Praktická příručka pro fanoušky bonsají

Praktická příručka pro fanoušky bonsají

Tisk

bonsaje200Bonsaje pro začátečníky je název novinky z nakladatelství Esence. Jejím autorem je Horst Stahl.

 

 

 

Kniha je sice útlá, ale právě pro začátečníky se může jednat o skvělý odrazový můstek jak k prvním pokusům s pěstováním bonsají, tak k cestě za další odbornou literaturou.

Titul je rozděleny na tři velké části: základy, praxe a portréty. Ty jsou dále členěny na přehled, vše podstatné a něco navíc. Nejprve se tak čtenáři dozví více o tom, co jsou vlastně bonsaje a jejich základních stylech. Mě už v jiných knihách zaujal styl lesa a potěšilo mě, že se na něj zde nachází podrobnější návod. Praxe je nejobsáhlejší a zaměřuje se především na péči o bonsaje, takže se zde nachází informace o stanovištích, zalévání, hnojení, tvarování, přesazování a řezání, ale také například o potřebném nářadí. Kromě nůžek, kleští nebo pinzet mě zde překvapilo košťátko na bonsaje a drátěný kartáč.

Portréty rostlin se dělí na okouzlující kvetoucí dřeviny, listnaté dřeviny s listy jako šperky a jehličnany: stromy s osobitým rázem. U každé z nich jsou kromě českého a latinského názvu a fotografie také informace rozdělené do podnadpisů popis, druhy, stanoviště, zálivka, hnojení, přesazení, tvarování a drátování. Čtenářům tak neuniknou žádná specifika.

Já jsem se na základě čtení rozhodla, že si zakoupím bonsaj s rostlinou čaj fuki. Moc se mi líbily i bonsaje z jinanu nebo azalek a těším se, až si podle knihy vysadím modřínový lesík. Tak držte palce a třeba se také inspirujte nejen ke čtení!

Horst Stahl je novinář a mezinárodní odborník na pěstování bonsají, jimž se věnuje už dlouhá léta. Na toto téma napsal celou řadu popularizačních článků a úspěšných publikací, které se dočkaly vydání v několika světových jazycích.

bonsaje

Bonsaje pro začátečníky
Autor: Horst Stahl
Žánr: hobby, populárně-naučná
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2024
Počet stran: 80
Hodnocení: 85 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/654877-bonsaje-pro-zacatecniky.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • Tapír č. 3/2024
    Je tady číslo třetí. A na co se můžete těšit v tomto vydání? Jako obvykle v něm narazíte na hromadu...
  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kateřina Kuchařová: „Nenechte se zlákat lacinými sliby na letácích a bojujte s námi proti okrádání seniorů“

Petice kucharova 200V českých kinech je nyní film Silvie Dymákové, Šmejdi, který poukazuje na nekalé praktiky při předváděcích akcí. U této příležitosti vznikla ve spojení tvůrců filmu, sdružení dTest a deníku

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

O dětech, které nemohly vyrůstat ve své rodině. Díky podpoře veřejnosti vzniká kniha s unikátními fotografiemi

Pestouni200Skutečné příběhy pěstounů, adoptivních rodičů a taky těch, kteří vyrostli v dětském domově. Knižní novinka Náhradka bude plná zážitků, zkušeností, emocí a autentických černobílých ilustrací. Jejími autorkami jsou novinářka Barbora Postránecká a fot...


Literatura

Ohnivý anděl: Strhující příběh ze země, kde si všichni tykají

ohnivy andel perexNa Ohnivého anděla jsem narazila tak trochu náhodou, a jsem ráda, že jsem na něj narazila. Díky islandské autorce Yrse Sigurđardóttir jsem se poprvé setkala v literatuře s Islandem. Vlastně nejen v lit...

Divadlo

Festival pro děti a jejich rodiče VyšeHrátky slaví 20 let

vysehratky2Divadelní představení Studia Damúza a dalších souborů. Výtvarné, pohybové a vzdělávací workshopy. Koncerty kapel Bombarďák nebo Rozbal to! Tak bude vypadat oslava 20. ročníku festivalu pro děti a jejich dospělé s názvem VyšeHrátky, který proběhne v t...

Film

Co přinesou ozvěny Febiofestu ve Zlíně

febiofest 200V tomto článku bychom vás rádi informovali, na jaké filmy můžete vyrazit od 15. do 17. dubna do zlínského Golen Apple Cinema v rámci regionálních ozvěn Febiofestu.

...