Feel good thriller Bretaňská idyla

Feel good thriller Bretaňská idyla

Tisk

Bretanska idyla perexJe srpen a vlna veder sužuje i nejzápadnější region Francie. Komisař Dupin je mrzutý nejen kvůli horku. Jeho podřízení si nenechali vymluvit velkou oslavu u příležitosti desátého výročí jeho služby v Concarneau.

 


Ale rozmrzelost musí jít stranou, když je v přístavu jedné z malebných bretaňských vesniček vylovena mrtvola Patrica Provosta, majitele ovčího velkochovu na ostrově Belle-île. Dupinovi nezbývá než překonat svou nechuť k plavbě po moři a vydat se na legendární ostrov vyšetřovat vraždu. Jeho spolupracovník inspektor Riwal je původem z ostrova – poskytuje svému šéfovi nejrůznější informace nejen o osobních vztazích a animozitách ostrovanů, ale taky o historii ostrova a početných mýtech, kterými je opředen. Dupin a jeho tým, s podporou policejního velitele ostrova, mapují poslední den oběti. Zjišťují, že Provosta neměl nikdo z obyvatel ostrova rád. Svým zatvrzelým odporem k novotám a nemilosrdným využíváním vlivu, který získal díky svým penězům a pozemkům, mnoha lidem překážel. Čas běží, oslava výročí se blíží a Dupin přešlapuje na místě. Všichni podezřelí mají velmi solidní alibi. Ke všemu se Dupinovi nepodaří zabránit další vraždě.

Záhada zamčeného pokoje
Desátý příběh pařížského policejního komisaře, před deseti lety za trest přeloženého do bretaňského Concarneau, je opět typický feel good thriller, tentokrát jako vystřižený z detektivky Agathy Christie. Ostrov je uzavřené místo zločinu, podezřelí jsou výhradně obyvatelé ostrova a většina z nich působí poněkud výstředně. Zápletka je strukturovaná podle klasických vzorů, příběh se posunuje vpřed proměnlivým tempem a konečné rozuzlení, založené spíš na štěstí než na brilantním kriminalistické práci, příliš nepřekvapí. Milovníci detektivek jej dávno znají z příběhů velké královny zločinu.

Gurmet a ambasador Bretaně
Autor si získává oddané čtenáře zanícenými a velmi podrobnými popisy krajiny a přírody. V každém díle bretaňské série si vybírá jinou část regionu a přibližuje její půvab a zvláštnosti natolik sugestivně, že většina čtenářů se tam zatouží vypravit. Belle-île je v Bannalecových vyobrazeních skutečně nejkrásnějším ostrovem na světě, který nabízí skaliska i pláže, menhiry, různorodou faunu a floru a samozřejmě spoustu lahodných kulinářských specialit. I zapřisáhlý vegetarián se ocitne v pokušení ochutnat pověstné slané jehněčí, zúčastnit se místního kávového obřadu a na závěr pohladit patro douškem vynikající whisky z ostrovní palírny. Zajímavé jsou i odkazy na skutečně existující místa – například na sklářský ateliér Fluid, či na bývalou pevnost, nyní muzeum slavné herečky Sarah Bernhardtové. A navíc se Dupin po ostrově prohání v ikonickém Citroenu Mehari!

Osoby a obsazení
Dupin je opět sám sebou – někdy nevrlý a netrpělivý, jindy vstřícný a empatický. Svou kávu potřebuje jako vzduch, který dýchá. Když pracuje na případu, je jako posedlý. Ani po deseti letech, přes úpornou snahu své asistentky Nolwennové, neovládá bretonštinu.

Jeho nejbližší spolupracovník Riwal je fenomén sám o sobě. Chvíli přísně racionální technik a pragmatik, chvíli mystický vypravěč.

Ostatním vedlejším postavám Bannalec tentokrát nevěnuje pozornost. O ženách kolem komisaře se v tomto díle mnoho nedozvíme. Ani o jeho přítelkyni Claire, ani o policistkách Le Mennové a Nevouové. Jen neúnavná Nolwennová, zřejmě podle známé poučky, že za každým úspěšným mužem stojí schopná žena, vypomůže v každé situaci, zjistí jakoukoli informaci a bleskově zařídí nemožné.

Přes drobné nedostatky jako nepříliš nápaditá zápletka a kolísavé tempo vyprávění stojí desátý příběh s komisařem Dupinem za přečtení. Je přece tak příjemné nechat se pohltit letní atmosférou a vychutnat si jedinečné popisy Bretaně, tentokrát sluncem zalité.

Bretanska idyla

Bretaňská idyla
Autor: Jean-Luc Bannalec
Žánr: detektivní román
Nakladatelství: KALIBR
Rok vydání: 2023
Počet stran: 269 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 75 %

www.kalibr-knihy.cz/#nase-knihy


 

Zobrazit další články autora >>>

Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Na našich vystoupeních hrajeme průřez celé naší tvorby, říká Vladan Vavruša

gaia foto perexPop-rocková kapela GAIA má už leccos za sebou, hlavně řadu vystoupení, nepřehlédnutelné úspěchy v regionu a narůstající původní tvorbu. Zatímco v září proběhl v Otrokovicích křest CD Druhá múza, kde jako zpěvačka debutuje Bára Havelková, ...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

„Žižkov je fakt dobrej“

vsichni-sou-trapny 200V nakladatelství HOST vyšla kniha Simony Bohaté s názvem Všichni sou trapný pojednávající o radostech a strastech pražského Žižkova v časech normalizace.

 

...

Literatura

Polibek kobry chutná jako několik druhů jahodové zmrzliny

polibek kobry perexKniha Polibek kobry se věnuje ženskému archetypu a jeho proměnám. Vychází z jógy a tantry, které zapojuje do našeho evropského kontextu a sleduje proměny témat jako tělesnost, menstruace, mateřství, ženská sexualita, kreati...

Divadlo

Pérka, drátky, kolečka: Dvě sestry, jedna role, jeden muž

Pérky, drátky, kolečkaSpolečenský román o herečce, která hledá opět cestu ke své sestře, vás zatáhne do divadelního prostředí a dotkne se jak sourozenecké rivality, tak také sesterské lásky. Ústředním motivem knihy pln...

Film

Febiofest zakončilo dojemné drama Pořád jsem to já

febio plakat 200V pátek 17. dubna byly slavnostně ukončeny Regionální ozvěny mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest a tím i celý 22. ročník této oslavy filmu. U této příležitosti byl promítán také Oscarem ověnčený film s názvem Pořád jsem j...