jeho díla v Čechách a na Moravě. Kniha je bohatě ilustrovaná; nechybí ani anglické resumé.
Krátce o autorce
Magdaléna Nespěšná Hamsíková studovala v letech 1999–2004 dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2006–2007 působila jako asistentka na Ústavu dějin křesťanského umění na Katolické teologické fakultě UK v Praze. Od 2007 se tam věnovala pedagogické činnosti a v letech 2009-2012 působila jako externí lektorka v Národní galerii v Praze, Sbírka středověkého umění v Anežském klášteře v Praze. Hlavní oblastí vědeckého zájmu je evropské malířství, sochařství a architektura středověku a novověku. Magdaléna Nespěšná Hamsíková, Lucas Cranach a malířství v českých zemích (1500 – 1550) 320 stran, více než 270 ilustrací, vázaná s přebalem, vydání červen 2016.
Knihu vydalo Nakladatelství Lidové noviny pro Univerzitu Karlovu v Praze, Katolická teologická fakulta, Ústav dějin křesťanského umění.
hodnocení: 95 %.
< Předchozí | Další > |
---|