„Dobré nemůže začít, dokud neskončí to špatné.“ To je hlavní myšlenkou nové knihy psychologa Dr. Henryho Clouda, který se zabývá ve své praxi především koučováním a rozvojem osobnosti. Vysvětluje, proč se máme něčeho vzdát, abychom získali něco nového a lepšího.
V lidské povaze je spíš naprogramováno to, že věci sbíráme a hromadíme, než abychom třídili a zbavovali se zbytečného. Raději si pořídíme nový úložný prostor, než abychom se vrhli do velkého úklidu. Ale to neplatí pouze o věcech, platí to i ve vztahové rovině. Někdy je prostě nutné říct někomu sbohem, protože vás dlouhodobě táhne ke dnu.
Kdo se chce změnit a zařídit si nový život, najde si už způsob, jak na to, kdo nechce, vždy objeví nějakou výmluvu, proč to zase nejde. Ale Henry Cloud vzkazuje - něco se musí ukončit, něčemu můžeme dát druhou šanci, ale ne už třetí a dvacátou a je třeba se to naučit rozlišovat a jeho kniha vám v tom může velmi pomoct.
Když se podíváme na pracovní rovinu, spousta lidí má práci, která je už dávno nenaplňuje a netěší a cítí jen nechuť a každé ráno strašlivou nervozitu, ale nenapadne je udělat ten zásadní krok své zaměstnání opustit a změnit – vždy je tu nějaká budoucí nejistota, která člověka od změny odradí. Rozhodně je ale důležité si uvědomit, že špatné pocity a nervozita nemají být životním standardem. Risk je přece zisk. A milovat svou práci, vzhledem k tomu, kolik času v ní trávíme, je přece daleko zábavnější a uspokojující.
Henry Cloud ve své knize uvádí spoustu příkladů ze své praxe. Často radí vysoce postaveným manažerům, jak naložit se směřováním jejich firmy, i jak se postavit k zaměstnancům, kteří neplní dobře své úkoly. Mnoho zaměstnavatelů nechce nikoho vyhodit, protože jsou citliví a bojí se, co se s člověkem stane, kdyby padlo finální rozhodnutí o jeho propuštění, ale takový podnik se neposune nikdy dál, protože se pořád bude motat v kruhu. Je dobré si uvědomit, že propuštěním dáváte dotyčnému možnost přehodnotit jeho život a postoje a on možná i přijde na to, že původní profese nebyla pro něj ta pravá a že by byl daleko úspěšnější na jiném poli.
Pro mě zásadní kapitolou knihy Nevyhnutelná ukončení byla ta, která se zabývala komunikací. Autor v tomto případě lidi dělí na moudré, hloupé a zlé lidi a věřte, že nejde o intelekt. Jde jen o způsob, jakým lidé komunikují a jakým způsobem jim máte dát zpětnou vazbu. Zatímco moudří lidé sami vyžadují zpětnou vazbu a snaží se z ní, co nejvíce poučit, s hloupými a zlými lidmi jen tak nic nepořídíte. Hloupým musíte dát najevo jasné důsledky nesplnění požadované věci a těm zlým musíte skoro vyhrožovat žalobami, aby to s nimi „pohnulo“.
Až na poměrně častý výskyt překlepů, je kniha skvělým odrazovým můstek pro ty, kteří už delší dobu cítí, že je něco špatně. Věřím, že spousta z nás si v ní najde to své a je třeba mít na mysli, že bez akce se neobjeví ta správná reakce.
Nevyhnutelná ukončení - O zaměstnancích, firmách a vztazích, jichž se musíme vzdát, abychom se pohnuli vpřed/Changes that heal
Autor: Henry Cloud
Žánr: psychologie – rozvoj osobnosti
Nakladatelství: ANAG
Rok vydání: 2015
Počet stran: 216
Hodnocení: 78 %
Zdroj foto: www.anag.cz
www.anag.cz
< Předchozí | Další > |
---|