S touto příručkou nebude pozorování ptáků žádná věda

S touto příručkou nebude pozorování ptáků žádná věda

Tisk

Pozorovani ptaku 200V nakladatelství Kazda vyšla Příručka k pozorování ptáků s podtitulem Vybavení, postupy, příprava a praxe. Ocení ji jak profesionálové, tak laici milující přírodu a opeřená stvoření.

 

 

 

V úplném úvodu knihy ji autor popisuje, věnuje se zkratkám a vysvětlivkám a také topografii ptačího těla. Následují základní informace o ptácích a čtyři velké kapitoly: Příprava: Vybavení a optika, V terénu: jdeme „na ptáky“, Určování ptáků: jak na to a Průvodce určováním podobných druhů. V závěrečné části jsou další informace, které by měl vědět pozorovatel ptáků a najdete zde tipy na další čtení, užitečné odkazy, literaturu, slovníček, rejstřík, zdroje, ediční poznámku a také informace o autorovi knihy.

Leander Khil píše, že hlavním cílem knihy je poskytnout pokročilým pozorovatelům i začátečníkům pevné základy pozorovacích strategií a určovacích technik. Měla by podle něj odpovědět na různé otázky a pomoci s obtížnějšími případy určování i probudit chuť k vlastním objevům. „Ty totiž nevyhnutelně čekají na každého, kdo se dokáže venku pohybovat s otevřenými očima a nastraženýma ušima,“ dodává.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Staňte se odborníky na pozorování ptáků

Od tohoto titulu jsem neměla vysoké očekávání, myslela jsem, že půjde o spíše laickou knihu zaměřenou na pozorování například na zahradě nebo na procházce s tím, že zde budou nějaké obvyklé rady a tipy. Byla jsem mile překvapená tím, jak moc jsem se spletla. Příručka pozorování ptáků jde opravdu do hloubky a hned po přečtení prvních kapitol o přípravě na pozorování je patrné, že je autor opravdový profík. A tento dojem z něj jen roste.

Při čtení mě potěšily tipy na mobilní aplikace spojené s ptáky, a to především s jejich zvuky. S velkým zájmem jsem si přečetla pravidla správného pozorovatele a jako opravdu praktické jsem hodnotila i obsáhlé tabulky s rozpisem, kdo je kdy k vidění. Fascinovalo mě, kolik atributů je možné vnímat při určování ptáků a obdivovala jsem detaily popisované v průvodci určováním u podobných druhů. Ilustrace vypadají jako fotky a musí za tím být jak hodně práce, tak především reálných zkušeností.

Vím, že se ke knize budu ráda a často vracet a věřím, že díky ní získám velký přehled o ptácích a že se budu venku mnohem více dívat kolem sebe.

Leander Khil se narodil roku 1988 ve Štýrském Hradci (Grazu). Je to vášnivý ornitolog a se stejným zápalem fotografuje přírodu. Už na základní škole se velmi zajímal o přírodu a ptáky, v čemž ho při cestách po Evropě, do Severní Ameriky, Izraele a Indie podporovali rodiče. V jeho dětství se tak (téměř) všechno točilo kolem ptáků a toužil poznat a vidět co nejvíce různých druhů. S koncem školní docházky ale svůj zájem přesunul od pouhého pozorování přírody k jejímu výzkumu a ochraně. Studium biologie ve Štýrském Hradci a ochrany přírody ve Vídni nasměrovalo jeho nadšení k vědecké dráze. Během studia se jeho zájem o ornitologii ještě více prohloubil a při hledání vzácných druhů ptáků a mimořádných biotopů procestoval celý svět. Nyní ho zajímají zejména ekologické zvláštnosti a ohrožené nebo obtížně pozorovatelné druhy. V současnosti pracuje na několika projektech spojených s ptáky, včetně popularizačních vycházek, přednášek, ornitologických exkurzí, knih a úspěšných televizních dokumentů.

Pozorovani ptaku obalka

Příručka pozorování ptáků
VYBAVENÍ • POSTUPY • PŘÍPRA VA • PRAXE
Autor: Leander Khil
Překlad: Libor Schröpfer
Žánr: příroda, zvířata
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2022
Počet stran: 303
Hodnocení: 89 %

https://www.knihykazda.cz/prirucka-k-pozorovani-ptaku/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Na začátku bylo slovo…Platí to i pro cizince v novém prostředí,“ říká Oksana Moiseniuk ze spolku Můžeš Mluvit Česky.

oksana 200Přinášíme vám rozhovor s režisérkou a producentkou, majitelkou filmové produkce FENOMART a také Ukrajinkou dlouhodobě žijící v Česku Mgr. Oksanou Moiseniuk. Patří do týmu spolku Můžeš Mluvit Česky, o kterém nám řekla více.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Jednoduše Chic!

200 parizankyJak jen to ty Pařížanky dělají, že v každé situaci vypadají neskutečně půvabně a nikdy jim nechybí smysl pro styl. Aby si ženy přestaly lámat hlavu nad touto velkou záhadou, rozhodla se je francouzská módní guru Ines de la Fressange ve s...


Literatura

Cesta na Dakar: Kniha o opravdové odvaze a odhodlání

Cesta na dakar 200V nakladatelství Jota vyšla v lednu kniha Gabriela Novotná Cesta na Dakar. Příběh první české motorkářky, která se vydala na nejnáročnější rally světa sepsal novinář a motorkář Jan Somerauer.

 

Divadlo

Pod slávou herectví se skrývá i jeho bída?

200divZajímá vás, co vše obnáší herecké povolání? Jaká dilemata musí (nebo nemusí?) umělci řešit, pokud se ocitnou v konfrontaci s represivním režimem? O tom všem pojednává kniha Sláva a bída herectví, poskládaná z řady příspěvků, které se zabývají jednak her...

Film

Olga Sommerová natáčí film o rockerovi a politikovi Michaelu Kocábovi. Do kin zamíří v příštím roce

kocab 200Přední česká dokumentaristka Olga Sommerová už má na svém kontě mimo jiné filmy o osudech Marty Kubišové, Jiřího Suchého, Věry Čáslavské a Soni Červené. Nyní svou filmografii nově rozšíří také o dramatický životní příběh muzikanta a politika Michaela...