Starý bohatý muž. Mladá milenka. Je to láska, touha po majetku nebo jde o něco zcela jiného?

Starý bohatý muž. Mladá milenka. Je to láska, touha po majetku nebo jde o něco zcela jiného?

Tisk

prospecharka perexAlana Shropshireová to v životě nemá snadné. Je svobodnou matkou, která musí tvrdě pracovat, aby se mohla postarat o svou nemocnou dceru. Se svými bohatými příbuznými přerušila veškeré kontakty a nemá ani nejmenší zájem na tom něco měnit.

 

Když jí její bratři Teddy a Martin oznámí, že jejich téměř osmdesátiletý otec se zasnoubil se svou osmadvacetiletou ošetřovatelkou a že chtějí, aby jim pomohla otce před touto chamtivou ženou ochránit, mávne nad tím rukou. Dobře ví, že bratrům jde jen o majetek, a nechce se do této záležitosti míchat. Pak se ale dozví, že by ze své pomoci mohla mít finanční prospěch, a změní názor. Přiletí za rodinou a rozhodne se, že bratrům pomůže se zlatokopky zbavit. Kelly je však prohnanější, než si dokázali představit, a tak se nic nevyvíjí podle plánu. Jak daleko budou sourozenci ochotní zajít?

Tak trochu jiný příběh o zlatokopce

Knihu Prospěchářka napsala americká spisovatelka Elyse Friedman a v českém překladu ji vydalo Nakladatelství Kalibr. Očekávali byste podle anotace typický příběh o zlatokopce? Autorka toto oblíbené klišé dokázala ozvláštnit hned několika originálními prvky, a tak vás děj dokáže překvapit i v případě, že je psychologický thriller vašim oblíbeným žánrem.

Rodinné tajemství, zrádné vztahy a smrtelné nebezpečí

Na začátku příběhu se seznámíte s hlavní hrdinkou Alanou. Zjistíte, jaká je a jaký život vede. Po pozvolném úvodu, kdy se Alana po letech setká se svou rodinou, však začne kniha být strhující a napínavá. Během souboje se zlatokopkou, která vůbec jako typická zlatokopka nevypadá, vyplouvá na povrch tajemství, kvůli kterému Alana kdysi odešla. Ukazuje se také, že sourozenci vlastně nemají žádné důvody si důvěřovat a že jsou více nepřátelé než spojenci. Aby toho nebylo málo, situace se mění každým okamžikem, a setrvávání ve společnosti příbuzných brzy začne být smrtelně nebezpečné.

Autorka skvěle dávkuje napětí a ani jejímu načasování zvratů nelze nic vytknout. Díky tomu vás překvapí nejen vývoj příběhu, ale i historie Alaniny rodiny a samotné rozuzlení. I když některé slibné zápletky, například ta s Alaninou sestrou nebo s jejím bývalým partnerem, vyšumí do ztracena, pořád se jedná o nadprůměrný psychologický thriller, který poukazuje na vážná témata.

prospecharka

PROSPĚCHÁŘKA
Autorka: Elyse Friedman
Originální název: The Opportunist
Překlad: Klára Kučerová
Žánr: psychologický thriller
Vydáno: Kalibr (Euromedia Group, a.s.), 2023
Počet stran: 272

Hodnocení: 80 %

www.knizniklub.cz/knihy/640439-prospecharka.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ondrej Kandráč a Kandráčovci: Už jedenásť rokov s Alexandrovcami

Kandracovci perexS Alexandrovcami je to v poradí už siedmy a záverečný koncert, ktorý sme na Slovensku odohrali Je nám veľkou cťou, že sme mohli byť ich predkapelou. Hrali sme s nimi všade okrem Humenného. Najskôr sme mali koncert pol hodinu pred ich ko...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Nevěsta ve sněhu

NevestaVeSnehu perexI policejní vyšetřovatelé mají svůj soukromý život. Robert Marthaler, hlavní komisař ve frankfurtské kriminálce má neustále spory se svým nadřízeným Herrmannem a také nevyjasněný vztah se svou příte...


Literatura

Troufnete si na 100 mozkocvičných hádanek?

100 mozkocviceni 200Jeden moudrý muž kdysi dávno řekl, že „je lépe mozek opotřebovat, než ho nechat zrezivět“. Pro ty, kteří nechtějí nechat mozek zrezivět je určena knížka anglických mozkocvičných hádanek.

 

...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Anna Karenina, vášnivé drama o lásce a odpuštění

anna karenina200Švandovo divadlo připravuje inscenaci Anna Karenina, věčně živé drama o vztazích, milostné vášni a smyslu života.

...

Film

Zjevení – když po vás jde to „z druhé strany“

zjeveni dvd 200Nejeden horor dává ponaučení, že není radno si zahrávat s tajemnými silami a s „druhou stranou“. Bohužel se však stále najdou tací, kteří si nedají říct a nedají. A takoví rozjíždí horor Zjevení.

...