Peripetie a trapasy Pogodovic rodinky přinášejí dvě povídkové knihy plné humoru

Peripetie a trapasy Pogodovic rodinky přinášejí dvě povídkové knihy plné humoru

Tisk

sandra200Protože jsem o humoristických knížkách Sandry a Richarda Pogodových slyšel samou chválu, obě knihy jsem zakoupil a nelituji. A protože čtu hlavně cestou do práce a z práce a jezdím vlakem, občas se totiž zapomenu a zařehtám se nahlas. Spolucestující se asi diví, ale znáte to - je to silnější než já. Samozřejmě, že za to můžou vtipné povídky jmenovaných autorů.


Sandra Pogodová je populární herečka, která je známá z divadla, filmu, televize a rádia. Nevěděl jsem sice, že v minulosti hrála a zpívala v legendárním muzikálu Jesus Christ Superstar, zato jsem ji zaznamenal v divadelním muzikálu Pěna dní. A kromě televizního sitcomu Helena se mi vybavují filmové či televizní role, které jí svěřili režiséři Juraj Herz nebo Juraj Jakubisko.

Richard Pogoda, otec Sandry, je zase známá olomoucká osobnost, který měl odjakživa co dočinění s divadlem malých forem či kabaretem, kde působil jako autor, herec, zpěvák, hudební skladatel a pianista. Proslul jako moderátor i autor nejen jazzových pořadů.. A protože byl a je vyhledávaným klavíristou, byl rovněž parťákem slavného Miroslava Horníčka v jeho zájezdových pořadech.

O otci jeho dcera Sandra říká: "Většina lidí má tátu, ale á mám tatu. Můj tata je, jak to jen hezky říct... přírodní úkaz, lokální baron Prášil. Na jeho obhajobu uvádím, že za to nemůže. Naše rodina Pogodů je totiž hodně bizarní seskupení bláznů a toto není ani tak kniha, jako dokořán otevřené okno do našeho obýváku."

sandra foto1

A protože jsou oba výborní vypravěči, mají smysl pro humor i spoustu zážitků, ale hlavně TO umí fantasticky napsat, vznikla nejdřív jedna Hoď se do pogody a vzápětí druhá knížka Buď v pogodě. Ty, kdo jejich knížky ještě nezná, tak by měli vědět, že obě knižní dílka jsou kombinací obou autorů. Po jedné povídce Sandry následuje povídka Richarda, a tak je to pořád na střídačku.

"Zvolila jsem tuhle variantu schválně, protože se mi líbí rozdílnost našich stylů. Tata píše nádhernou, čistou češtinou a někdy používá výrazy, na které už dnes nenarazíte. To na jeho povídkách miluji. Vždycky, když něco čtu, mám pocit, že sedím v luxusní cukrárně a baštím tu nejlepší laskonku. Naproti tomu moje povídky jsou spíš decentně nemilosrdné a útočí přímo na bránici. Možná koňaková špička. Ta má říz," píše v úvodu první knížky Sandra Pogodová.

sandra foto2

Povídky přinášejí barevné a občas divoké peripetie Pogodovic rodinky, v povídkách Richarda Pogody se často odehrávají v Olomouci a zmiňují celou rodinu a všechny známé, kteří se zapletli do tohoto "bizarního" seskupení, zatímco v případě Sandry se čtenáři leccos dozví i o divadelních i jiných trapasech, o jejích cestách do zahraničí nebo o New Yorku, kde pracovala jako au-pair.

Humorných příhod, trapasů a trampot není nikdo dost, ale tyto vás zaručeně pobaví, navíc disponují i mnohdy zajímavým přesahem! Být schopným režisérem či movitým producentem, udělám z toho seriál.

sandra foto3

Zdroj foto: autor a archiv


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Jan Bílý: Zapomínáme, že čas je cyklický

janbily perexKdyž jsem četla knihu Jana Bílého Živoucí kruh, poněkud jsem se tématu obávala. Už v prvních chvílích mne však neuvěřitelně nadchla a přečetla jsem ji na jeden zátah. Návrat do cyklického času se ukázal jako logická cesta duše, ...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Nahlédněte do života Jana Krause

jan kraus 200Nakladatelství BizBooks ve společnosti Albatros Media vydalo příběh Jana Krause s názvem Můj soukromý buzynes. Jedná se o první knížku, kterou o sobě napsal sám Jan Kraus, známý herec a moderátor.

...

Literatura

Vychutnejte si limoncello s rodem Espositových
dum na prahu nociKnižní klub vydal knihu z edice světový bestseller Dům na prahu noci od Catherine Bannerové. Jedná se o její první román pro dospělé čtenáře a stal se jednou z událostí roku 2016. Pokud na něj tedy narazíte, nenechte si jej ujít.<...

Divadlo

Setkání 2013 Stretnutie: Ve Zlíně se zrodí divadelní Československo

setkani200Pomyslné plnoletosti letos dosáhne festival Setkání/ Stretnutie, který se bude konat nejen v Městském divadle Zlín ve dnech 23. až 25. května. Určen je nejen pro studenty divadelních oborů a divadelníky, ale i pro š...

Film

Poznejte Carlose Santanu zblízka. Život slavného muzikanta přiblíží hudební dokument, který uvidíte i v českých kinech

Carlos SantanaLegendární kytarista Carlos Santana, který má na kontě i vystoupení na Woodstocku, naposledy hrál v České republice před dlouhými deseti lety a není moc pravděpodobné, že by se k nám šestasedmdesátiletý muzikant v blízké době vrátil. Nyní maj...