S touto příručkou nebude pozorování ptáků žádná věda

S touto příručkou nebude pozorování ptáků žádná věda

Tisk

Pozorovani ptaku 200V nakladatelství Kazda vyšla Příručka k pozorování ptáků s podtitulem Vybavení, postupy, příprava a praxe. Ocení ji jak profesionálové, tak laici milující přírodu a opeřená stvoření.

 

 

 

V úplném úvodu knihy ji autor popisuje, věnuje se zkratkám a vysvětlivkám a také topografii ptačího těla. Následují základní informace o ptácích a čtyři velké kapitoly: Příprava: Vybavení a optika, V terénu: jdeme „na ptáky“, Určování ptáků: jak na to a Průvodce určováním podobných druhů. V závěrečné části jsou další informace, které by měl vědět pozorovatel ptáků a najdete zde tipy na další čtení, užitečné odkazy, literaturu, slovníček, rejstřík, zdroje, ediční poznámku a také informace o autorovi knihy.

Leander Khil píše, že hlavním cílem knihy je poskytnout pokročilým pozorovatelům i začátečníkům pevné základy pozorovacích strategií a určovacích technik. Měla by podle něj odpovědět na různé otázky a pomoci s obtížnějšími případy určování i probudit chuť k vlastním objevům. „Ty totiž nevyhnutelně čekají na každého, kdo se dokáže venku pohybovat s otevřenými očima a nastraženýma ušima,“ dodává.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Staňte se odborníky na pozorování ptáků

Od tohoto titulu jsem neměla vysoké očekávání, myslela jsem, že půjde o spíše laickou knihu zaměřenou na pozorování například na zahradě nebo na procházce s tím, že zde budou nějaké obvyklé rady a tipy. Byla jsem mile překvapená tím, jak moc jsem se spletla. Příručka pozorování ptáků jde opravdu do hloubky a hned po přečtení prvních kapitol o přípravě na pozorování je patrné, že je autor opravdový profík. A tento dojem z něj jen roste.

Při čtení mě potěšily tipy na mobilní aplikace spojené s ptáky, a to především s jejich zvuky. S velkým zájmem jsem si přečetla pravidla správného pozorovatele a jako opravdu praktické jsem hodnotila i obsáhlé tabulky s rozpisem, kdo je kdy k vidění. Fascinovalo mě, kolik atributů je možné vnímat při určování ptáků a obdivovala jsem detaily popisované v průvodci určováním u podobných druhů. Ilustrace vypadají jako fotky a musí za tím být jak hodně práce, tak především reálných zkušeností.

Vím, že se ke knize budu ráda a často vracet a věřím, že díky ní získám velký přehled o ptácích a že se budu venku mnohem více dívat kolem sebe.

Leander Khil se narodil roku 1988 ve Štýrském Hradci (Grazu). Je to vášnivý ornitolog a se stejným zápalem fotografuje přírodu. Už na základní škole se velmi zajímal o přírodu a ptáky, v čemž ho při cestách po Evropě, do Severní Ameriky, Izraele a Indie podporovali rodiče. V jeho dětství se tak (téměř) všechno točilo kolem ptáků a toužil poznat a vidět co nejvíce různých druhů. S koncem školní docházky ale svůj zájem přesunul od pouhého pozorování přírody k jejímu výzkumu a ochraně. Studium biologie ve Štýrském Hradci a ochrany přírody ve Vídni nasměrovalo jeho nadšení k vědecké dráze. Během studia se jeho zájem o ornitologii ještě více prohloubil a při hledání vzácných druhů ptáků a mimořádných biotopů procestoval celý svět. Nyní ho zajímají zejména ekologické zvláštnosti a ohrožené nebo obtížně pozorovatelné druhy. V současnosti pracuje na několika projektech spojených s ptáky, včetně popularizačních vycházek, přednášek, ornitologických exkurzí, knih a úspěšných televizních dokumentů.

Pozorovani ptaku obalka

Příručka pozorování ptáků
VYBAVENÍ • POSTUPY • PŘÍPRA VA • PRAXE
Autor: Leander Khil
Překlad: Libor Schröpfer
Žánr: příroda, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 303
Hodnocení: 89 %

https://www.knihykazda.cz/prirucka-k-pozorovani-ptaku/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Felix Holzmann znovu na scéně.

200roz12. října 2013 uvedlo pražské divadlo Semafor premiéru pořadu herce, moderátora a režiséra Davida Šíra s názvem NOVÉ SCÉNKY FELIXE HOLZMANNA. A protože to je bezesporu ojedinělá příležitost, přinášíme čtenářům rozhovor s Davidem nejen o tomto pořadu, ale...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Woody Allen vinen šílenstvím

allen200Kouzelná Půlnoc v Paříži, emocionální Vicky, Christina, Barcelona, kultovní Annie Hall. Woody Allen nás neoblažuje pouze svým filmařským uměním, během let sepsal i desítky povídek, které každého uhranou svou originalitou a neuvěřitelnými obraty. Pokud j...


Literatura

Autorka Divergence přichází s druhým dílem dospělejšího young adult

 

big cesty-se-rozchazeji-NUi-386362Druhý díl duologie Čáry života nabízí sice více sci-fi, ale pořád se nese na vlně popularity young adult. Povede se Akosovi a Cyře obejít svůj osud a zastavit válku, která může mít katast...

Divadlo

Mary Page Marlowová: Mozaika jednoho obyčejně neobyčejného života

Mary Page Marlowova200Kdybyste měli vybrat z celého svého života jedenáct scén, které by ho dokázaly vystihnout, které by to byly? A dal by se z nich složit příběh, který by dával smysl?

 

...

Film

Cesty pánů Hanzelky a Zikmunda po světě

hanzelkazikmund perexV dobách, kdy československé televizní vysílání bylo teprve v plenkách a kdy informace o dění ve světě dostával divák především prostřednictvím filmu (a to jak díky cestopisným dokumentům, tak týdeníkům, uváděným před celovečer...