Lubomír Müller: Obrázky času

Lubomír Müller: Obrázky času

Obrazky casu 200Ti, kdož se s tvorbou Lubomíra Müllera již setkali, otevírají jeho novou knížku (Obrázky času, JaS nakladatelství, 2022) se zvědavostí, co pokládá nyní, ve zralém věku, za důležité, a vězte, nejsou zklamáni. Už jej nezajímají citové zmatky a vzněty ani kouzlo fabulace, kde fantazie přetéká realistický rámec a osobní prožitek, pro něj vždy důležitý, skládá jeho svět jako z barevných sklíček. I dnes chápe, že to nejcennější, co člověk má, jsou prožité zkušenosti; co objevuje nově, je fakt, že taková pravda má svou váhu, a staví na autenticitě prožitku.

 

Takto byl Müller inspiračně doveden do svého dětství, k tomu, co je v základu jeho osobnosti, ke vzpomínkám na svoje raná léta, a vydává nám o tom zprávu. Zachycuje dobu svého dětství v její historické pravdivosti, v detailu dobových propriet, názorů, jazyka a zároveň v zobecnění této konkrétní případové studie.

obrazky casu autor

Jeho přístup svědčí o poznání toho, co je důležité. Celý text je přesvědčivým obrazem psychologie dítěte, neboť píše o dítěti, které zná nejlépe – o sobě. Je přitažlivý tím, že evokuje naše vlastní dětství, že vypráví tímto konkrétním příběhem o nás všech, i tím, že ví, jak zacházet vypravěčsky s jazykem, a využívá všech jeho fines, které dosud objevil. V neposlední řadě je to umění dialogu; celá kniha je dialogem dítěte s dospělými. Za všechny pasáže uveďme kouzelný rozhovor o hodinách, v němž se střídá o racionalitu usilující hlas dědečkův s neustále oponujícím hláskem dětským (s. 36–40).

K vlastním tvůrčím zdrojům, a ne nepodstatně, se Müller vyslovuje ústy své maminky: „Někdo fantazii má jen když spí, ale někdo i když je vzhůru. A to jsi ty, ty darebáku…“ (s. 44).

Nejen text, ale i typografické zpracování a ilustrace dokládají, že je to knížka veskrze Müllerova, zkrátka knížka jeho srdce.

Obrazky casu obalka

Autor recenze: Vilém Kmuníček, http://www.vilem-kmunicek.cz/


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ráda pracuji nejen v ateliéru, ale i s lidmi, nechci, aby se ze mne stal ateliérový samotář, říká malířka Rosana de Montfort

rosana foto perexKdyž mi i ve světě respektovaná malířka Rosana de Montfort naznačila, na čem všem pracuje, na čem se podílí, a že to není jen výtvarná tvorba, usoudil jsem, jestli za touto neskutečně tvůrčí a aktivní umělkyní nestojí náhodou celý tým...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Vztahy, vzlety a pády

prvni chyba200V srpnu vydalo nakladatelství Cosmopolis román pro ženy První chyba od britské autorky Sandie Jonesové. Vztahový příběh s propracovanými psychologickými profily hlavních hrdinů je trochu přitažený za vlasy, zato se však dobře čte.


Literatura

Račte vstoupit do muzea dinosaurů

Dinosaurium 200Dinosaurium je nejnovějším přírůstkem do řady Račte vstoupit do muzea a za mě jde o skvělou nástavbu knihy Příběh života: Evoluce.

 

...

Divadlo

Jak se u nás hrálo a zpívalo

Nakladatelství KANT přichází s dvěma zajímavými publikacemi, které se věnují různým podobám divadla, ať již jsou to proměny (převážně veseloherního) herectví zachycené v Komediantech na české scéně nebo vývoj "zábavněhudebního divadla" v klikatém a místy pořádně trnitém poválečném období, jak to zaznamenává kniha Od operety k muzikálu

Film

Severský filmový čtvrtek vyprodala islandská komedie

kralovska cesta 200První čtvrtek v srpnu patřil pravidelnému setkání u promítání severského filmu. Skandinávský dům společně s Komorním kinem Evald tentokrát přichystaly pro návštěvníky dramatickou komedii Královská cesta, která nás zavedla do malé k...