Kdo zabil Malého prince?

Kdo zabil Malého prince?

Tisk

kdo-zabil-maleho-prince perexAutor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.

 

Opravdu známe celou pravdu? Co když Saint-Exupéry zakódoval do příběhu Malého prince ještě něco dalšího, něco, čeho jsme si dosud nevšimli?

Exkluzivní klub Kód 612, který sdružuje nejoddanější fanoušky Saint-Exupéryho, byl založen za účelem objasnit, co se v červenci 1944 doopravdy stalo. Autor Malého prince se tehdy nevrátil ze své poslední letecké mise. Saint-Exupéryho záhadné zmizení (tělo se nikdy nenašlo) je podivuhodně shodné s tím, co se přihodilo jeho malému hrdinovi. Členové klubu pověří pátráním mladou dynamickou policistku Andie a bývalého pilota Nevena. Dvojice cestuje po celém světě, z ostrova na ostrov, aby objasnila dvojitou záhadu: kdo zabil Malého prince a kdo zabil jeho autora.

Thriller nebo poetické vyprávění?

Michel Bussi zvolil stejnou formu, jakou známe z Brownovy Šifry mistra Leonarda, okořeněnou prvky z detektivek Agáty Christie. Dílo obsahuje všechno, co k thrilleru patří – cestování křížem krážem po světě, neúprosně tikající čas a spoustu falešných stop. Ale ve skutečnosti jde o seriózní literární výzkum, převlečený za fikci. Policejní pátrání je umně proplétané s filozofií a poetikou Saint-Exupéryho nejčtenějšího díla. Bussi nám předkládá několik hypotéz, založených na skutečných událostech a na rozborech nejrůznějších textů. Jako v honbě za pokladem jedna teorie vyvrací druhou a příběh pádí k překvapivému tvrzení na konci. Kterému můžete, ale taky nemusíte, věřit.

Slabinou románu je milostná linka. Vzájemné vzplanutí dvou hlavních protagonistů do tohoto žánru patří, ale nemusí být předvídatelné od samého počátku a nemusí ve snaze o poetiku používat otřelá klišé (paralela s Labutím jezerem). Rozhovory Nevena s manželkou jsou k uzoufání, o jejich minulém životě a vztazích nic nevypovídají. Závěrečné rozuzlení milostného trojúhelníku mnohého čtenáře zklame.

Návrat k pohádce pro děti i dospělé

Pokud jste Malého prince četli kdysi dávno, nebude od věci, když si před čtením Bussiho knihy příběh tohoto malého světlovlasého chlapce usmrceného hadem připomenete. Jen tak si Bussiho umnou analýzu této, po bibli nejčtenější knihy na světě, skutečně vychutnáte.

kdo-zabil-maleho-prince

Kdo zabil Malého prince?
Autor: Michel Bussi
Žánr: detektivní román
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 232 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 80 %

www.jota.cz/kdo-zabil-maleho-prince¨


 

Zobrazit další články autora >>>

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Zchlaďte se u rozhovoru O sněhu

pata 100 o snehu 200V těchto horkých letních dnech vám přinášíme rozhovor s Pavlem Talašem, kterého můžete znát z našeho webu. A sice ne z článků, ale z rubriky Komiks, do kterého nám laskavě propůjčuje jeho stripy. Loni mu vyšla k...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Dobrodružný komiks pro malé egyptoložky

Marcy perexMarcy a hádanka od sfingy je druhým dílem komiksové série Bájná pokladnice profesora Brownstona, jejímž autorem je Joe Todd-Stanton. Tento mladý britský kreslíř vystudoval ilustraci na Bristolské univerzitě...


Literatura

Mertonovi byli zabiti ve vlastním domě. Které z jejich dětí vraždilo?

Neprilis stastna rodina perexFred a Sheila Mertonovi byli bohatí a vlivní. Ale ani jejich bohatství je nedokázalo ochránit před vrahem, který jim zazvonil u dveří. Oba byli brutálně zabití jen několik hodin poté, co přivítali na veliko...

Divadlo

Blood, Tears and Gold

blood tears and gold200Druhý únorový víkend byl pro experimentální prostor NoD ve znamení premiéry velice očekávaného projektu Blood, Tears and Gold. Autorská prvotina studenta scénografie pražského DAMU J...

Film

Film Ghoul

ghoul 200Film Ghoul je temný thriller inspirovaný skutečnými událostmi, který má 26. Února celosvětovou premiéru v České republice.

...