S touto příručkou nebude pozorování ptáků žádná věda

S touto příručkou nebude pozorování ptáků žádná věda

Tisk

Pozorovani ptaku 200V nakladatelství Kazda vyšla Příručka k pozorování ptáků s podtitulem Vybavení, postupy, příprava a praxe. Ocení ji jak profesionálové, tak laici milující přírodu a opeřená stvoření.

 

 

 

V úplném úvodu knihy ji autor popisuje, věnuje se zkratkám a vysvětlivkám a také topografii ptačího těla. Následují základní informace o ptácích a čtyři velké kapitoly: Příprava: Vybavení a optika, V terénu: jdeme „na ptáky“, Určování ptáků: jak na to a Průvodce určováním podobných druhů. V závěrečné části jsou další informace, které by měl vědět pozorovatel ptáků a najdete zde tipy na další čtení, užitečné odkazy, literaturu, slovníček, rejstřík, zdroje, ediční poznámku a také informace o autorovi knihy.

Leander Khil píše, že hlavním cílem knihy je poskytnout pokročilým pozorovatelům i začátečníkům pevné základy pozorovacích strategií a určovacích technik. Měla by podle něj odpovědět na různé otázky a pomoci s obtížnějšími případy určování i probudit chuť k vlastním objevům. „Ty totiž nevyhnutelně čekají na každého, kdo se dokáže venku pohybovat s otevřenými očima a nastraženýma ušima,“ dodává.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Staňte se odborníky na pozorování ptáků

Od tohoto titulu jsem neměla vysoké očekávání, myslela jsem, že půjde o spíše laickou knihu zaměřenou na pozorování například na zahradě nebo na procházce s tím, že zde budou nějaké obvyklé rady a tipy. Byla jsem mile překvapená tím, jak moc jsem se spletla. Příručka pozorování ptáků jde opravdu do hloubky a hned po přečtení prvních kapitol o přípravě na pozorování je patrné, že je autor opravdový profík. A tento dojem z něj jen roste.

Při čtení mě potěšily tipy na mobilní aplikace spojené s ptáky, a to především s jejich zvuky. S velkým zájmem jsem si přečetla pravidla správného pozorovatele a jako opravdu praktické jsem hodnotila i obsáhlé tabulky s rozpisem, kdo je kdy k vidění. Fascinovalo mě, kolik atributů je možné vnímat při určování ptáků a obdivovala jsem detaily popisované v průvodci určováním u podobných druhů. Ilustrace vypadají jako fotky a musí za tím být jak hodně práce, tak především reálných zkušeností.

Vím, že se ke knize budu ráda a často vracet a věřím, že díky ní získám velký přehled o ptácích a že se budu venku mnohem více dívat kolem sebe.

Leander Khil se narodil roku 1988 ve Štýrském Hradci (Grazu). Je to vášnivý ornitolog a se stejným zápalem fotografuje přírodu. Už na základní škole se velmi zajímal o přírodu a ptáky, v čemž ho při cestách po Evropě, do Severní Ameriky, Izraele a Indie podporovali rodiče. V jeho dětství se tak (téměř) všechno točilo kolem ptáků a toužil poznat a vidět co nejvíce různých druhů. S koncem školní docházky ale svůj zájem přesunul od pouhého pozorování přírody k jejímu výzkumu a ochraně. Studium biologie ve Štýrském Hradci a ochrany přírody ve Vídni nasměrovalo jeho nadšení k vědecké dráze. Během studia se jeho zájem o ornitologii ještě více prohloubil a při hledání vzácných druhů ptáků a mimořádných biotopů procestoval celý svět. Nyní ho zajímají zejména ekologické zvláštnosti a ohrožené nebo obtížně pozorovatelné druhy. V současnosti pracuje na několika projektech spojených s ptáky, včetně popularizačních vycházek, přednášek, ornitologických exkurzí, knih a úspěšných televizních dokumentů.

Pozorovani ptaku obalka

Příručka pozorování ptáků
VYBAVENÍ • POSTUPY • PŘÍPRA VA • PRAXE
Autor: Leander Khil
Překlad: Libor Schröpfer
Žánr: příroda, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 303
Hodnocení: 89 %

https://www.knihykazda.cz/prirucka-k-pozorovani-ptaku/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

MICHAEL KOCÁB: JE TOHO HODNĚ. A BUDE TOHO JEŠTĚ VÍC!

kocab 200Povídali, že mu hráli – tak se jmenuje nová supraphonská kompilace složená z pecek Michaela Kocába – originálního skladatele, textaře, zpěváka, instrumentalisty a šoumena. A když se řekne Kocáb, všichni víme, že je...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Stromy jsou chytřejší, než si myslíme

Nez stromum dojde dech 200Nakladatelství Kazda vydalo další knihu milovníka přírody Petera Wohllebena s názvem Než stromům dojde dech a podtitulem Jak se stromy učí zvládat změnu klimatu a proč nás les zachrání, když mu to dovolíme.

...

Literatura

Není špatné dostat Posledu

altMám ráda knížky dvojice autorů Rada – Žák. Kdysi jsem je doslova hltala, smála se nad nealko prohibicí na Žižkově (Z tajností žižkovského podsvětí), trampovala o sto šest (Dobrodružství šesti trampů)...

Divadlo

Rodina Homolkových se vrací! Švandovo divadlo uvede současnou adaptaci kultovní filmové komedie

ecce homo 200Babi Homolková, děda Homolka, Heduš, Ludva i nezbedná dvojčata se vrací! Osmapadesát let od natočení slavného filmu Ecce homo Homolka Jaroslava Papouška se hašteřivá rodinka poprvé objeví na divadelní scéně. Inscenace Ecce homo Homolka v režii m...

Film

Co se stane, když se na JEDNÉ svatbě setkají DVĚ nevěsty?
dve nevesty a jedna svatba 200Marie je typická městská singl. V práci s jí daří víc než dobře - je úspěšná televizní moderátorka a to, co dělá, miluje, v soukromí však moc úspěchů nezaznamenává. Ve vztazích má totiž absolutně nezávidění...