V Nakladatelství Martin Koláček – E-knihy jedou vyšla v roce 2018 kniha Tajemství včerejška od Jaroslava Beneše. Stojí za to?
Samá překvapení
Občas se na naši redakci obrátí nějaký méně známý autor buď s prosbou o publikaci informací, nebo přímo o recenzi jeho dílo. Ráda jim vyhovuji, protože jsem zvědavá, co nového vzniklo a často tak člověk objeví někoho zajímavého, což se stalo i v tomto případě. Anotace knihy Tajemství včerejška mě zaujala a říkala jsem si, že půjde o krátké zajímavé dílko. Prvním překvapením bylo, že autor poslal publikace rovnou dvě a tím dalším, že obě se rozsahem pohybují kolem 400 stran. Posléze jsem se navíc dozvěděla, že první kniha, tedy Tajemství včerejška je knížka stará třicet let a ta následující nazvaná Dálkové ovládání přesně dvacet let a od autorovi novější tvorby se tak trošičku liší.
Děj nejlépe prozradí anotace
Představte si, že za vámi přijde váš nejlepší přítel, dohodí vám melouch pro nevšedního člověka a o pár ulic dál jste svědkem, jak klesne do kaluže vlastní krve. Nic není takové, jak se zdá, zvlášť když pracujete jako soukromé očko a za úplatu nahlížíte do soukromí jiných lidí. Náš hrdina ztratil ve víru porevolučního dění manželku, a tak se stala práce jediným smyslem jeho života. Zatím netuší, že za pár hodin bude zkoumat okolnosti vlastní smrti, čeká ho ošklivé rodinné překvapení, a nakonec vypátrá i další netušené souvislosti, odhalující kořeny záhad, které se udály na konci druhé světové války jen kousek za Prahou.
Jak se kniha četla?
Tajemství včerejška bych ohodnotila slovem zvláštní, což by v žádném případě nemělo působit negativně. Děj se rozjel hned na začátku a přinášel pořád něco nového. Nejprve jsem se zalekla používaného jazyka vyžívajícího se v různých přirovnáních a netradičních obratem, ale zvykla jsem si na to a moc mě humor Jaroslava Beneše bavil. Vypsala jsem si například tuto větu: „Bytostně jsem nesnášel ty jeho kecy, blábolil jako vyklepanej koberec bez mozku.“ A podobných bylo mnohem více.
Měla jsem však problém se do knihy začíst, občas jsem se ztrácela v různých realitách i jménech a něco mi k dokonalosti scházelo. Občas se objevily i nějaké chyby nebo překlepy a myslím si, že by Tajemství včerejška slušelo i nějaké proškrtání, nebo zásah odborníka z nakladatelství. Nebyla to však žádná hrůza, celkově se mi kniha líbila a měla jsem z ní dobrý pocit. A hlavně se těším, až se začtu do Dálkového ovládání a také novějších příběhů, ať mám srovnání.
O autorovi je toho málo k nalezení
Jaroslav Beneš se podle informací uvedených na portálu Databázeknih.cz narodil v roce 1963 a je programátor a analytik. Kromě Tajemství včerejška (2018) mu vyšly knihy: Dálkové ovládání (2018), Bílé můry (2018), Tekoucí svědomí (2019), Projekt Orphan (2019) a Místo určení (2020).
Tajemství včerejška: Neuranoya
Autor: Jaroslav Beneš
Žánr: příběh s prvky sci-fi
Nakladatelství: Martin Koláček - E-knihy jedou
Rok vydání: 2018
Počet stran: 404
Hodnocení: 82 %
https://neuranoya.com/
https://www.kosmas.cz/knihy/250893/tajemstvi-vcerejska/
< Předchozí | Další > |
---|