Víme, jak na diabetes druhého typu!

Víme, jak na diabetes druhého typu!

Tisk

cirkakod-200Po úvodní zásadní knize „Cirkadiánní kód“, ukazující, že vše v našem těle se řídí „vnitřními hodinami“ a že je namístě žít v souladu s nimi, přichází Satchin Panda s konkrétní aplikací své teorie na zvládání a léčbu diabetu v titulu „Cirkadiánní kód proti cukrovce“.

Podstatným Pandovým zjištěním je konstatování, že narušení základních cirkadiánních rytmů může vyvolat cukrovku. Dokazuje to svými výzkumy. Odsud vychází k návrhu řešení tohoto problému. Tam, kde za prediabetes a diabetes mohou nezdravé životní návyky (tj. jde o diabetes druhého typu), pak tyto návyky stačí změnit a hyperglykemie (coby určující příznak prediabetu a diabetu) zmizí.

Jak tedy žít v souladu s našimi cirkadiánními rytmy? Toto hledisko lze uplatnit na tři hlavní okruhy našich životních činností: jídlo, fyzickou aktivitu a spánek. Tyto tři oblasti lze podle jejich rozložení v čase, a tedy v souladu s cirkadiánními rytmy optimalizovat.

Dvanáctitýdenní program pro sladěni s cirkadiánními rytmy 

Satchin Panda tuto optimalizaci navrhuje. Jednak radí, kdy jíst (dospívá k tzv. přerušovanému půstu a pravidelnému časovému oknu, do něhož bychom se se svým stravováním měli během dne vtěsnat), co jíst (se soupisem konkrétních potravin) a co nejíst (opět soupis, tentokrát toho, co ke konzumaci nedoporučuje), a také co jíst ráno, k obědu a k večeři. Dále radí, jak cvičit (ráno, odpoledne, po večeři). Doporučuje i pravidelný spánek v souladu s tím, jak jsme naprogramováni na denní světlo a noční tmu.

Aby čtenáře motivoval k boji s prediabetem a diabetem, na závěr sestavil dvanáctitýdenní program, v němž podrobně popisuje, co podnikat, abychom své činnosti sladili se svými cirkadiánními rytmy a tak udržovali glykemii v přijatelných mezích.

Tato Pandova kniha se začleňuje do širšího kontextu publikací, které stopují souvislosti civilizačních chorob s moderním životním stylem a vzhledem k těmto souvislostem se snaží životní návyky měnit a vylepšovat.

cirkakod

Cirkadiánní kód proti cukrovce
Autor: Satchin Panda
Původní název: The Circadian Diabetes Code (2021)
Žánr: populárněvědná literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 300

Hodnocení: 100 %

www.melvil.cz/kniha-cirkadianni-kod-proti-cukrovce/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Ženská přitažlivost, aneb poezie trochu jinak

Ženská přitažlivostV aktuální tíživé době, kdy trávíme podstatně více času sami se sebou než kdykoliv předtím, je třeba využít každé příležitosti pro zklidnění duše a odreagování se od všedních starostí a strachů. K tomu může skvěle posloužit třeba i myšlenkové po...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Hunting Dress Code - Oblečte se s vášní pro přírodu

Sternbergova saty perexUděláte-li si výlet na středočeský zámek Jemniště, který se nachází asi 10 kilometrů od Benešova, jistě zavítáte i do místní kavárny. Nezapomeňte nahlédnout do sousední místnosti, kde jsou vystaveny luxusní kousky elega...


Literatura

Upírská mánie se dere z obrazovek zpátky do knih. Nechť tam raději zůstane

stefanovy deniky 200Bez mučení se přiznávám, že Upíří deníky sleduji. Viděla jsem skoro každý díl seriálu a ještě stále si je uchovávám ve svém počítači. A ano, je to pokleslá literatura, bez nějaké větší hodnoty, stejná jako tisíc...

Divadlo

Jára Cimrman na Vás dýchne v několika českých kinech

jara cimrman ceske nebeGénius samotný se nám ukáže skrze Divadlo Járy Cimrmana, které slaví 45 let od svého založení. U této příležitosti dojde 4. října k historicky prvnímu přímému satelitnímu přenosu z České republiky, díky kterému se na p...

Film

Včelka Mája slaví 100. narozeniny!
ImageNaše kamarádka včelka Mája bavila naše maminky, nás a teď i naše děti. Dobrodružství včelky Máji, Vilíka, Hopa a mnoho dalších přátel zkrátka nestárne. V českém znění bylo vydáno hned 104 dílů. Animované příběhy vycházej...