Není kouře bez ohýnku – detektivka střihnutá romantikou

Není kouře bez ohýnku – detektivka střihnutá romantikou

Tisk

Není kouře bez ohýnkuJerry Burton přijíždí se svou sestrou Joannou do poklidného městečko Lymstock, aby se zde zotavil z vážného zranění. Půvabný venkovský klid naruší nenávistné anonymní dopisy, které dostane skoro každý, kdo v městečku něco znamená. Jeden z adresátů spáchá sebevraždu, další z obyvatel městečka je zavražděn. Každý podezírá každého, dokud na místo nedorazí slečna Marplová a záhadu nerozlouskne.

Případ slečny Marplové, ve kterém stará dáma téměř nefiguruje

Jádrem románu je pro Christie typická zápletka – sebevražda, která nemusí být sebevraždou, alibi na dobu vraždy, které se po bližším prozkoumání ukáže být nespolehlivé a řešení, o kterém lze říct – poté, co je vrah odhalen, že se přímo nabízelo. Slečna Marplová se tentokrát objeví až v závěrečné čtvrtině románu, veškerou detektivní práci odvede Jerry Burton a jeho sestra. Shromáždí fakta, na jejichž základě a s pomocí několika náhodně zaslechnutých poznámek slečna Marplová odhalí vraha. Chybí proces, ve kterém se slečna samotná seznamuje s obyvateli městečka – její bystré poznámky tak působí unáhleně a postrádají punc opravdovosti. K vyřešení záhady vlastně není této bedlivé pozorovatelky a znalkyně lidské povahy vůbec zapotřebí.

Staří dobří známí

Zápletka samotná není hloupá – její problém spočívá v předvídatelnosti jejího vyústění. Od roku 1943 uběhla spousta let a milovníci detektivek se už s podobným řešením mnohokrát v knihách nebo ve filmech setkali. Stejně jako s postavami, kterými Christie Lymstock zabydlela. Roztržitý vikář se zálibou v latinských citátech, jehož manželka stojí oběma nohama na zemi a řídí farnost za něj. Naivní stará dáma, které sobecká matka-dračice zabránila prožít plnohodnotný život. Podivínský sběratel uměleckých předmětů, jehož sexuální orientace je vděčným předmětem maloměstských úšklebků a činí z něj podezřelého číslo jedna. Lehkomyslná mladá žena z města, která objeví pravé hodnoty až na anglickém venkově. Samí dobří známí z vesniček figurujících v Christie tvorbě.

Romantická dějová linka

Podstatnou část děje zabírají milostné výboje sourozenců Burtonových. Na rozdíl od zápletky jsou peripetie jejich lásek prvoplánové a někdy dokonce i směšné. Od samého počátku je jasné, jak se jejich vztahy budou vyvíjet a jak skončí. Pygmalionovská proměna ošklivého káčátka v krásnou labuť působí násilně, tím pádem jí současní čtenáři a čtenářky jen těžko uvěří.

Jerryho Burtona si dnešní čtenářky nemohou zamilovat – jeho vyprávění občas nudí a jeho přezíravý postoj k ženám, a to především k těm, na kterých mu záleží nejvíc, nevyváží ani občasná sarkastická poznámka jeho modernější sestry. Závěrečné myšlenky nad hroby obětí Burtona usvědčují z čiré misogynie.

Stojí za přečtení?

Názory čtenářů na třetí příběh se slečnou Marplovou se liší – od nadšených pochval až ke zklamaným komentářům. Christie samotná si románu považovala, pokládala ho za zdařilý. Možná nepatří k jejím vrcholným dílům, ale jako rychlé nenáročné čtení pro pobavení určitě obstojí.

Není kouře bez ohýnku

Název: Není kouře bez ohýnku
Autor: Agatha Christie
Žánr: detektivka
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2023
Počet stran: 220, měkká vazba
Hodnocení: 55 %

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/neni-koure-bez-ohynku-536614675


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michaela Linková, někdejší Televizní dívka Líza, se dnes věnuje i klasické hudbě

linkova200Populární zpěvačkou se stala Michaela Linková v osmdesátých letech. Tehdy zaujala původními písničkami, ale i zvláštním zabarvením hlasu a přirozeným vokálním a jevištním projevem. Zabodovala ve Zlatém slavíkovi, vystupovala v televizi i na koncert...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Budou Čáry života nejlepší Young Adult knihou tohoto roku?

cary-zivota200Když se má objevit novinka od autorky populární knihy či série, vždy ji provází velké očekávání a zároveň i obavy. Dokáže se vyrovnat své předchůdkyni? Čarám života od autorky Veroniky Roth se to rozhodně povedlo.


Literatura

Sebepéče pro pečující

sebepece 200Sebepéče (a sebepochopení) je pro osobu, která je vystavena zátěži péče o potřebného, velmi důležitá.  Zásadně. Bez těchto nabitých baterek nelze darovat druhému to, co potřebuje. Pozornost, péči a hlavně laskavost. Kniha velmi citlivě vysvětluje,...

Divadlo

Bigbeatový příběh Špinarka uvede ve čtvrtek 1. září v přímém přenosu ČT ART

spinarka200Divadlo Petra Bezruče zahájí sezónu 1. září 2022, a to představením Špinarky. Životní osudy populární zpěvačky Věry Špinarové na pozadí doby plné politických i společenských změn uvede v přímém přenose také ČT ART, a to ve čtvrtek 1. září ve 20 hod)...

Film

Nebezpečné pokušení může přepadnout každého


nebezpecnepok0Film Nebezpečné pokušení (2015) je spíš taková tradiční inscenace o tom, co se může stát, když venku prší a všude je spousta rozdělané práce. Povinnosti, starosti o rodinu a majetek, šťastné manželství, ale jakoby tady něco chybělo.