Vyrazte se pobavit (a poučit) do Techmania Science Centre

Vyrazte se pobavit (a poučit) do Techmania Science Centre

Tisk

techmania 200Plzeň, v letošním roce Evropské hlavní město kultury, přináší nejen umělecké zážitky, ale v Techmania Science Centru dokáže pobavit vědou. Kromě dílen a laboratoří na vás čeká interaktivní expozice, 3D planetárium a originál Entropy Davida Černého.


V moderním komplexu je vytvořena interaktivní expozice rozdělená do různých témat. Já jsem si prakticky vyzkoušela některé z nich. Část expozice Vodní svět seznamuje zájemce s koloběhem vody, ale i fungováním výdobytků moderní doby, které pracují díky vodě. Expozice Člověk a zvíře ukazuje rozdíly mezi jmenovanými. Prakticky si můžete vyzkoušet třeba sluch, kdy hledáte v přírodních zvucích cvrčka nebo i tím, že vyzkoušíte různé frekvence hlasitosti a porovnáte se s kolegy ze zvířecí říše. Můžete ale i nacvičit lehký dopad jako kočky a spoustu dalšího. Pro filmové znalce a nadšence je tu Filmohraní, kde si můžete vyzkoušet techniku klíčování, pohrát si s perspektivou nebo zpomaleným obrazem anebo si prostě sednout do židličky s nápisem „director“ a všechny kolem řídit.

techmania 1

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, Techmania Science Centre je místem, kde najdete originál uměleckého díla Davida Černého Entropa, které vzbudilo velkou vlnu ohlasu, mnohdy negativního. Umělec pracuje s dlouhodobými stereotypy, které o evropských zemích panují.



Ve vedlejší budově je vybudováno 3D planetárium, ve kterém můžete zhlédnout několik filmů na kulové ploše. Já jsem měla možnost vidět krátký film Jsme vetřelci!, který seznamuje diváky s různými pohledy na to, zda my lidé jsme ve vesmíru sami či ne a jak by mohla případná interakce probíhat, nebo zda na jiných planetách jsou vůbec podmínky k tomu, aby na nich mohl vzniknout život.


Kromě sálu 3D planetária je v budově i menší sál s názvem Science on a Sphere, kde se na kulové ploše o průměru 1,7 m promítají data od amerického Národního úřadu pro výzkum atmosféry a oceánů (NOAA) a můžete si prohlížet třeba to, jak vypadá planeta Země v noci, nebo jak proudí mořské proudy, které ovlivňují klima.


techmania 2


V expozici 3D planetária uvidíte zmenšeniny vybraných vesmírných raket, vyzkoušíte si řídit vozítko na Marsu a můžete simulovat i rychlost (nebo spíš super pomalost) přenosu informací ze Země na Mars. Velkým lákadlem je určitě i gyroskop, na kterém si můžete vyzkoušet, jak trénují astronauti orientaci.


Techmania Science Centre ale nabízí spoustu dalších atrakcí a doporučuji si na návštěvu vyhradit alespoň tři hodiny, abyste si vše mohli v klidu vyzkoušet a pokud si nebudete vědět rady, jsou tu připraveni velmi přátelští zaměstnanci, kteří vám s radostí pomohou. Návštěvu si užijí jak děti, tak i dospělí.


Foto: autorka


www.techmania.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

9. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

9 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Plyšový medvídek nezklame aneb i celebrity mají medvídky

medvidciNa výstavách medvídků mnohá srdce malých i velkých návštěvníků buší o poznání rychleji. Ukazuje se, že i v době počítačů děti milují panenky a medvídky. Ani sebedůmyslnější elektronické hračky dosud nedokázaly medvídky z dětských pokojíčků vytlačit. Pro...

Z archivu...


Literatura

Uzdravujte se pomocí tajných zbraní přírody

antibio200Nakladatelství Noxi dělá velmi užitečnou práci. V rámci série tématiky spojené s naším zdravím vydalo další knížku, tentokrát věnovanou rostlinným antibiotikům. Ani tentokrát se neodchýlilo od vysoce nastavené laťky a umožnilo čtenářům doplnit si...

Divadlo

Novým rektorem JAMU bude MgA. Petr Michálek

jamu michalek 200Novým rektorem Janáčkovy akademie múzických umění byl při dnešním zasedání zdejšího akademického senátu zvolený Mg.A. Petr Michálek, který se této vrcholné akademické funkce ujme počátkem února 2022.

...

Film

Boj o Řím: návrat historického velkofilmu

boj o rimHistorické velkofilmy prožívaly svůj zenit v 50. letech, avšak v půli 60. let jsou již diváci těmito kolosálními produkcemi přesyceni. Smrtelnou ránu žánru zasahují především dva filmy, Kleopatra J. L. Mankiewicze, které utržila v ...