Lubomír Müller: Obrázky času

Lubomír Müller: Obrázky času

Tisk

Obrazky casu 200Ti, kdož se s tvorbou Lubomíra Müllera již setkali, otevírají jeho novou knížku (Obrázky času, JaS nakladatelství, 2022) se zvědavostí, co pokládá nyní, ve zralém věku, za důležité, a vězte, nejsou zklamáni. Už jej nezajímají citové zmatky a vzněty ani kouzlo fabulace, kde fantazie přetéká realistický rámec a osobní prožitek, pro něj vždy důležitý, skládá jeho svět jako z barevných sklíček. I dnes chápe, že to nejcennější, co člověk má, jsou prožité zkušenosti; co objevuje nově, je fakt, že taková pravda má svou váhu, a staví na autenticitě prožitku.

 

Takto byl Müller inspiračně doveden do svého dětství, k tomu, co je v základu jeho osobnosti, ke vzpomínkám na svoje raná léta, a vydává nám o tom zprávu. Zachycuje dobu svého dětství v její historické pravdivosti, v detailu dobových propriet, názorů, jazyka a zároveň v zobecnění této konkrétní případové studie.

obrazky casu autor

Jeho přístup svědčí o poznání toho, co je důležité. Celý text je přesvědčivým obrazem psychologie dítěte, neboť píše o dítěti, které zná nejlépe – o sobě. Je přitažlivý tím, že evokuje naše vlastní dětství, že vypráví tímto konkrétním příběhem o nás všech, i tím, že ví, jak zacházet vypravěčsky s jazykem, a využívá všech jeho fines, které dosud objevil. V neposlední řadě je to umění dialogu; celá kniha je dialogem dítěte s dospělými. Za všechny pasáže uveďme kouzelný rozhovor o hodinách, v němž se střídá o racionalitu usilující hlas dědečkův s neustále oponujícím hláskem dětským (s. 36–40).

K vlastním tvůrčím zdrojům, a ne nepodstatně, se Müller vyslovuje ústy své maminky: „Někdo fantazii má jen když spí, ale někdo i když je vzhůru. A to jsi ty, ty darebáku…“ (s. 44).

Nejen text, ale i typografické zpracování a ilustrace dokládají, že je to knížka veskrze Müllerova, zkrátka knížka jeho srdce.

Obrazky casu obalka

Autor recenze: Vilém Kmuníček, http://www.vilem-kmunicek.cz/


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Support Lesbiens: „Jsme tu přece pro fandy a ti musí slyšet na koncertech pecky“

support lesbiens 200Pohodlně se usaďte a přečtěte si rozhovor s jednou z hvězd festivalu Holešovská Regata, se skupinou Support Lesbiens. Za ni odpovídala stálice Hynek Toman, jež se nezalekl rozpa...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Lucas Page se vrací ještě vtipnější než dříve

pod tlakem200Po loňském Městě plném oken vychází další kniha Roberta Pobiho tentokrát s názvem Pod tlakem.

 

...

Literatura

Deník třídního otloukánka aneb Jak jsem zvítězil nad šikanou

Deniktridnihootloukanka perex"Pravidla, jimiž se řídí druhý stupeň základních škol, nám často zůstávají záhadou. Ale pro Erika Haskinse je to záhada, kterou potřebuje vyřešit a velmi rychle. Do šesté třídy to byl normální kluk, ale z nějak...

Divadlo

Na jeviště Městského divadla s ladnou grácií šelmy vtrhl Tracyho tygr

200divV sobotu 9. listopadu 2013 se v komorním prostředí Studia Z ve zlínském Městském divadle uskutečnila již čtvrtá premiéra této divadelní sezóny. Dlouho dopředu vyprodaný sál se zatajeným dechem sledoval peripetie Thomase Tracyho a jeho tygra. Tato dvojka...

Film

Zelinář a nejen jeho televize

200filmO období normalizace, o dusném bezčasí 70. a 80. let minulého století, kdy lidé, pokud se hlasitě nestavěli proti režimu a spokojili se s málem v oblasti hmotné i duchovní, mohli vcelku pohodlně žít, pojednává kniha Pauliny Bren Zelinář a jeho televize. ...