Divadlo ve Zlíně uvede premiéru Muže pod postelí
Banner

Divadlo ve Zlíně uvede premiéru Muže pod postelí

Tisk

muz pod posteli200Docela jiného Dostojevského, než jak jej mnozí znají: Dostojevského komediálního, zábavného a zároveň zajímavého, který přinese vhled do žárlivostí zatemněné duše jednoho muže. To je téma novinky, kterou Městské divadlo Zlín uvede v premiéře v sobotu 11. února v 19 hodin ve Velkém sále. Inscenaci Muž pod postelí režijně připravuje umělecký šéf divadla Patrik Lančarič.

 

 

Šabrin byl prý směšný! Říkali o něm, že je blázen. Vždycky, snad od samého narození, o tom věděl. Rok od roku v něm rostlo a upevňovalo se přesvědčení, že je absolutně směšný člověk. Ještě donedávna. Pak se totiž stala ta politováníhodná událost. A on najednou přestal být směšný. “Co se stane, když žena oklame svého muže?”, ptá se žárlivostí sklíčený Šabrin.

Ke komedii o tom, co s člověkem udělá podezření, žárlivost a do jakých absurdních situací ho může dostat, říká režisér Patrik Lančarič: “Príbeh je o žiarlivom mužovi, ktorý chce nachytať svojho rivala so svojou manželkou. Téma poviedky je ako stvorená pre našu súčasnosť. Dostojevského text v Pavlacovej adaptácii ma uchvátil tým ako veľmi je muzický a nesie v sebe i prídavok poézie plnej bizarností a erotickej fantázie. Prostredníctvom tejto poviedky môžeme spoznať úplne iného Dostojevského. Dostojevského s klaunským nosom.”

Původní Dostojevského povídku Cizí žena a muž pod postelí pro divadelní jeviště adaptoval slovenský dramatik Peter Pavlac, který pro zlínské divadlo dříve napsal komedii Agent František ve službách Sherlocka Holmese, životopisné drama Já, Baťa či hru Masaryk/ Štefánik. „Keď som dostal otázku, či by som poskytol tento text zlínskemu divadlu, neváhal som ani chvíľu. Komediálny potenciál súboru som mal tú česť spoznať už pri Agentovi Františkovi… potenciál, ktorý spočíva na humore intelektu, s jasne nastavenou laťkou, čo mi samozrejme imponuje a teším sa z toho. A presah toho, čo sme sa pred rokmi uvedením tohoto textu snažili povedať, ide ponad dobu, ponad konkrétny priestor, aj žáner a divadelnú formu, a nie je len o zlyhaní charakteru, ale o zlyhaní toho, čomu hovoríme ľudské. A pritom ide o čosi tak konkrétne a hmatateľné, až to človeka prítomnosti vlastne desí. Teda… ak sa rozhodneme si to pripustiť. Pripustiť, že aj my sme “smiešni”...”, říká autor adaptace Peter Pavlac.

Inscenace je velkou hereckou příležitostí především pro Zdeňka Lambora, který se bude muset popasovat s extrémně širokou paletou komických poloh žárlivostí ničeného Šabrina.

„Práce na Šabrinovi je specifická v tom hereckém myšlení, které probíhá uvnitř hlavy postavy. Ta je složitá nejen rozsahem textu, ale také tím, že text obsahuje obrovské množství střihů, které já jako herec musím naplnit, vymyslet jim motivaci,“ říká představitel hlavní role Zdeněk Lambor.

Jeho ctěnou manželku Glafiru ztvární Markéta Holcmanová. V dalších rolích se představí například Marek Příkazký, Štěpán Princ, Adam Kořán, Jan Leflík, Rostislav Marek a další.

Scénografie Michala Syrového a kostýmy podle návrhů Michaely Semotánové nás zavedou do doby měšťanské společnosti 19. století, zároveň nám ale umožní nahlédnout do Šabrinovy hlavy, ztratit se v realitě a v tom, co je a není reálné. Společnou práci obou výtvarníků mělo možnost zlínské publikum vidět v úspěšné inscenaci Donaha!.

muz pod posteli

F. M. Dostojevskij, P. Pavlac
MUŽ POD POSTELÍ
režie: Patrik Lančarič
překlad a dramaturgie: Katarína Kašpárková Koišová
scéna: Michal Syrový
kostýmy: Michaela Semotánová
choreografie: Hana Achilles
hrají:
Zdeněk Lambor - Šabrin
Markéta Holcmanová - Glarifa
Štěpán Princ - Tvorogov
Jan Leflík – Alexander
Karolína Vlčková, j. h. - Lizaveta
Rostislav Marek - Lékař
Marek Příkazký - Hrabě
Anna Randárová, j. h. – Káťa
Nikola Zavřelová - Julietta
Adam Kořán - Kapitán

premiéra: 11. února 2023 ve Velkém sále

Více informací: www.divadlozlin.cz


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vojtěch Žák: „Jsem zvědavý, kolik z mých přátel mi po vydání knihy přijde rozbít hubu“

Pesec kralem 200Vojtěch Žák je 24letý žurnalista, grafoman a vypravěč příběhů, který si momentálně chce splnit sen spočívající ve vydání knihy Než se pěšec stane králem. A právě s touto fantasy knihou se nyní seznámíte díky tomuto rozhovoru.

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Mezinárodní hvězdy Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle obdrží čestný doktorát JAMU

jamu doktorat200Čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění získá česká operní a koncertní pěvkyně Magdalena Kožená a také britský orchestrální i operní dirigent Sir Simon Rattle. Obě hvězdy mezinárodního hudebního nebe si mimořádné ocenění převez...


Literatura

Vánoce s vraždou v pozadí

Nora Roberts smrtici vzpominkyNew York 2059 – čili blízká budoucnost. Eva Dallasová, jedna z nejlepších vyšetřovatelů místní policie by měla přemýšlet o vánočních dárcích a pomoci manželovi s velkolepou předvánoční párty pro známé. Jenže on...

Divadlo

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

svandovo divadlo 200Nového stálého hosta ověnčeného mnoha divadelními cenami přivítá od ledna 2022 pražské Švandovo divadlo. Program jeho studiové scény tak v příštím roce obohatí pět inscenací souboru JEDL, profilujícího se už víc než 10 let ja...

Film

Filmy pod taktovkou orchestru FOK

 

fok 200Filmexport si (nejen) pro fanoušky české filmové klasiky u příležitosti 80. výročí založení Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK přichystal výběr 29 písní, které nahrával právě zmíněný orchestr. Na DVD můžete najít snad tu nejznámější ...