Víme, jak na diabetes druhého typu!

Víme, jak na diabetes druhého typu!

Tisk

cirkakod-200Po úvodní zásadní knize „Cirkadiánní kód“, ukazující, že vše v našem těle se řídí „vnitřními hodinami“ a že je namístě žít v souladu s nimi, přichází Satchin Panda s konkrétní aplikací své teorie na zvládání a léčbu diabetu v titulu „Cirkadiánní kód proti cukrovce“.

Podstatným Pandovým zjištěním je konstatování, že narušení základních cirkadiánních rytmů může vyvolat cukrovku. Dokazuje to svými výzkumy. Odsud vychází k návrhu řešení tohoto problému. Tam, kde za prediabetes a diabetes mohou nezdravé životní návyky (tj. jde o diabetes druhého typu), pak tyto návyky stačí změnit a hyperglykemie (coby určující příznak prediabetu a diabetu) zmizí.

Jak tedy žít v souladu s našimi cirkadiánními rytmy? Toto hledisko lze uplatnit na tři hlavní okruhy našich životních činností: jídlo, fyzickou aktivitu a spánek. Tyto tři oblasti lze podle jejich rozložení v čase, a tedy v souladu s cirkadiánními rytmy optimalizovat.

Dvanáctitýdenní program pro sladěni s cirkadiánními rytmy 

Satchin Panda tuto optimalizaci navrhuje. Jednak radí, kdy jíst (dospívá k tzv. přerušovanému půstu a pravidelnému časovému oknu, do něhož bychom se se svým stravováním měli během dne vtěsnat), co jíst (se soupisem konkrétních potravin) a co nejíst (opět soupis, tentokrát toho, co ke konzumaci nedoporučuje), a také co jíst ráno, k obědu a k večeři. Dále radí, jak cvičit (ráno, odpoledne, po večeři). Doporučuje i pravidelný spánek v souladu s tím, jak jsme naprogramováni na denní světlo a noční tmu.

Aby čtenáře motivoval k boji s prediabetem a diabetem, na závěr sestavil dvanáctitýdenní program, v němž podrobně popisuje, co podnikat, abychom své činnosti sladili se svými cirkadiánními rytmy a tak udržovali glykemii v přijatelných mezích.

Tato Pandova kniha se začleňuje do širšího kontextu publikací, které stopují souvislosti civilizačních chorob s moderním životním stylem a vzhledem k těmto souvislostem se snaží životní návyky měnit a vylepšovat.

cirkakod

Cirkadiánní kód proti cukrovce
Autor: Satchin Panda
Původní název: The Circadian Diabetes Code (2021)
Žánr: populárněvědná literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 300

Hodnocení: 100 %

www.melvil.cz/kniha-cirkadianni-kod-proti-cukrovce/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Autor Psí bible říká: „Zásadní je právo psa snažit se, učit se s radostí a uspět. A být pak i odměněn.“

psi bible200A taky bezpečí, jistota, láska a porozumění. Přátelství, důvěra. Poslušnost. Tak nějak si představujeme ideální vztah člověka a jeho psa. Dokud si psa opravdu nepořídíme a nezjistíme, že mnoho věcí je úplně jinak. Pokud ne úplně všechny. A my t...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Úžasní takoví, jací jsme

uzasni takovi jaci jsme200V květnu vydalo nakladatelství Grada velmi zajímavou příručku Anety Langrové Úžasní takoví, jací jsme, kterou by si v dnešní době měl přečíst snad každý. Klade zajímavé otázky typu „Proč je někdo šťastnější a někdo mén...


Literatura

Lekce řízení auta od závodního jezdce

jak200Dostalo se mi do rukou velmi zajímavé čtení: lekce jízdy od závodního jezdce Bena Collinse, přezdívaného The Stig díky pořadu Top Gear, kde se osm let objevoval. Zastupoval představitele Jamese Bonda při nejtěžších honičkách v posledních filmech. A tenhl...

Divadlo

Věřte nebo ne, sbalit ženu je jednoduché

jak sbalit zenu200V rámci zlínského divadelního svátku – festivalu Setkání Stretnutie 2019 do Zlína zavítalo také Divadlo pod Palmovkou se svým manuálem Jak sbalit ženu 2.0.

...

Film

Epizoda ze života sběrače železa dostupná také on-line

epizoda ze zivota sberace zeleza 200Danis Tanović, kdysi proslavený válečnou tragikomedií Země nikoho, se v dramatu Epizoda ze života sběrače železa zahleděl na romskou populaci v současné Bosně. Oka...