Legendy: Prokleté knihovny

Legendy: Prokleté knihovny

Tisk

proklete knihovny perexKnihovna nemusí být pouze místem, v němž jsou uloženy knihy, na něž pomalu usedá prach a o něž pečuje bělovousý knihovník, ale i místem, v němž se skrývá tisíce světů a v němž  může jít i o život, o čemž se přesvědčili hrdinové několika fantastických povídek mamutího sborníku Legendy: Prokleté knihovny, který sestavil Michael Bronec a vydalo nakladatelství Straky na vrbě.

 

 

Mamutí sborník fantastických povídek obsahuje celkem dvacet povídek od 18 autorů, úvodní slovo Prokleté knihovny? od Jana Kantůrka, nepřekonatelného překladatele knih Terryho Pratchetta, a esej o knihovnách, knihách a knihovnících Oceán příběhů, galaxie informací, jejíž autorkou je osoba nejpovolanější  - knihovnice a spisovatelka Františka Vrbenská.

Nakladatel a editor Michael Bronec po úspěšném sborníku Legendy: Draci (2010) opět povolal své osvědčené autory, z nichž jich dvanáct prošlo jím pořádanou literární soutěží Žoldnéři fantazie (dříve známé pod názvem O železnou rukavici lorda Trollslayera) jako soutěžící a pět autorů jako její hodnotitelé a z nichž  téměř všichni (kromě čtyř) mají na svém kontě minimálně jednu knihu.

Mnozí autoři zasadili děje svých povídek do svých již vytvořených a použitých světů (Martin D. Antonín, Dana Rusková, Jan Žlebek, Míla Linc), někteří vymysleli světy nové. Někdo zaexperimentoval, jiní se drží své osvědčené tvůrčí linie. Nalezneme zde mikropovídku i skoro 130 stran dlouhou novelu. Téma „knihovny“ vyvolalo smršť fantastickýh subžánrů. Sborník obsahuje povídky humoristické, historické, epické, poetické i hororové.  Každý z autorů pojal téma knih a knihoven po svém, někdo ho má jako nosné a jiný jako vedlejší. Aktéry povídek jsou nejen lidé, ale i elfové, upíři, trpaslíci či trollové.

Jak nález starověké hliněné destičky s textem zaznamenaným klínovým písmem může přivodit zkázu moderní počítačové civilizace a navrátit ji do století páry, líčí Daniel Tučka ve své steampunkové povídce Hex libris. Pátrání bývalého prvorepublikového četníka po tajemné knize, která přináší smrt, s retrospektivními návraty do roku 1938 a období protektorátu popisuje Tomáš Bandžuch, věrný historické fantasy, v povídce Andělíčkářka, v níž mj. odhaluje i pravou příčinu železničního neštěstí u Stéblové. Hororovou povídku Knihovník plnou hlášek (odkazujících na popkulturu) a nechutných detailů (jako jsou např. vysušené  mumie nebo červi) o vraždícím knihovníkovi, který ve svém bibliobuse křižuje opuštěné venkovské silnice, spáchal Jiří Pavlovský. Hororové vyznění má i povídka Leonarda Medka Svazek číslo 25, v níž zaměstnanec antikvariátu při třídění knihovny z pozůstalosti starého podivína zjistí, jak nebezpečný může být Alois Jirásek a jeho dílo. Leonard Medek nezapřel svou lásku ke starým knihám a k české literatuře a svou práci obohatil i  různými zajímavostmi ze světa literatury. Věrný žánru fantasy zůstal v druhé nejdelší novele Kronikář Martin D. Antonín, který si stejně jako ve svém úspěšném humoristicky laděném románu Křivé ostří za hlavní hrdiny opět zvolil trpaslíky. Nejdelší prací, která čítá 130 stran, je novela Jana Žlebka Popel, nebo prach, jejíž hrdinou je bibliomant a člen Řádu pastýřů knih jménem Lišák, který pracuje v oddělení zvaném Department nenapsaných knih, jehož úkolem je vydávat se do Jam, kde se z jiných dimenzí zhmotňují dosud nenapsané a hlavně nebezpečné knihy. Nyní se očekává porod nejnebezpečnější knihy zvané Technonomicon - bible technomantů. Lišák musí se svým týmem získat knihu jako první a přinést ji do bezpečí Knihovny. Jan Žlebek líčí nejen postapokalyptický svět, v němž největší zlo představují technomanti, kteří z lidí dělají otrocké loutky, ale i pochyby hlavního hrdiny o smysluplnosti instituce, jejímž je členem.

Žádná povídka není podprůměrná či vysloveně špatná. Naopak - Legendy: Prokleté knihovny přinášejí minimálně  pět vysoce nadprůměrných děl, která budou jistě aspirovat na Ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu, stejně jako celý sborník. 

Legendy: Prokleté knihovny

proklete knihovny

Editor: Michael Bronec
Autoři: Martin D. Antonín, Sidha Apollyon, Tomáš Bandžuch, Jan Dobiáš, Stáňa Kučová, Míla Linc, Lucie Lukačovičová, Leonard Medek, Ludmila Müllerová, Jiří Pavlovský, Michaela Portychová, Jan Pohunek, Jana Rečková, Vlado Ríša, Jidřich Rohlík, Dana Rusková, Daniel Tučka, Jan Žlebek
Ilustrace: Zdeňka K. Lukovská, obálka Jana Šouflová
Žánr: fantasy
Vydáno: 2013
Stran: 956
Vydalo nakladatelství: Straky na vrbě
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: www.straky.cz


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Uvědomit si ty správné hodnoty

Rozhovor LUCIE NOZIZWE 200Koncert míru - pod tímto názvem proběhne 30. září v Praze v Lucerna Music baru koncert , na kterém vystoupí Zululand Gospel Choir a česká zpěvačka, která přináší na českou hudební scénu rytmy Afriky, Lucie Nozizwe. Pán...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Mlha nad Shadow Sands

mlha nad shadow sands200Nakladatelství Cosmopolis vydalo v listopadu 2020 knihu Mlha nad Shadow Sands, druhý díl detektivní série Kate Marshallová, od Roberta Bryndzy. A tato krimi rozhodně stojí za přečtení, donutí vás hltat stránky!


Literatura

Nestárnoucí prostorová leporela Vojtěcha Kubašty

snehurkaperex01Nestárnoucí pohádky, nestárnoucí prostorová úprava, to jsou pohádky slavného českého výtvarníka Vojtěcha Kubašty. Jako malé dítě jsem tyhle pohádky měla moc ráda a kdykoliv mě skolila nějaká nemoc, strávila jsem s ni...

Divadlo

Drama O myších a lidech se zažere hluboko pod kůži

o mysich a lidech200V sobotu 20. dubna 2013 opanovala zlínské Městské divadlo atmosféra o trochu svátečnější než v jiné soboty. V ten den se konala již čtvrtá letošní premiéra. Poprvé tak diváci měli možnost zhlédnou psychologické drama z pera

Film

Karlovy Vary: lze odmítnout pozvání na slavnost?

KVIFFlogo1Na letošním karlovarském filmovém festivalu bude uvedena řada digitálně restaurovaných filmů, mezi nimi i české podobenství Jana Němce O SLAVNOSTI A HOSTECH. Diváky naprosto přehlížený, ovšem odbornou veřejnosti velebený snímek, v němž se nacházely ...