Dánský thriller roku: Chlapec v kufru
Banner

Dánský thriller roku: Chlapec v kufru

Tisk

chlapec v kufru uperexChlapec v kufru je dánský thriller od dvou autorek Lene Kaaberbalové a Agnete Friisové, který byl přeložený do 27 jazyků. Jeho úspěchu se člověk nemusí divit, příběh chytne a nepustí. 

 

 

První, co vás na knize upoutá, je rozhodně její obálka. Ta se nakladatelství opravdu povedla, protože jednoduchou grafikou dokázali nastínit atmosféru celé knihy. Vyděšené zelené oči krásného malého chlapce, visačka kufru a kousek kufru samotného, to vše na černém podkladu. Agresivní, něžné i tajemné. Vše dokonale plní účel obálky – zaujmout a přijmout ke čtení. 

Když člověk začíná číst, z názvu i obálky tuší, o co půjde. Musí ale dávat pozor a soustředit se, protože v úvodu je v krátkých kapitolách naservírována spousta dějství a hlavně postav, které zde ještě nedávají velký smysl. Než se pořádně stihne zorientovat, dochází ke hlavní zápletce – únosu tříletého chlapce Mikase, který se od maminky z pískoviště najednou octne v kufru v nádražním boxu. Kola příběhu se pořádně roztočí a vy hltáte každou hlásku, slovo, kapitolu, abyste se co nejdříve dozvěděli, jak to celé dopadne. 

Kniha je členěna do kapitol, přičemž se zde střídají osudy různých postav. To velmi napomáhá napětí a čtivosti. Co se týče stylu, velmi často pracuje s přímou řečí a jednoduchými větami. Také se zde nachází hodně popisů, které však nejsou nudné a skvěle dokreslují hlavní příběh. Bravurně zpracovány jsou i charaktery postav, díky kterým si vše můžeme představit a vcítit se do dané situace. Věřím, že nejedna máma právě kvůli tomu při čtení zkropila stránky slzami. 

Karin zvedla oči. Měla v nich výraz, který Nina nedokázala přesně identifikovat. Bylo v něm něco zarputilého a svým způsobem odhodlaného.  „Musíš za mě něco vyzvednout,“ řekla a položila na stůl malé umělohmotné kolečko. Žeton s číslem, takový, co se používá do skříněk v úschovnách na veřejných místech. Nině to začínalo být nepříjemné.  „Nebuď, prosím tě, tak příšerně tajemná. Co mám vyzvednout?“  Karin zaváhala.  „Kufr,“ odpověděla konečně. „Ze skříňky na zavazadla na hlavním nádraží. Rozhodně ho neotvírej dřív, než odtamtud odejdeš. Ale musíš to provést rychle.“  „Zatraceně, Karin, zní to, jako by v něm byl kokain nebo tak něco.“  Karin zavrtěla hlavou.  „Ne, to ne. Je to…“ větu už nedokončila a Nina si všimla, jak se pokouší v sobě potlačit paniku. „Tohle nebylo domluvené,“ řekla nervózním hlasem. „Nemůžu. Nedokážu to udělat, ale ty ano. Ty si poradíš.“  Karin se náhle zvedla, jako by chtěla odejít. Žeton ležel na stole mezi nimi. Bílými číslicemi na tom černém umělohmotném kolečku stálo 37-43.  „Ty přece tak ráda zachraňuješ lidi, ne?“ řekla Karin s jistou hořkostí v hlase. „Teď máš příležitost. Ale musíš si pospíšit.“  „Kam jdeš?“  „Jdu domů a dám výpověď,“ odpověděla Karin stroze. „A pak někam odjedu.“ 

Chlapec v kufru

chlapec v kufru

Autor: Lene Kaaberbølová a Agnete Friisová 
Překlad: Lenka Drugová
Žánr: thriller
Nakladatelství: Euromedia Group – Knižní klub
Rok vydání: 2013 
Počet stran: 288
Hodnocení: 87 %

www.martinus.cz


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

IZRAELSKÁ CHOREOGRAFKA, TANEČNICE A ZPĚVAČKA SMADAR EMOR POVEDE DÍLNU PRO VEŘEJNOST VE SLAVONICÍCH – BUDEME OBJEVOVAT MELODICKÉ TĚLO

Smadar 200Dnešní hektická doba nás nutí zapomínat na přirozené potřeby jak např. vyjádřit radost a smutek. Během tradiční týdenní dílny Hlasohledu v malebných Slavonicích, určené jak pro...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Z archivu...

Čtěte také...

Nicole Daedone: Orgasmická meditace

Orgasmicka meditace200Peprné jen na první pohled! Vůbec se téhle knížky, která vypadá na první pohled jako barvami protkaný sladký bonbonek, nebojte. Skrze tuto knihu  se  nejen dozvíte něco nového o této intimní partnerské oblasti, ale také pocho...


Divadlo

Putování za zaniklým divadlem

Divadla 200V  tematické edici Zmizelá Praha právě teď vydává nakladatelství Paseka ve spolupráci s Národním muzeem (jeho Divadelním oddělením) práci teatroložky Olgy Vlčkové (*1976) s názvem Divadlo a divadelní scény.

...

Film

Rytmy + pohyb + světlo = futurismus

rytmy perexNakladatelství Arbor vitae nabídlo již několik mimořádných publikací, hodnotných jak textově, tak přetiskem mnohdy unikátního obrazového doprovodu. Týkají se jak jednotlivých osobností (Jan Švankmajer, Jiří Brdečka), tak uměleckých směrů, napříkl...