Rozsudek smrti v prostředí bezdomovců, narkomanů i pravicových extremistů

Rozsudek smrti v prostředí bezdomovců, narkomanů i pravicových extremistů

Tisk

Rozsudek smrti 100Máte rádi detektivky z českého prostředí a nebojíte se trochu drsnější zápletky? Potom si určitě nenechte ujít Rozsudek smrti od Davida Urbana. Po mnoha spíše kratších textech přichází s plnohodnotným románem, který vám vezme dech.

Jarda Horák je zapálený městský policista, pro kterého je jeho práce stále ještě posláním. Šťastný je ovšem i ve svém osobním životě. Má přítelkyni, čekají miminko a prakticky nic mu tedy nechybí. V práci je zapálený, ale zároveň i trochu lidumil. Zejména lidem na okraji společnosti rád dává druhé šance, i když se mu za to kolegové někdy posmívají. Jednoho dne je přivolán k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. Pachatele sice dopadnou, zároveň se ovšem tento moment stává prvním bodem na jeho cestě k nešťastnému konci.

Sympatický hrdina v temném prostředí

Jak zmiňujeme v úvodu knihy, David Urban se prozatím věnoval především povídkám. Nyní se ovšem rozhodl napsat více než 400 stránek dlouhou detektivku (nebo chcete-li krimi), v níž rozvíjí hodně temnou a spletitou zápletku. Na začátku přitom všechno vypadá vlastně docela nevinně. Sledujeme práci policistů na případu rvačky narkomanů a zároveň se o nich něco málo dozvídáme. Zejména o zmíněném Jardovi Horákovi. To je vlastně docela sympatický chlápek. Na první pohled kladný hrdina, slušňák, který byl pro práci policisty snad stvořen.

Postupem času se ovšem začíná hlavní dějová linka dostávat do zcela jiných rovin, výrazně potemňuje a mění zejména život ústřední postavy. Jeden okamžik obrátí jeho život vzhůru nohama a poté přichází řada nečekaných událostí.

Detailní vyšetřování díky práci autora

Tvůrce tohoto románu pracuje více než polovinu svého života u kriminálky. Tento fakt využívá i ve své spisovatelské kariéře. V jeho vyprávění najdete řadu detailů z vyšetřování, které by třeba jiný autor nepoužil. Celá práce policistů tak působí daleko realističtěji, až máte chvílemi pocit, že si čtete o opravdovém případu.

Navíc je zápletka plná nejrůznějších zvratů, dramatických chvílek a později i poměrně velké porce násilí. Přibude hodně mrtvol, a nakonec je to vlastně hodně drsná knížka. Napomáhá tomu i prostředí, v němž se odehrává. Setkáte se s mnoha bezdomovci, narkomany i pravicovými extremisty a rasisty.

Dějově všechno šlape, jak má, a čtení mě bavilo čím dál víc. Je tu sice hodně postav, ale při troše pozornosti se v nich rozhodně neztratíte. Občas se budete muset myšlenkami vrátit v čase a zavzpomínat na děj předcházející, ale nakonec si všechny souvislosti určitě dáte dohromady.

Skvělý román, ale…

Přestože se mi tahle detektivka opravdu hodně líbila, musím zmínit i jeden negativní postřeh. Při čtení objevíte několik věcí, které nejsou tak úplně logické. Hlavnímu hrdinovi se třeba stane událost, kterou by každý okamžitě řešil, on ji ovšem nechá vyšumět. K pachateli vedou docela jasné indicie, policisté jsou ovšem v tu chvíli až překvapivě naivní. Pochopil jsem, že je to všechno takto napsáno kvůli tomu, aby se mohl celý děj patřičně natahovat. Někomu to ovšem může zkazit požitek z jinak úžasné knihy.

V konečném hodnocení ovšem musím Rozsudek smrti hodnotit opravdu kladně. David Urban využívá své policejní praxe, přenáší ji do svých knih a díky tomu se vlastně stává tak trochu českým Dominikem Dánem. Troufal bych si dokonce tvrdit, že se v rámci detektivní žánru na domácí půdě řadí k tomu nejlepšímu. Jsem opravdu hodně zvědavý, do jakých hlubin temnoty duše nás zavede příště. 

Rozsudek 450

Rozsudek smrti

Autor: David Urban

Žánr: Detektivka, krimi

Vydal: Kalibr, 2021

Počet stran: 424

ISBN: 978-80-242-7631-1

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/537776-rozsudek-smrti


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Martina Boučková umí psát skvělé pasti na čtenáře

martina bouckova200Známe se několik let. Máme za sebou spolupráci při propagaci knížek, dobře vím o její vášni pro psaní. Skvěle fabuluje a je mistrem dialogů. Na začátku vydala texty pro děti, dnes se posunula o stupínek výš a vycházejí jí i knížky...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Stařec, který se rozhodl změnit běh dějin

tajna kniha 200Letošní rok díky sedmdesátému výročí ukončení druhé světové války zásobuje knižní trh knihami vzpomínek, autobiografiemi, historickou literaturou faktu, ale ani prozaici nejsou pozadu. Dnes vám představíme prvotinu Tajná kniha francouzskéh...


Literatura

Tajemné Jumaroro

jumaroro lauerovaKombinace napětí, exotiky a mystiky vás bude provázet na cestě do amazonského pralesa, kam se vydáte společně s Karolínou, pátrající po příteli Lukášovi. Ten se nevrátil z dovolené v Brazílii a ačkoliv se rodina utěšuje myšlenkou, ...

Divadlo

Tři muži v nesnázích

altBranické divadlo uvedlo ve čtvrtek 3. května premiéru komedie Tři muži v nesnázích. Typická divadelní fraška, plná zvratů, humoru a neuvěřitelných náhod je „nudolapkou“ s výborným hereckým obsazením a perfektní prací ...

Film

Chcete nahlédnout pod pokličku filmařiny?

FAMU 200V nakladatelství AMU vycházejí také knihy, které (nejen začínajícím) filmařům vysvětlují teorii, ale hlavně se obracejí k praktickým záležitostem - třeba k tomu, jak psát scénáře nebo jak nakládat se zvukem. Snadno pochopíme, že základy řemesla se lze na...