Legendy: Prokleté knihovny

Legendy: Prokleté knihovny

Tisk

proklete knihovny perexKnihovna nemusí být pouze místem, v němž jsou uloženy knihy, na něž pomalu usedá prach a o něž pečuje bělovousý knihovník, ale i místem, v němž se skrývá tisíce světů a v němž  může jít i o život, o čemž se přesvědčili hrdinové několika fantastických povídek mamutího sborníku Legendy: Prokleté knihovny, který sestavil Michael Bronec a vydalo nakladatelství Straky na vrbě.

 

 

Mamutí sborník fantastických povídek obsahuje celkem dvacet povídek od 18 autorů, úvodní slovo Prokleté knihovny? od Jana Kantůrka, nepřekonatelného překladatele knih Terryho Pratchetta, a esej o knihovnách, knihách a knihovnících Oceán příběhů, galaxie informací, jejíž autorkou je osoba nejpovolanější  - knihovnice a spisovatelka Františka Vrbenská.

Nakladatel a editor Michael Bronec po úspěšném sborníku Legendy: Draci (2010) opět povolal své osvědčené autory, z nichž jich dvanáct prošlo jím pořádanou literární soutěží Žoldnéři fantazie (dříve známé pod názvem O železnou rukavici lorda Trollslayera) jako soutěžící a pět autorů jako její hodnotitelé a z nichž  téměř všichni (kromě čtyř) mají na svém kontě minimálně jednu knihu.

Mnozí autoři zasadili děje svých povídek do svých již vytvořených a použitých světů (Martin D. Antonín, Dana Rusková, Jan Žlebek, Míla Linc), někteří vymysleli světy nové. Někdo zaexperimentoval, jiní se drží své osvědčené tvůrčí linie. Nalezneme zde mikropovídku i skoro 130 stran dlouhou novelu. Téma „knihovny“ vyvolalo smršť fantastickýh subžánrů. Sborník obsahuje povídky humoristické, historické, epické, poetické i hororové.  Každý z autorů pojal téma knih a knihoven po svém, někdo ho má jako nosné a jiný jako vedlejší. Aktéry povídek jsou nejen lidé, ale i elfové, upíři, trpaslíci či trollové.

Jak nález starověké hliněné destičky s textem zaznamenaným klínovým písmem může přivodit zkázu moderní počítačové civilizace a navrátit ji do století páry, líčí Daniel Tučka ve své steampunkové povídce Hex libris. Pátrání bývalého prvorepublikového četníka po tajemné knize, která přináší smrt, s retrospektivními návraty do roku 1938 a období protektorátu popisuje Tomáš Bandžuch, věrný historické fantasy, v povídce Andělíčkářka, v níž mj. odhaluje i pravou příčinu železničního neštěstí u Stéblové. Hororovou povídku Knihovník plnou hlášek (odkazujících na popkulturu) a nechutných detailů (jako jsou např. vysušené  mumie nebo červi) o vraždícím knihovníkovi, který ve svém bibliobuse křižuje opuštěné venkovské silnice, spáchal Jiří Pavlovský. Hororové vyznění má i povídka Leonarda Medka Svazek číslo 25, v níž zaměstnanec antikvariátu při třídění knihovny z pozůstalosti starého podivína zjistí, jak nebezpečný může být Alois Jirásek a jeho dílo. Leonard Medek nezapřel svou lásku ke starým knihám a k české literatuře a svou práci obohatil i  různými zajímavostmi ze světa literatury. Věrný žánru fantasy zůstal v druhé nejdelší novele Kronikář Martin D. Antonín, který si stejně jako ve svém úspěšném humoristicky laděném románu Křivé ostří za hlavní hrdiny opět zvolil trpaslíky. Nejdelší prací, která čítá 130 stran, je novela Jana Žlebka Popel, nebo prach, jejíž hrdinou je bibliomant a člen Řádu pastýřů knih jménem Lišák, který pracuje v oddělení zvaném Department nenapsaných knih, jehož úkolem je vydávat se do Jam, kde se z jiných dimenzí zhmotňují dosud nenapsané a hlavně nebezpečné knihy. Nyní se očekává porod nejnebezpečnější knihy zvané Technonomicon - bible technomantů. Lišák musí se svým týmem získat knihu jako první a přinést ji do bezpečí Knihovny. Jan Žlebek líčí nejen postapokalyptický svět, v němž největší zlo představují technomanti, kteří z lidí dělají otrocké loutky, ale i pochyby hlavního hrdiny o smysluplnosti instituce, jejímž je členem.

Žádná povídka není podprůměrná či vysloveně špatná. Naopak - Legendy: Prokleté knihovny přinášejí minimálně  pět vysoce nadprůměrných děl, která budou jistě aspirovat na Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu, stejně jako celý sborník. 

Legendy: Prokleté knihovny

proklete knihovny

Editor: Michael Bronec
Autoři: Martin D. Antonín, Sidha Apollyon, Tomáš Bandžuch, Jan Dobiáš, Stáňa Kučová, Míla Linc, Lucie Lukačovičová, Leonard Medek, Ludmila Müllerová, Jiří Pavlovský, Michaela Portychová, Jan Pohunek, Jana Rečková, Vlado Ríša, Jidřich Rohlík, Dana Rusková, Daniel Tučka, Jan Žlebek
Ilustrace: Zdeňka K. Lukovská, obálka Jana Šouflová
Žánr: fantasy
Vydáno: 2013
Stran: 956
Vydalo nakladatelství: Straky na vrbě
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: www.straky.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Plážové tempo Stanislav Rudolf nezná

200 rudolfLetošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí pod...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Ať vaše angličtina září!

Let Your English 2D-200Když se pokusíte převést výše uvedený titulek do angličtiny, může se vám snadno stát, že vám vyjde LET YOUR ENGLISH SEPTEMBER, jako se to povedlo Bronislavu Sobotkovi. On tento výsledek ovšem použil pro přiblížení obsahu své ...


Literatura

Muž bez ženy není člověk

 

muz bez zeny 200Tento lákavý název nese útlá kniha oceňovaného autora Pavla Brycze a vydalo ji nakladatelství Mladá fronta. Hlavním tématem jsou dle očekávání vztahy, ale nudit byste se neměli.

...

Divadlo

Vydejme se s Hurvínkem mezi osly

hurvinek mezi osly 200Děti mají docela dlouhé vánoční prázdniny, během kterých asi moc na školu myslet nebudou. Některé z nich si, stejně jako Hurvínek, možná říkají: „Škola???!!! Brrrr!!!“ Ale co se s nimi zajít podívat do div...

Film

Japonský režisér Kaneto Šindó slaví rovnou stovku

altNenalezneme na světě mnoho režisérů, kteří by i ve stu letech stále natáčeli. Kromě čilého Portugalce Manoela de Oliveiry, jenž navzdory 104 rokům má rozpracovány hned dva projekty, je to světoznámý japonský filmař Kaneto Šindó - v jap...