Rozsudek smrti v prostředí bezdomovců, narkomanů i pravicových extremistů
Kultura21.cz

Rozsudek smrti v prostředí bezdomovců, narkomanů i pravicových extremistů

Rozsudek smrti 100Máte rádi detektivky z českého prostředí a nebojíte se trochu drsnější zápletky? Potom si určitě nenechte ujít Rozsudek smrti od Davida Urbana. Po mnoha spíše kratších textech přichází s plnohodnotným románem, který vám vezme dech.

Jarda Horák je zapálený městský policista, pro kterého je jeho práce stále ještě posláním. Šťastný je ovšem i ve svém osobním životě. Má přítelkyni, čekají miminko a prakticky nic mu tedy nechybí. V práci je zapálený, ale zároveň i trochu lidumil. Zejména lidem na okraji společnosti rád dává druhé šance, i když se mu za to kolegové někdy posmívají. Jednoho dne je přivolán k potyčce bezdomovců a narkomanů na kraji města, která skončí brutálním znásilněním a vraždou. Pachatele sice dopadnou, zároveň se ovšem tento moment stává prvním bodem na jeho cestě k nešťastnému konci.

Sympatický hrdina v temném prostředí

Jak zmiňujeme v úvodu knihy, David Urban se prozatím věnoval především povídkám. Nyní se ovšem rozhodl napsat více než 400 stránek dlouhou detektivku (nebo chcete-li krimi), v níž rozvíjí hodně temnou a spletitou zápletku. Na začátku přitom všechno vypadá vlastně docela nevinně. Sledujeme práci policistů na případu rvačky narkomanů a zároveň se o nich něco málo dozvídáme. Zejména o zmíněném Jardovi Horákovi. To je vlastně docela sympatický chlápek. Na první pohled kladný hrdina, slušňák, který byl pro práci policisty snad stvořen.

Postupem času se ovšem začíná hlavní dějová linka dostávat do zcela jiných rovin, výrazně potemňuje a mění zejména život ústřední postavy. Jeden okamžik obrátí jeho život vzhůru nohama a poté přichází řada nečekaných událostí.

Detailní vyšetřování díky práci autora

Tvůrce tohoto románu pracuje více než polovinu svého života u kriminálky. Tento fakt využívá i ve své spisovatelské kariéře. V jeho vyprávění najdete řadu detailů z vyšetřování, které by třeba jiný autor nepoužil. Celá práce policistů tak působí daleko realističtěji, až máte chvílemi pocit, že si čtete o opravdovém případu.

Navíc je zápletka plná nejrůznějších zvratů, dramatických chvílek a později i poměrně velké porce násilí. Přibude hodně mrtvol, a nakonec je to vlastně hodně drsná knížka. Napomáhá tomu i prostředí, v němž se odehrává. Setkáte se s mnoha bezdomovci, narkomany i pravicovými extremisty a rasisty.

Dějově všechno šlape, jak má, a čtení mě bavilo čím dál víc. Je tu sice hodně postav, ale při troše pozornosti se v nich rozhodně neztratíte. Občas se budete muset myšlenkami vrátit v čase a zavzpomínat na děj předcházející, ale nakonec si všechny souvislosti určitě dáte dohromady.

Skvělý román, ale…

Přestože se mi tahle detektivka opravdu hodně líbila, musím zmínit i jeden negativní postřeh. Při čtení objevíte několik věcí, které nejsou tak úplně logické. Hlavnímu hrdinovi se třeba stane událost, kterou by každý okamžitě řešil, on ji ovšem nechá vyšumět. K pachateli vedou docela jasné indicie, policisté jsou ovšem v tu chvíli až překvapivě naivní. Pochopil jsem, že je to všechno takto napsáno kvůli tomu, aby se mohl celý děj patřičně natahovat. Někomu to ovšem může zkazit požitek z jinak úžasné knihy.

V konečném hodnocení ovšem musím Rozsudek smrti hodnotit opravdu kladně. David Urban využívá své policejní praxe, přenáší ji do svých knih a díky tomu se vlastně stává tak trochu českým Dominikem Dánem. Troufal bych si dokonce tvrdit, že se v rámci detektivní žánru na domácí půdě řadí k tomu nejlepšímu. Jsem opravdu hodně zvědavý, do jakých hlubin temnoty duše nás zavede příště. 

Rozsudek 450

Rozsudek smrti

Autor: David Urban

Žánr: Detektivka, krimi

Vydal: Kalibr, 2021

Počet stran: 424

ISBN: 978-80-242-7631-1

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/537776-rozsudek-smrti


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Herci lákají na novou muzikálovou komedii Adam a Eva

muzikal adamaeva perexDivadlo Broadway Praha připravuje muzikálovou komedii ADAM A EVA, na jejímž vzniku se podílí řada zkušených tvůrců, například scenárista a režisér Zdeněk Zelenka, autorka libre...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Velká kniha pro předškoláky

200lit111Školní rok začal nejen prvňáčkům na základních školách, ale i dětem v předškolních třídách mateřských škol. Všem pomůže Velká kniha pro předškoláky z nakladatelství Fragment, která snadno děti připraví na školní výuku. Je plná úkolů, které rozvíjejí t...


Literatura

Cesta běžce – fascinující pohled do bájného světa japonských běžců

Cesta bezce perexPohled do bájného světa japonských běžců přináší knížka londýnského rodáka Adharananda Finna Cesta běžce. „Náramné dobrodružství! Od první stránky jsem byl uchvácen,“ ohodnotil ji autor bestsellerů Christopher McDougall.

Divadlo

„Je to otázka estetiky – ta molekula je krásná“

elegance molekuly 200Třešničkou na dortu letošního ročníku festivalu Setkání Stretnutie bylo představení Elegance molekuly Dejvického divadla. Na to se těšil vyprodaný hlavní sál, kterým se nesla slavnostní atmosféra. Vše umocnil ještě krátký pro...

Film

Živý lidský terč a lá Van Damme

altFilm Živý terč si v roce 1993 vysloužil velké ovace na poli akčních filmů. Tento napůl lyrický a umělecky sestříhaný příběh nám ukazuje, že jeden člověk dokáže změnit co se děje. Jen na to musí být dost velký frajer. Hned na začátku filmu honí...