Divadlo ve Zlíně uvede premiéru Muže pod postelí

Divadlo ve Zlíně uvede premiéru Muže pod postelí

Tisk

muz pod posteli200Docela jiného Dostojevského, než jak jej mnozí znají: Dostojevského komediálního, zábavného a zároveň zajímavého, který přinese vhled do žárlivostí zatemněné duše jednoho muže. To je téma novinky, kterou Městské divadlo Zlín uvede v premiéře v sobotu 11. února v 19 hodin ve Velkém sále. Inscenaci Muž pod postelí režijně připravuje umělecký šéf divadla Patrik Lančarič.

 

 

Šabrin byl prý směšný! Říkali o něm, že je blázen. Vždycky, snad od samého narození, o tom věděl. Rok od roku v něm rostlo a upevňovalo se přesvědčení, že je absolutně směšný člověk. Ještě donedávna. Pak se totiž stala ta politováníhodná událost. A on najednou přestal být směšný. “Co se stane, když žena oklame svého muže?”, ptá se žárlivostí sklíčený Šabrin.

Ke komedii o tom, co s člověkem udělá podezření, žárlivost a do jakých absurdních situací ho může dostat, říká režisér Patrik Lančarič: “Príbeh je o žiarlivom mužovi, ktorý chce nachytať svojho rivala so svojou manželkou. Téma poviedky je ako stvorená pre našu súčasnosť. Dostojevského text v Pavlacovej adaptácii ma uchvátil tým ako veľmi je muzický a nesie v sebe i prídavok poézie plnej bizarností a erotickej fantázie. Prostredníctvom tejto poviedky môžeme spoznať úplne iného Dostojevského. Dostojevského s klaunským nosom.”

Původní Dostojevského povídku Cizí žena a muž pod postelí pro divadelní jeviště adaptoval slovenský dramatik Peter Pavlac, který pro zlínské divadlo dříve napsal komedii Agent František ve službách Sherlocka Holmese, životopisné drama Já, Baťa či hru Masaryk/ Štefánik. „Keď som dostal otázku, či by som poskytol tento text zlínskemu divadlu, neváhal som ani chvíľu. Komediálny potenciál súboru som mal tú česť spoznať už pri Agentovi Františkovi… potenciál, ktorý spočíva na humore intelektu, s jasne nastavenou laťkou, čo mi samozrejme imponuje a teším sa z toho. A presah toho, čo sme sa pred rokmi uvedením tohoto textu snažili povedať, ide ponad dobu, ponad konkrétny priestor, aj žáner a divadelnú formu, a nie je len o zlyhaní charakteru, ale o zlyhaní toho, čomu hovoríme ľudské. A pritom ide o čosi tak konkrétne a hmatateľné, až to človeka prítomnosti vlastne desí. Teda… ak sa rozhodneme si to pripustiť. Pripustiť, že aj my sme “smiešni”...”, říká autor adaptace Peter Pavlac.

Inscenace je velkou hereckou příležitostí především pro Zdeňka Lambora, který se bude muset popasovat s extrémně širokou paletou komických poloh žárlivostí ničeného Šabrina.

„Práce na Šabrinovi je specifická v tom hereckém myšlení, které probíhá uvnitř hlavy postavy. Ta je složitá nejen rozsahem textu, ale také tím, že text obsahuje obrovské množství střihů, které já jako herec musím naplnit, vymyslet jim motivaci,“ říká představitel hlavní role Zdeněk Lambor.

Jeho ctěnou manželku Glafiru ztvární Markéta Holcmanová. V dalších rolích se představí například Marek Příkazký, Štěpán Princ, Adam Kořán, Jan Leflík, Rostislav Marek a další.

Scénografie Michala Syrového a kostýmy podle návrhů Michaely Semotánové nás zavedou do doby měšťanské společnosti 19. století, zároveň nám ale umožní nahlédnout do Šabrinovy hlavy, ztratit se v realitě a v tom, co je a není reálné. Společnou práci obou výtvarníků mělo možnost zlínské publikum vidět v úspěšné inscenaci Donaha!.

muz pod posteli

F. M. Dostojevskij, P. Pavlac
MUŽ POD POSTELÍ
režie: Patrik Lančarič
překlad a dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Michaela Semotánová
choreografie: Hana Achilles
hrají:
Zdeněk Lambor - Šabrin
Markéta Holcmanová - Glarifa
Štěpán Princ - Tvorogov
Jan Leflík – Alexander
Karolína Vlčková, j. h. - Lizaveta
Rostislav Marek - Lékař
Marek Příkazký - Hrabě
Anna Randárová, j. h. – Káťa
Nikola Zavřelová - Julietta
Adam Kořán - Kapitán

premiéra: 11. února 2023 ve Velkém sále

Více informací: www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Věřím na šťastné konce a velké návraty, říká Josef Bouda, frontman kapely Karel Gott revival Morava

josef bouda perexNa svých vystoupeních má stále výraznější úspěch, což se už děje i za hranicemi Česka. Řeč je o kapele Karel Gott revival Morava, kde je tím "goťákem" zpěvák Josef Bouda. Hudební formace, která má základnu v Bučovicích, je stále pop...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Čtěte také...

Komedie s Drábkem

drabek perexPřiznám se, že jsem si své dojmy z premiéry hry Jedenácté přikázání aneb Mucholapka nechala pořádně uležet. Ne snad, že bych byla tak líná anebo vytížená, ale ona je to s tím režisérem Drábkem prostě těžká práce. Je totiž jiný a ...


Literatura

Jděte offline číst Girl Online

girl online 200Nejrychleji prodávaná britská kniha roku 2014, které se za jediný týden prodalo skoro 80 000 výtisků. Přesně tato pověst předcházela české vydání knihy Girl Online od Zoe Sugg neboli Zoelly. Jde o čtyřiadvacetiletou blogerku a youtuberku ...

Divadlo

Dalším hitem brněnského Buranteátru je bezpochyby Pán s kaméliemi

pan s kameliemi plakat 200Říkáte si, že vás nemůže v divadle nic překvapit? Chcete od večera stráveného ve společnosti lidí jdoucími za kulturou něco víc než samotný děj představení a jde vám i o celkový zážitek, než o pouhý dojem ze shlédnuté...

Film

Příliš tenká hranice mezi padoušstvím a hrdinstvím

zadusni obet perexZuří první světová válka. Rakouské impérium se pomalu, ale jistě blíží k svému konci. Komisař Mondl přijíždí z Vídně do malého českého městečka, aby vypátral pachatele vraždy mladého důstojníka, kterou místní četníci považují za...